Obraz Irmy Stern z 1939 r. wystawiony na sprzedaż na aukcji w Bonhams w Londynie


Na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Bonhams 9 września bieżącego roku będzie można kupić obraz autorstwa Irmy Stern – jednej z najbardziej znanych artystek regionu Afryki Południowej. Dzieło z 1939 r. - zatytułowane „Arab in Black” - odnaleziono przypadkiem, a jego wartość historycy sztuki wycenili na 1,6 miliona dolarów.

Arab-In-Black

Irma Stern „Arab in Black”

Namalowane w roku 1939 dzieło, tworzącej w Zanzibarze Irmy Stern (1894-1966), przez długi czas wisiało pod stertą listów, pocztówek i ulotek w kuchni jakiegoś londyńskiego apartamentowca. Parę tygodni temu jedna z pracownic brytyjskiego domu aukcyjnego Bonhams, specjalizująca się w sztuce Afryki Południowej – Hannah O’Leary rozpoznała pod tym stosem papierów obraz „Arab in Black” Irmy Stern. Artystka ta jest obecnie postrzegana przez znawców historii sztuki za jedną z najlepszych malarek tworzących w Afryce w czasach trwania II wojny światowej i po jej zakończeniu. A w ostatnich latach odnaleziono (również przypadkowo) kilka jej dzieł, które także zostały wystawione na sprzedaż.

Obraz „Arab in Black„ cechują duże walory artystyczne, a jego wartość podnosi jednocześnie bogato zdobiona, ciężka rama wykonana z drewna pochodzącego z Zanzibaru. Ponadto zaletą portretu jest też jego interesująca historia, bowiem odegrał on ważną rolę w dziejach Republiki Południowej Afryki i samego Nelsona Mandeli.  Okazuje się, że na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia, pewna kolekcjonerka dzieł sztuki, niejaka Betty Suzman, ofiarowała rzeczony obraz na charytatywną aukcję, z której to pozyskane środki zostały przeznaczone na wparcie Nelsona Mandeli oraz innych członków Afrykańskiego Kongresu Narodowego i na walkę z apartheidem. Sam zaś ”Arab in Black” okazał się być najcenniejszym eksponatem sprzedanym na tej aukcji i najważniejszym elementem, dla całej inicjatywy poparcia Mandeli. W latach 70. obraz Irmy Stern został natomiast przywieziony do Wielkiej Brytanii do Londynu, gdzie znajduje się do dziś.

Źródło wiedzy: https://www.bonhams.com/press_release/19660/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz