Francuska Biblioteka Narodowa planuje zakup brewiarza z czasów panowania Filipa IV Pięknego |
W ostatnim czasie pracownicy Francuskiej Biblioteki Narodowej (BnF) dokładają wszelkich starań, aby pozyskać środki finansowe na zakup królewskiego brewiarza pochodzącego z okresu rządów Filipa IV Pięknego (1285-1314). Księga zadedykowana została dziadkowi monarchy – Ludwikowi IX Świętemu (1226-1270).
Wartościowe dzieło, które pojawiło się kilkanaście dni temu na rynku aukcyjnym, powstało na początku XIV stulecia z inicjatywy króla Francji – Filipa XIV Pięknego. Niestety władca ten kojarzony jest przede wszystkim z konfliktem, jaki prowadził z papieżem Bonifacym VIII czy też z procesem zakonu templariuszy. O wiele mniej znane są współczesnym zainteresowania Filipa IV mecenatem artystycznym lub literaturą.
Jak zaznaczono wyżej, na początku XIV stulecia Filip Piękny zamówił u swego iluminatora - Richarda z Verdun – bogato ilustrowaną księgę liturgiczną, czyli wspomniany brewiarz. Królewski manuskrypt, składający się z 600 pergaminowych kart o wymiarach 176x115 mm, powstał w celu upamiętnienia Ludwika IX Świętego (kanonizowany w 1297 r.). Warto wskazać, że w treści tego zabytkowego dzieła znajdują się fragmenty mówiące między innymi o życiu, czynach i działalności Ludwika IX. Natomiast na umieszczonych w księdze ikonograficznych przedstawieniach znajdują się wizualne wyobrażenia scen z życia Filipa IV czy Ludwika IX. Na przedstawieniach ikonograficznych widnieją tęż relikwie świętych. Księga wzbogacona została również w motywy orientalne. Niewątpliwie 700-letni brewiarz cechują duże walory artystyczne i ogromna wartość historyczna. Nic więc dziwnego, że BnF zbiera fundusze na zakup bogato-zdobionego rękopisu, tym bardziej, że brewiarz ilustrowany przez Richarda z Verdun nie będzie pierwszym dziełem tego artysty, które posiada w swych zbiorach BnF. Prawdopodobnie do zakupu księgi dojdzie 27 listopada bieżącego roku.
Źródło wiedzy: http://www.bnf.fr/documents/depliant_don_saint_louis.pdf;
http://www.bnf.fr/fr/acces_dedies/mecenat_partenariat/s.mecenat_saint_louis.html
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.