Lista Brytyjczyków poszukiwanych przez Hitlera przetłumaczona i dostępna w Internecie


Sonderfahndungsliste G.B., której potoczna nazwa to Czarna księga, została po raz pierwszy wydana w języku angielskim. Zawiera listę Brytyjczyków, którzy mieli zostać wyeliminowani na rozkaz Hitlera po udanej inwazji na Wielką Brytanię.

Ignacy Jan Paderewski, jeden z Polaków wymienionych na liście

Ignacy Jan Paderewski, jeden z Polaków wymienionych na liście

W czasie wojny opublikowano 20 tys. egzemplarzy tej książki, jednak tylko dwa przetrwały do naszych czasów. Sam proces tłumaczenia nie był najłatwiejszy, ponieważ poza zagadkami i skrótami w tekście znajdowały się również błędy rzeczowe. Zbiory zostały udostępnione w Internecie.

Osoby wymienione na liście mogły zostać skazane na śmierć lub zesłane do obozów koncentracyjnych. Na liście znajdują się politycy, pisarze, aktorzy, naukowcy, muzycy, przywódcy religijni oraz przemysłowcy. Poza takimi postaciami jak Winston Churchill czy jego późniejszy następca na stanowisku premiera, Clement Attlee, znajdowali się na niej m.in. Conrad Fulke Thomond O’Brien-ffrench, H.G. Wells, Virginia Woolf i Sylvia Pankhurst.

Conrad Fulke Thomond O’Brien-ffrench to agent brytyjskiego wywiadu, który był pierwowzorem Jamesa Bonda. H.G. Wells to pisarz, autor Wojny Światów. Jednak nie z tego powodu znalazł się na czarnej liście. Około 1933 r. Wells skrytykował sytuację polityczną w Niemczech. W odpowiedzi młodzi Niemcy spalili jego dzieła w Berlinie, a jego książki zostały wycofane ze sprzedaży oraz usunięte z bibliotek. Virginia Woolf była pisarką oraz feministką. Wśród jej dzieł znajdują się Trzy gwinee, które poza wątkami feministycznymi zawierają również wątki pacyfistycznie i antyfaszystowskie. Sylvia Pankhurst była działaczką na rzecz praw kobiet oraz antyfaszystką, a w młodości także działaczką komunistyczną.

Na liście nie zabrakło Polaków, którzy w czasie wojny schronili się w Wielkiej Brytanii. Znaleźli się tam m.in. Henryk Bagiński, pułkownik i historyk wojskowości oraz Jan Henryk Żychoń, major i oficer wywiadu; Żychoń zginął pod Monte Cassino. Wymieniono również Ignacego Jana Paderewskiego, pianistę i polityka.

Lista została opublikowana przez Forces War Records w 75. rocznicę Bitwy o Brytanię, która toczyła się od lipca do października 1940 r. pomiędzy niemieckimi a brytyjskimi siłami powietrznymi. Była to pierwsza kampania, która odbywała się tylko w powietrzu. Celem Niemców było zdominowanie przestworzy i późniejsza inwazja na Wielką Brytanię. Podczas tej kampanii Luftwaffe straciło 1733 samoloty, a Królewskie Siły Lotnicze (RAF) - 915.

Źródła: MirrorExpress.co.uk, History.co.ukForces War RecordsDaily Maill

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Adam Szołtys pisze:

    Major Zychoń czy Żychoń. Bo pod tym drugim nazwiskiem występuje w spisie poległych opublikowanym w książce M. Wańkowicza Monte Cassino wyd. 1978 rok.
    Oczywiście może być to błąd spowodowany polskimi specyficznymi literami nieużywanymi w języku niemieckim i angielskim.

    • Żychoń, rzeczywiście. Nasze niedopatrzenie, dziękujemy za spostrzeżenie.
      (Chyba że rzeczywiście chodzi o innego Zychonia, który urodziłby się w 1896 r. - na liście nazwisko zapisano bez polskich znaków diakrytycznych, z inną niż Żychonia datą i miejscem urodzenia .)

Zostaw własny komentarz