Warszawskie nekrologi z początku XIX wieku |
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że dziś tak naprawdę nie przywiązuje się wagi do nekrologów. Są proste i zawierają jedynie informacje kto, gdzie, kiedy. Tymczasem nie zawsze tak było - dwieście lat temu wiele z nich przykuwało uwagę.
W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie znajduje się kolekcja kilkunastu litografowanych nekrologów zebranych przez reformowanego pastora ks. Karola Diehla z lat 1815-1828 informujących o śmierci i terminie pogrzebów mieszkańców Warszawy, głównie wyznania protestanckiego.
Litografie wykonane zostały w trzech drukarniach działających przy ulicy Senatorskiej, a dominującym ich elementem są motywy śmierci: czaszki, klepsydry, skrzydła nietoperza czy urny. Śmierć pojawia się nie jako kościotrup z kosą, lecz anioł. Dodatkowo, nieodłącznym elementem jest znany napis Memento mori przywołujący skojarzenia z epoką baroku. Architektura grobów nawiązuje do popularnego w tamtych czasach klasycyzmu.
Przedstawione nekrologi dotyczą głównie do ewangelików (luteranów i reformowanych), choć jeden z nich informuje o nabożeństwie żałobnym w katolickim kościele OO. Reformatów.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.