Powstał serwis internetowy poświęcony historii Westerplatte


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opracowało i uruchomiło edukacyjny serwis internetowy poświęcony historii Westerplatte www.westerplatte1939.pl.. Jest to kontynuacja działań i misji Muzeum, jaką jest kształtowanie pamięci o tym szczególnym miejscu.

MIIWS_serwis_westerplatte1939Westerplatte jest kojarzone głównie z niemieckim atakiem na polską placówkę 1 września 1939 r., który uznaje się za wybuch II wojny światowej. Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej wpisała się na stałe do historii jako przykład bohaterstwa i patriotyzmu. Jednym z zadań powstającego w Gdańsku Muzeum jest dbanie o pamięć o tym miejscu oraz prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu przekazanie wiedzy o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu nie tylko w pierwszych dniach września wojny, ale również na przestrzeni wieków.

Serwis internetowy poświęcony jest trzystuletniej historii półwyspu od momentu jego powstania do chwili obecnej, wykorzystuje informacje i materiały archiwalne użyte na wystawie plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” i tablicach ścieżki edukacyjnej przygotowanych przez Muzeum w latach 2009-2011. Historia Westerplatte została umieszczona na osi czasu pozwalającej na chronologiczne poznawanie dziejów tego miejsca, które zostały podzielone na trzy części, nawiązując tym samym do struktury tematycznej wystawy plenerowej. Serwis jest również wzbogacony o animowaną mapę walk obronnych Wojskowej Składnicy Tranzytowej w dniach 1-7 września 1939 r.

Ważne wydarzenia zostały opisane w artykułach i zilustrowane galerią zdjęć archiwalnych. Zebrany materiał ikonograficzny to m.in. pocztówki pokazujące jak wyglądał kurort na Westerplatte pod koniec XIX w., zdjęcia dokumentujące budowę Wojskowej Składnicy Tranzytowej i przygotowania do obrony wiosną i latem 1939 r., walki 1 września, wygląd półwyspu po kapitulacji, a także czasy powojenne: budowę Pomnika Obrońców Wybrzeża, sprowadzenie prochów mjr Henryka Sucharskiego czy wizytę Jana Pawła II.

W serwisie dostępne są również archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania publikowanych ich wspomnień.

Muzeum II Wojny Światowej na terenie Westerplatte organizuje szereg działań edukacyjnych mających na celu przybliżenie historii tego miejsca różnym grupom odbiorców. Dla uczniów III klas szkół podstawowych prowadzi grę terenową „Westerplatte – znajdź klucz do historii„. Dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej przygotowało programy edukacyjne ”Aktywne zwiedzanie Westerplatte”. Od 2009 r. organizuje również specjalny program zwiedzania półwyspu podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. Bilbo pisze:

  Muzeum II Wojny Światowej organizowane jest pod patronatem PO, Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało PiS. Wystarczy obecnie porównać sobie dorobek jednej i drugiej instytucji, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, któremu środowisku politycznemu faktycznie zależy na naszej historii.

 2. Konrad pisze:

  Wyszła właśnie monografia „Westerplatte jako miejsce pamięci” Krzysztofa Zajączkowskiego. Jestem w połowie - rewelacja.

 3. Igor Zbigniew Strzok pisze:

  Coz za cynizm! Muzeum II WS jest odpowiedzialne za zniszczenie Muzeum Westerplatte, powolanego do zycia przez ministra K.M.Ujazdowskiego ( jako filia Muz. Historii Polski, potem :usamodzielnionego oficjalnie i publicznie 01.09.2008 r. przez Donalda Tuska i po cichurozwiazanego 6tygodni pozniej....)) Historie zniszczenia idei i wstrzymania budowy Muzeum Westerplatte ( rozpoczetego w 2006 roku w czasie rzadow PiS, udostepniam na moim fan-page ( na Facebooku)
  Igor Strzok Atelier Archifort

 4. Anonim pisze:

  Żałość i złość człowieka ogarnia, kiedy sobie pomyśli, że tematy związane z Westerplatte opracowywać mają dalej dla szerszego ogółu nieudacznicy pokroju dr. Jana Szkudlińskiego z rzeczonego Muzeum (dla przypomnienia: ten „główny specjalista” jest autorem opracowania, skutkiem którego na tablicach przy koszarach dalej widzimy mnóstwo koszmarnych błędów). A przekaz idzie w świat...

 5. Hieronim pisze:

  Nieudaczny dr. Szkudliński i spółka będą dalej edukować w tematyce Westerplatte. Śmiech na sali. Jeden z efektów tej edukacji widzimy dzisiaj na tablicach przy koszarach na Westerplatte.

 6. Bilbo pisze:

  Akurat symbole typu Westerplatte nie są symbolami pasującymi do wizji polskiej historii a la PO.

 7. Obserwatorka pisze:

  Jak już podajecie panowie nazwiska to podajcie i swoje. Chętnie się wszyscy dowiedzą czy Hieronim to wielce szanowany znawca historii wszystkiego skoro innych nazywa nieudacznikami.

 8. Dr Plama pisze:

  Szkudliński, Marszalec i cała reszta pseudohistoryków z politycznego rozdania Tuska i Platformy siedzi w tym „muzeum”. Pensyjki lecą od ładnych paru lat, muzeum nadal nie ma, to trzeba się wykazać skleconym naprędce portalikiem jaki mogą na zajęciach z informatyki zrobić w 5 godzin studenci II roku w ramach zaliczeń. Animowana mapka odwalona na sztukę, szkoda gadać.
  Muzeum za pół miliarda, sam fundament za ponad 100 mln zł. Jedyne „dokonanie” to zamurowanie czołgów na wieki w lochach oby niedoszłego muzeum.
  „Ścieżka dydaktyczno-edukacyjna” na Westerplatte pełna błędów i przeinaczeń. Wszystko niszczeje pod „opieką” Muzeum II WŚ, także to co w latach 2005-2007 odratowano. Na odrestaurowanie „Fortu” wydano wtedy taczkę pieniędzy, dziś Fort zalany, zniszczony, rozkradziony, opuszczony. Tak wygląda działalność Muzeum II WŚ na Westerplatte. Załoga Westerplatte w grobach się przewraca! Ale grunt to pokazać się w świetle kamer 1 września i perorować o swoich „sukcesach” w tym miejscu, prawda Szkudliński? A jak gęby sobie Polakami wycierają pisząc i mówić w świecie o „polskich obozach koncentracyjnych” to gdzie się chowają zarozumiali i napuszeni Szkudlińscy i Marszalce? Jedyne co potrafią to wykorzystywać cudze odkrycia, podpisywać jako własne i prukać w skórzane fotele w klimatyzowanych biurach na Długiej za 3 mln zł rocznie.

Zostaw własny komentarz