10 faktów o Henryku VIII


Najsłynniejszy monarcha z dynastii Tudorów, Henryk VIII, to postać niezwykle interesująca. Na jego temat wiadomo już naprawdę wiele, warto więc podsumować kilka interesujących faktów o tym popularnym królu. Jak lubił spędzać wolny czas, czego się obawiał i z kim się przyjaźnił? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Henryk VIII

Henryk VIII

1. Siedmioro rodzeństwa

Oprócz Henryka VIII, jego matka Elżbieta York wydała na świat jeszcze trzech synów oraz cztery córki – niestety nie wszystkie dożyły dorosłego wieku. Rodzeństwo Henryka, które żyło najdłużej to: Artur, który zmarł w wieku szesnastu lat, oraz Maria i Małgorzata, które przeżyły kolejno trzydzieści siedem i pięćdziesiąt dwa lata.

2. Lekarz z powołania

Henryk VIII znany był z tego, że sam leczył się z wielu przypadłości. Posiadał nawet księgę, w której zawarte były liczne receptury na medykamenty, które miały zapobiegać i leczyć. Chętnie dzielił się też radami i wiedzą ze swoimi przyjaciółmi, których od czasu do czasu obdarowywał różnego rodzaju maściami i syropami, które sam wymyślał i w których działanie wierzył.

3. Natchniony kompozytor

Czy to dla własnej przyjemności czy też aby kraść damskie serca, Henryk poświęcał sporo swego wolnego czasu muzyce. Nie tylko grał na licznych instrumentach, ale też sam komponował piękne utwory. Do niedawna przypisywało mu się autorstwo m.in. utworu „Greensleeves”, który to miał być napisany przez zakochanego w Annie Boleyn króla. Dziś już nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że utwór ten był dziełem króla, ale wiadomo, że skomponował on wiele innych pieśni.

4. Zdolny pisarz

Król nie tylko uwielbiał czytać księgi, ale również sam nie stronił od pisania. Jego traktat pt.: „Obrona siedmiu sakramentów„ (z łac. „Assertio Septem Sacramentorum„), który stworzony został w 1521 roku miał na celu przede wszystkim krytykę Marcina Lutra, za co zresztą otrzymał od ówczesnego papieża Leona X tytuł ”Obrońcy wiary”.

5. Ulubione rozrywki

Henryk VIII był mężczyzną uwielbiającym aktywne życie – przynajmniej będąc w wieku, w którym mógł sobie na nie pozwolić. Jedną z ulubionych rozrywek króla były polowania, na które udawał się wraz ze swymi bliskimi towarzyszami. Kochał też brać udział w szrankach i pojedynkach, strzelać z łuku, tańczyć a także grać w karty.

Holbein_henry8_full_length6. Strach przed chorobą

W czasach Henryka lato było okresem, kiedy często panowała zaraza. Choroby takie jak angielskie poty zbierały krwawe żniwo nie zważając na to, czy umierali młodzi czy starzy, biedni czy bogaci. Henryk VIII okropnie bał się, że może zachorować i umrzeć, pozostawiając tron Anglii pusty, dlatego też robił wszystko, aby ustrzec się przed zarazą. Oprócz spożywania swoich własnych mikstur król potrafił izolować się na całe tygodnie i nie dopuszczał do siebie dosłownie nikogo w obawie, że kontakt z drugą osobą narazi go na zachorowanie.

7. Wielbiciel kobiet

O tym, że Henryk VIII żenił się aż sześć razy wiedzą prawie wszyscy. Jednak nie tylko kobiety, które stanęły z nim na ślubnym kobiercu miały szansę na zawitanie w jego łożu – król z pewnością nie należał do wiernych małżonków. Oprócz bardziej popularnych kochanek, jakimi były Elżbieta Blount oraz Maria Boleyn, Henryk romansował z wieloma innymi kobietami wyższego i niższego stanu. Nie zwracał uwagi na to czy są mężatkami, ani na okoliczności, w których miał okazję je posiąść – najważniejsza była jego przyjemność.

8. Przyjaciel Erazma z Rotterdamu

Jako młody książę, Henryk miał okazję poznać jednego z najbardziej szanowanych filozofów i humanistów swoich czasów, Erazma z Rotterdamu. Chłopiec był pod wielkim wrażeniem człowieka tak obeznanego i światłego, a i Erazm uznał, że Henryk będzie w przyszłości wybitnym człowiekiem. Choć więcej nie mieli okazji się spotkać, to przez jakiś czas korespondowali ze sobą, a nauki Erazma wpłynęły znacząco na rozwijającego się młodzieńca, który czuł się wyróżniony poprzez przyjaźń z takim człowiekiem.

9. Potomek Walezjuszy

Prababką Henryka VIII była Katarzyna Walezjuszka, francuska księżniczka, która przybyła do Anglii aby wyjść za mąż za króla Henryka V. Po śmierci swego małżonka młoda wdowa zakochała się z wzajemnością w nisko urodzonym słudze, Owenie Tudorze, z którym w końcu wstąpiła w związek małżeński. Doczekali się oni dwóch synów, dając tym samym potomkom Tudorów kroplę błękitnej, francuskiej krwi.

10. Potężny mężczyzna

W czasach młodości Henryk VIII był dobrze zbudowanym mężczyzną, któremu atletycznej postawy pozazdrościć mógł niejeden dworzanin czy rycerz. Jednak z wiekiem król jadł coraz więcej (nawet do 5000 kalorii dziennie!) i ruszał się coraz mniej. Doprowadziło to do tego, że obwód jego pasa wynosił aż 137 cm! Z powodu swojej wielkiej tuszy Henryk nie mógł pod koniec swojego życia swobodnie się poruszać i aby zejść po schodach musiał korzystać ze specjalnego urządzenia, które sprowadzało go na dół.

Bibliografia:

 1. Bidwell G., Rubaszny król Hal, Katowice 2004.
 2. Starkey D., Cnotliwy książę. Zanim Henryk VIII został królem, Warszawa 2009.
 3. Meyer J., Tudorowie, Kraków 2012.

Strony internetowe:

 1. http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1906657_1906662_1906677,00.html (dostęp: 15 lipca 2015 r.)
 2. http://www.realclear.com/history/2014/07/01/10_odd_fascinating_facts_about_king_henry_viii_7696.html (dostęp: 15 lipca 2015 r.)

Więcej o historii Anglii przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Nina pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Forma w postaci podpunktów również korzystna. Czyta się z przyjemnością 🙂

 2. skrzat pisze:

  Artykuł fajny, tylko zróbcie porządek z bibliografią i zapiszcie ją tak, jak pan buk i zasady edytorstwa nakazują.

 3. barokowy aniołek pisze:

  Panowanie dynastii Tudorów to niewątpliwie najciekawsze czasy w historii Anglii, na pewno przyczyniły się do tego w dużej mierze romanse Henryka VIII, ścięcie Anny Boleyn, ogłoszenie się głową kościoła przez Henryka. Dużo się działo, fajnie oglądało się serial „Dynastia Tudorów” czy rewelacyjny film „Kochanice króla” http://kinofan.tv/kochanice-krola-2008/ w doborowej obsadzie z Erickiem Bana w roli głownej.

 4. EWA pisze:

  Skrzacie zrób porządek ze swoją ortografią.

 5. anonim pisze:

  artykuł jest bardzo fajni i miło się go czyta

Zostaw własny komentarz