Archiwistyka coraz bardziej na topie. Relacja z XVII OZSA w Katowicach


Niedawno zakończył się kolejny, XVII już Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki. Tegoroczna edycja została zorganizowana przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i, jak się okazuje, dowiodła, że archiwistyka cieszy się ogromną popularnością wśród młodych badaczy.

11358902_904240049633291_163725227_nXVII Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki, który odbył się w murach katowickiej uczelni wyższej, trwał od 13 do 15 maja. W ciągu trzech dni można było wysłuchać referatów ponad sześćdziesięciu prelegentów, którzy do Katowic przyjechali reprezentować najważniejsze polskie uniwersytety. Uroczystą inaugurację konferencji, która miała miejsce w gmachu Biblioteki Śląskiej, poprowadzili członkowie Komitetu Organizacyjnego – Sabina Lis, Kamil Brela i Konrad Kołakowski. Uczestnicy XVII OZSA obradowali w trzech blokach tematycznych: współczesna archiwistyka (panele: cyfryzacja i digitalizacja, teoria i metodyka archiwalna, kształcenie archiwistów), archiwoznawstwo (panele: archiwa prywatne, archiwa kościelne, dzieje archiwów i archiwaliów, archiwa i archiwalia śląskie), źródłoznawstwo (panel: źródła i źródłoznawstwo). Szczegółowy plan obrad można zobaczyć tutaj.

Jedną z dodatkowych atrakcji XVII OZSA w Katowicach było zwiedzanie Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek„ wraz z lekcją muzealno-archiwalną dotyczącą pacyfikacji KWK „Wujek„ podczas stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Lekcja została przeprowadzona przez pracownika Izby Pamięci KWK ”Wujek” i wywołała wśród zgromadzonych uczestników niemałe emocje.

Choć Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki nie jest tak dużą konferencją naukową, jak Ogólnopolski Zjazd Studentów Historii, to nie ulega wątpliwości, że każda edycja cieszy się ogromną popularnością. W trakcie samych obrad można było spotkać się z pozytywnymi opiniami dotyczącymi tegorocznej edycji, odnoszącymi się zarówno do poziomu merytorycznego konferencji, jak i kwestii organizacyjnych, z których Uniwersytet Śląski wywiązał się znakomicie.

A co o Zjeździe mówią sami Organizatorzy? „Ze strony organizatorów mam gorącą nadzieję, że ten niedługi pobyt w Katowicach, zapadnie gościom w pamięć i będą go wspominać w samych superlatywach. Dla nas, Komitetu Organizacyjnego, dni zjazdowe obfitowały w mnóstwo wrażeń. Kilka miesięcy przygotowań, pracy, to nic w porównaniu z samą konferencją. Chociaż wydawało się nam, że wszystko mamy dopięte na ostatni guzik, rzeczywistość i tak nas zaskakiwała. O ile w pierwszym dniu, uroczysta inauguracja, mimo ogromnego stresu, minęła sprawnie i bez problemów, o tyle dalej los już nie był tak łaskawy. Drugiego dnia, dziesięć minut przed startem paneli, los postanowił zakpić z nas. W pięć minut zagubił się moderator jednego z paneli wraz z kluczem do sali obrad, zepsuły się dwa rzutniki, oraz jeden laptop. Dziwnym trafem, punkt o 9:00  wszystko naprawiło się samo!„ – wspomina Konrad Kołakowski. – ”Zaskakujących momentów nie brakowało, jednak zaangażowanie całego Komitetu Organizacyjnego i wolontariuszy powodowało szybkie rozwiązywanie problemów. No i najważniejsi byli goście. Studenci stworzyli fantastyczną atmosferę, pełną integracji i pozytywnych fal. Dzięki uczestnikom udały się imprezy integracyjne, wycieczka do KWK Wujek i naturalnie same obrady” – dodaje.

Portal Historia.org.pl sprawował patronat medialny nad tegorocznym, XVII OZSA w Katowicach. Nie pozostaje nam nic innego, jak pogratulować Organizatorom tej konferencji wysokiego poziomu merytorycznego i bardzo dobrej organizacji. Gospodarzem przyszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Archiwistyki został Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już trzymamy kciuki i życzymy wytrwałości w pracach nad przygotowaniami do Zjazdu. Do zobaczenia za rok w Poznaniu!

Poniżej prezentujemy zdjęcia z XVII Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Archiwistyki w Katowicach, jakie otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Komitetu Organizacyjnego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Cieszę się z tego typu wydarzeń, gdyż sam jestem archiwistą. Faktycznie, w tej dziedzinie jest bardzo dużo do zrobienia. NDAP działa fatalnie, nie umie reagować na nowo powstające zjawiska społeczne (trochę rehabilituje się w przypadku tzw. archiwów społecznych). Stan prawny archiwistyki to koszmar. Istnienie kategorii archiwów wyodrębnionych, tkwiących korzeniami i mentalnością w PRL-u (poza IPN), działających poza nadzorem NDAP (z drugiej strony - czasami się zastanawiam, że może lepiej, wiedząc o tragicznym stanie tego działu NDAP), to jakaś totalna aberracja prawdziwej archiwistyki. Tak więc mam wielką nadzieję, że ci młodzi stanowią przyszłość polskiej archiwistyki. Jest mnóstwo do zrobienia.

Zostaw własny komentarz