Namioty Wyklętych 2015


„Namioty Wyklętych” to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W sześciu polskich miastach staną namioty, w których będzie można zapoznać się z historią Niezłomnych.

10857126_998645240165410_9034080208890386286_oPierwszy marca został ustanowiony narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta powstała z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego umęczonego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Przez komunistów nazywani bandytami i zdrajcami – w naszych sercach będą żyć wiecznie, ale nie jako „wyklęci„ lecz ”niezłomni”.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej dołączają się do obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych z własną akcją zatytułowaną „Namioty Wyklętych”. Celem organizowanego już po raz drugi wydarzenia jest przybliżenie postaci bohaterów, które prowadziły działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. Jest to interakcyjna wersja historii dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tym fragmentem dziejów naszego kraju.

Na wydarzenie składają się m.in spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce, oraz rekonstruktorami. Nie zabraknie również projekcji filmów o tej tematyce, kiermaszu książkowego oraz wystawy poświęconej Niezłomnym. A wszystko to w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Lublinie.

Plan wydarzeń na dzień 1 marca:

Kraków:
Miejsce: Rynek Główny
10:00 – rozpoczęcie
11:00-13:00 – wystąpienia historyków – prof. Zblewski, Mateusz Świercz (Muzeum AK), historyk IPN
13:00-15:00 – wystąpienia kombatantów (kpt. Szuro, płk Bieńkowicz, mjr Krusenstern, kpt. Kopf)
18:00/18:30 – zakończenie
11:00-18:00 – wystawa i prezentacja multimedialna o Żołnierzach Wyklętych

Warszawa:
Miejsce: Plac przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu
Godziny: 10.30-16.00
Wystawa zdjęć/biogramów żołnierzy wyklętych wywieszona w namiotach. Przedsięwzięciu będzie towarzyszył pokaz grupy rekonstrukcyjnej.

10562960_998649813498286_2050433100662834520_n

Toruń:
Miejsce: Kościół Najświętszej Marii Panny
12:00 – Msza Święta w Kościele WNMP
13:00 – Złożenie kwiatów pod tablicą „Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Garnizonu Toruń Walczących o Niepodległość Polski sądzonych i skazanych w tym budynku w 1946 r. przez władze komunistyczne na długoletnie wiezienie” – tablica na gmachu sądu od strony ul. Piekary
13:15 – Przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych
13:30 – Uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych – składanie wiązanek
Rekonstrukcja przy użyciu pojazdów, broni, żołnierzy z epoki. Wystawa o Wyklętych działających na terenie Kujaw, wystąpienia prelegentów z IPN-u.

Poznań:
Miejsce: Plac Wolności
Godziny: 15.00 - 18:00
W wojskowych namiotach prezentacja historii Żołnierzy Niezłomnych, wystawa edukacyjna o podziemiu antykomunistycznym, spotkania z kombatantami i historykami, rozdawana będzie publikacja „Dla Niepodległej„. Prezentacja pomnika ”Żołnierzom Wyklętym - Rodacy” w Poznaniu. Udział grup rekonstrukcyjnych z epoki i harcerzy.

Lublin:
Miejsce: Plac Litewski
Godziny: 11.30- 16.30
Prezentacja obozu partyzantów przez grupę rekonstrukcyjna GRH WIR, projekcja filmu o Żołnierzach Wyklętych, prezentacja mundurów, broni, wyposażenia.

Łódź
- w trakcie ustalania

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej Stowarzyszenia Studentów dla Rzeczypospolitej

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

9 komentarzy

 1. Piotrek pisze:

  A może by jeszcze dać wypowiedzi drugiej strony - sołtysa we wsi co robił reformę rolną, tego kto prowadził ówczesną spółdzielnię gdzie można było kupić ziarno, albo ew. jakaś młodą panienkę z kasy ówczesnej kolei i jej kierownika - który dostał po łbie by nie podskakiwał, a panienka zmuszona była dać całą kasę, broń i jedzenie jakie znajdowało się na stacji w jakiejś przysłowiowej Koziej Wólce...
  Może być też młody posterunkowy którego kilka razy postraszyli że dostanie kulę w łeb, ale w ostateczności puścili go na bosaka w samych slipach by powiedział o tym że posterunek padł...

  • ciekawski pisze:

   Źródła, źródła Mocium Panie. Bez tego, Twoje gadanie można włożyć między (czerwone) bajki z mchu i paproci

 2. Piotrek pisze:

  Wystarczy poczytać to na kogo napadali i skąd brali pieniążki i kupowali ten cały kram z którego żyli. Jak rozumiem ludzie dawali im „za dziękuję”?

  • ciekawski pisze:

   Powtarzam: źródła.

   • Piotrek pisze:

    Ja względem wyklętych mam jedną opinię. Źródła są w odpowiednich aktach milicyjnych i pewnie wojskowych tamtego okresu. Ja zadałem pytanie: jak zdobywali pieniądze broń, żywność i cały ten kram. Ciężką pracą na budowie?

    • ciekawski pisze:

     A na podstawie czego masz tę opinię, skoro nie potrafisz nawet wskazać źródeł na jakich ją opierasz? Kiepskie podstawy ma ta opinia. Ja zadałem pytanie pierwszy, czekam opowiedzi na nie. Wcześniej nie mam zamiaru odpowiadać na Twoje próby odbijania piłeczki. Zasada akademickiej dyskusji jest taka, że to stawiający tezę ma ją wybronić, nie odwrotnie.

     • Piotrek pisze:

      Jak na razie obowiązuje jedna teza. Wyklęci to sól ziemi polskiej, chłopcy o jedynie słusznych ideałach, kochający dzieci i starsze panie, nie skalani niczym złym, walczący jedynie ze zbrodniarzami w mundurach koloru wściekłej i jasnej czerwieni, a ten kto myśli inaczej niech to udowodni.
      Jeśli odsyła do wspomnień tych co z nimi walczyli - to błąd, bo to komuchy, jeśli zapytuje się jak te chłopcy zdobywali wikt i opierunek czyli kasę i broń i poddaje w wątpliwość, że każdy im dawał coś dobrowolnie bo nienawidził nowej władzy to jest to potwarz i musi ją udowodnić, najlepiej na bazie archiwów IPN-u a tam jak wiadomo pracują jedynie słuszne osoby o jedynie słusznych poglądach, dla których Wyklęci to sól ziemi polskiej i tak dalej... Rozmowa na poziomie starego witzu o pieniądzach z szafki...

     • ciekawski pisze:

      Nie Piotrze, ja nie postawiłem żadnej tezy (kłania się czytanie ze zrozumieniem), nie powiedziałem absolutnie NIC o moich opiniach dot. wyklętych. To TY przedstawiłeś SWOJĄ opinię, tezę. Ja tylko zapytałem o źródła. Ja nie napisałem nic o IPN-ie, czy komuchach. Zapytałem o źródła, ale konkretne, a nie bajanie typu ktoś gdzieś kiedyś coś tam. Konkretne źródło. Tak wygląda praca historyka i rzetelne badania oraz dyskuja akademicka. Jeśli nie umiesz jej prowadzić, a nadto czytać ze zrozumieniem wypowiedzi adwersarza upraszającego się tylko o źródła TWOJEGO zdania, to wybacz, ale taka opinia, niczym niepoparta nie jest dla mnie warta nawet funta kłaków.

    • Marlow pisze:

     To je wskaż, skoro wiesz, że są.

Zostaw własny komentarz