Szwajcarzy wyrzucili Polaków z muzeum, które zajmowali od 145 lat


Szwajcarzy wyrzucili Polaków z muzeum na zamku w Rapperswilu, na którym od 145 lat prezentowane były kolekcje związane z polską kulturą, sztuką i historią. Teraz będzie tam muzeum gminne i restauracja.

Muzeum Polskie w Rapperswilu/ fot. Javier Carro, CC-BY-SA-3.0

Muzeum Polskie w Rapperswilu/ fot. Javier Carro, CC-BY-SA-3.0

Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna przebywał pod koniec lutego z wizytą w Szwajcarii. W oficjalnym komunikacie znalazła się informacja dotycząca prawno-lokalowej sytuacji Muzeum Polskiego w Rapperswilu:

Mam świadomość, że ta sprawa nie zależy od władz federalnych, ale liczę, że wspólnie z władzami lokalnymi rozwiążemy problem miejsca symbolicznego i bliskiego sercu każdego Polaka.

Opuszczenie muzeum jest następstwem przyjętego przez gminę Rapperswil-Jona planu zagospodarowania przestrzennego, które zmienia przeznaczenie zamku. Po jego modernizacji i możliwej prywatyzacji znajdzie się tam gminne muzeum oraz restauracja. Polacy muszą opuścić zamek w przeciągu dwóch lat.

Dalsze losy muzeum ani jego ewentualna przyszła lokalizacja nie są znane:

Przyszłość Muzeum Polskiego jest obecnie otwarta. Przez najbliższy rok lub dwa lata Muzeum pozostanie na zamku. Nowe Muzeum nie będzie kontynuacją obecnego - będzie tworzone na nowo w świadomości zachowania długiej historii tej instytucji i pozostanie symbolicznym miejscem związków polsko-szwajcarskich - napisał w liście German Ritz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

O możliwości likwidacji muzeum z zamku, na której bardzo zależało wielu lokalnym politykom, mówi się od lat. W 2013 r. pisaliśmy Polskie muzeum w Rapperswilu zostanie zlikwidowane? Szwajcarzy znowu próbują, polskiemu MSZ jednak nie udało się wpłynąć na Szwajcarów i przekonać ich do zmiany stanowiska.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało założone w 1870 r. z inicjatywy Agatona Gillera przez Władysława Broël-Platera. Mieści się w zamku rycerskim z końca XIII w. zbudowanym nad Jeziorem Zuryskim. Jego twórcy pomagali powstańcom styczniowym oraz konsekwentnie budowali ośrodek polskiej historii i kultury w Szwajcarii. Przez lata państwo polskie wydało znaczne sumy na utrzymanie i remonty zamku.

W muzeum znajdują się m.in. obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego i Zofii Stryjeńskiej. Bogate są kolekcje medalierstwa, kartografii i rzeźby. Całość uzupełniają przeróżne pamiątki historyczne oraz zbiór tabakier.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Mysteriozo pisze:

    I co teraz ze zbiorami?

  2. Lilkaon pisze:

    A nie można by wybudować tam nowe muzeum, w nowoczesnym gmachu gdzieś obok zamku? Kompromisowo?

Zostaw własny komentarz