Stalin w propagandzie


Józef Stalin (1878 - 1953) budził strach i przerażenie wśród milionów ludzi w Europie i Azji. W sumie, granica śmiertelnego strachu przed „ojcem narodów” sięgała tam gdzie granica sowieckiego imperium. W ZSRR każdy musiał znać i kochać Stalina, a jego obrazy zastępowały wizerunki świętych.

Józef Stalin - wielki budowniczy

O Stalinie napisano już wagony książek, nakręcono też dziesiątki filmów dokumentalnych (nie wspominając o propagandowych „wydmuszkach”). W sowieckim państwie od 1917 roku liderzy komunistyczni byli otaczani boską czcią - przy pomocy niezwykle totalitarnej i dynamicznej propagandy. Twarz Lenina była wszędzie, zdjęcia i plakaty z resztą komunistycznych „rekinów” także oblepiały cały kraj. To było jednak nic w porównaniu do „kultu jednostki”, który ustanowił Stalin. Był to dyktator iście maksymalistyczny - jego polityka była skrajna, zabijał, budował, niszczył i podbijał masowo. Doskonale wiedział, że panowanie nad ludzkimi umysłami zapewni sobie tylko kłamstwem - jak zawsze nieodzowna okazała się propaganda obrazu.

Stalin rozwinął nauki jakie pobrał od Lenina. Stara prawda głosiła, że ludzie uwierzą w to co zobaczą - byle było z rozmachem i na szeroką skalę. Potem wystarczyło faszerować społeczeństwo wizerunkami kochanego ojca narodu, przyjaciela dzieci i uciśnionych. Propaganda stalinowska sygnalizowała: Stalin to dobry i wrażliwy człowiek, który cały kraj ma na swojej głowie, interes klasy robotniczej zawsze stawia wyżej niż własny etc. Stalin był wizjonerem, spadkobiercą myśli Marksa, Engelsa i Lenina, naukowcem, politykiem i wojskowym. Józef Stalin był doskonały w każdym calu - bez niego system nie mógł funkcjonować.

Po 1945 roku w całej Europie środkowej i wschodniej ludzie zmuszeni byli do oglądania Stalina. W miejscach publicznych zawsze wisiały plakaty z „wyzwolicielem”. Wzory propagandy stalinowskiej zapożyczali jego komunistyczni namiestnicy, np. w Polsce, Bolesław Bierut. Epoka Stalina wytworzyła specyficzny, totalny typ propagandy, który dziś można jeszcze podziwiać np. w komunistycznej Korei.

Poniżej przedstawiamy wybrane plakaty propagandowe - w roli głównej Józef Stalin.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Wiktor pisze:

    Czy na 18 zdjęciu jest oryginalny plakat?

Zostaw własny komentarz