Sztuka Japońska w Muzeum Okręgowym w Toruniu


W dniach 12 czerwca – 6 września 2015 r. można podziwiać w Muzeum Okręgowym w Toruniu (Ratusz Staromiejski, Sala Wystaw Czasowych) eksponaty związane z kulturą i sztuką Japonii. Kuratorami owej wystawy są Anna Król oraz Katarzyna Poczulska.

ViewsAndCostumesOfJapan

Kobieta ubrana w kimono, ok. 1870 rok

Omawiana tu wystawa została zatytułowana „Arcydzieła sztuki japońskiej”, natomiast przyczyną jej powstania był jubileusz 20-lecia istnienia Muzeum Manggha (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie), które powołane do życia zostało m.in. z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otworzone w 1994 r. przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha1.Warto zwrócić jeszcze uwagę na osobę, której to imię patronuje krakowskiemu Muzeum Sztuki i Techniki. Feliks „Manggh” Jasiński (1861-1929) był wybitnym znawcą i krytykiem sztuki, mecenasem artystów, publicystą i krytykiem muzyki2.   

Przygotowana dla Muzeum Okręgowego w Toruniu ekspozycja prezentuje zagadnienia i eksponaty związane z dawną sztuką Japonii. Głównym zaś jej celem jest wydobycie i ukazanie różnorodności „japoników” polskich na tle innych wystaw sztuki Japonii w Polsce. Obiekty wystawy pochodzą głównie z okresu Edo (l. 1603-1868) oraz – w mniejszym stopniu – z okresu Meiji (l.1868 – 1912). Na pokaz składają się m.in.: drzeworyty ukiyo-u, malarstwo, rzeźba, ceramika, tkaniny, wyroby z laki (żywica sumaka lakowego wykorzystywana w chińskiej i japońskiej sztuce zdobniczej). Obiekty prezentowane w trakcie wystawy dają wgląd w specyficzne japońskie kryterium piękna, stanowią jednocześnie ikony sztuki kraju kwitnącej wiśni. Na owe obiekty składają się chociażby: brokatowe kimono, złocony parawan, przyprószona złotem laka oraz inne eksponaty.

Źródło wiedzy: http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosci.html

  1. Szerzej na temat historii Muzeum Manggha por. http://manggha.pl/about-museum. []
  2. Szerzej na jego temat por. http://manggha.pl/patron. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz