Najstarsza część Koranu odnaleziona w Birmingham


W bibliotece uniwersyteckiej w Birmingham zidentyfikowano najstarszą część Koranu na świecie. Zabytek kultury pisanej przeleżał w bibliotece prawie 100 lat. Naukowcy twierdzą, że manuskrypt mógł zostać spisany około dwadzieścia lat po śmierci proroka Mahometa.

Rękopis z przełomu VI i VII wieku

Rękopis był składowany razem z masą innych książek i dokumentów pochodzących z Bliskiego Wschodu. Najprawdopodobniej znalazł się w Wielkiej Brytanii za sprawą grabieży prowadzonej przez brytyjskich kolonistów w XIX i XX wieku. Posiadanie największego imperium kolonialnego przez koronę brytyjską w historii, dawało również nieograniczone możliwości w pozyskiwaniu najcenniejszych zabytków. Wydaje się jednak, że Anglicy nie wiedzieli co przywieźli na wyspy - manuskrypt spoczywał pośród wielu mniej ważnych dokumentów.

Datowanie izotopowe wykazało, że rękopis wykonany na owczej lub koziej skórze powstało między VI a VII stuleciem. Naukowcy z uniwersytetu w Birmingham powiedzieli, że osoba, która spisała ten tekst żyła w tym samym czasie co Mahomet. Według tradycji islamu prorok Mahomet doznał w latach 610 - 632 serii objawień, które stały się podstawą Koranu. Znalezisko ma co najmniej 1370 lat. Tekst rękopisu praktycznie nie różni się od tego w jakim współcześnie funkcjonuje Koran. Społeczność islamska Birmingham wyraziła swoje uznanie dla pracy badaczy oraz radość z odkrycia.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz