Odkryto najstarszy rzymski obóz wojskowy


Odkryty przez naukowców rzymski obóz został zbudowany 2000 lat temu i, jak sądzą naukowcy, służył do obrony przed piratami. Odnalezienie tego obozu może również pomóc w odkryciu starożytnych korzeni Triestu.

Rzymskie uzbrojenie w Narodowym Muzeum Wojska w Rumunii, fot. Christian Peter Marinescu-Ivan CC BY-SA 2.0

Rzymskie uzbrojenie w Narodowym Muzeum Wojska w Rumunii, fot. Christian Peter Marinescu-Ivan CC BY-SA 2.0

Starożytny fort leży nad Zatoką Triesteńską, w części Włoch, która graniczy ze Słowenią. Został on prawdopodobnie zbudowany w 178 r p.n.e., co jest potwierdzone przez dzieła starożytnego rzymskiego historyka, Tytusa Liwiusza. Wynika z tego, że jest dużo starszy od najstarszego obozu wojskowego odkrytego do tej pory. Frederico Bernardini, archeolog z Międzynarodowego Centrum Fizyki Teoretycznej w Trieście (ICTP) i Centrum Fermiego w Rzymie, twierdzi, że są to prawdopodobnie najstarsze obozy wojskowe w całym Imperium Rzymskim.

Obóz główny jest otoczony dwoma mniejszymi, które prawdopodobnie posłużyły za podstawy kolonii Tergeste, która stanowiły podstawy Triestu. Pierwotny obóz był położony na wzgórzu i rozciągał się na przestrzeni 13 hektarów. Do obrony obozu służyły wały obronne, które były szerokie na 25 metrów. Podczas wykopalisk odkryto artefakty pochodzące ze starożytnego Rzymu. Znajdowały się wśród nich ćwieki służące do wyrobu butów dla rzymskich żołnierzy oraz fragmenty amfor do przechowywania oleju i wina.

Mimo że dla rzymskiej armii miejsce do budowy fortu było dogodne ze względu na ukształtowanie powierzchni, to impulsem do zbudowania fortu były ataki plemienia Histri, które kontrolowało Istrię. Owo plemię piratów zostało opisane zarówno przez Liwiusza, jak i greckiego historyka, Strabona. Jak podaje Liwiusz, Rzymianie zostali pokonani w pierwszej fazie konfliktu. Po zdobyciu fortu, Histri odnaleźli składowane tam wino i upili się. To pomogło Rzymianom odbić fort.

Claudio Tuniz uważa, że celem obozu była również obrona Akwilei przed napadami ludów z Istrii. Port w Akwilei był ważnym centrum handlu winem, oliwkami i niewolnikami. Sama Akwileja stała się w późniejszym okresie jedną ze stolic Imperium Romanum.

Międzydyscyplinarna grupa z ICTP, której przewodzą Frederico Bernardini i Claudio Tuniz, odnalazła główny obóz i dwa mniejsze forty za pomocą nowoczesnej technologii: LIDAR oraz Georadaru. LIDAR wytwarza impulsy laserowe, które odbijają się od powierzchni. Dzięki temu można stworzyć odwzorowanie cech terenu. Georadar pozwala na wykrywanie struktur pod powierzchnią ziemi. LIDAR i georadar umożliwiają badanie terenów, które nie były wcześniej dostępne. W związku z tym, badania są o wiele szybsze, niż gdyby były stosowane tradycyjne metody archeologiczne. LIDAR został stworzony w latach 60 ubiegłego wieku w celu analizy obszarów arktycznych, ale znalazł również zastosowanie w topografii, geologii i mapowaniu.

W planach są pełne wykopaliska archeologiczne. Archeolodzy mają nadzieję, że dzięki temu dowiemy się więcej o rozwoju rzymskiej armii oraz historii Triestu.

Źródło: Oldest Roman Military Camp discovered in Italy was Built to Fend off Fierce Pirates

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Adam pisze:

    Nic ciekawego

Zostaw własny komentarz