Wystawa czasowa w Krakowie poświęcona numizmatyce islamskiej w średniowieczu


Do 22 listopada bieżącego roku można podziwiać w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego ekspozycję o nazwie „Między Wschodem a Zachodem. Od Damaszku do Andaluzji. Pieniądz islamski w wiekach średnich”. Na wystawie są prezentowane monety ilustrujące dzieje świata arabskiego od czasów Mahometa do upadku potężnej dynastii Abbasydów, a więc od VII do połowy XIII stulecia. 

Harun_Al-Rashid_and_the_World_of_the_Thousand_and_One_Nights

Harun ar-Raszid

Ekspozycja podzielona została na części, zaś wyznacznikiem podziału była chronologia. Przykładowo pierwsza część wystawy dotyczy najstarszych monet. W krakowskim muzeum można podziwiać eksponaty z VI i VII wieku. Na nie składają się pieniądze bizantyńskie oraz pieniądze wybijane w tych samych stuleciach przez perska dynastię Sasanidów. Z kolei druga część wystawy poświęcona jest numizmatom z lat 640-699, czyli tzw. monetom przejściowym. W skład tych obiektów muzealnych wchodzą ciekawe monety, na których widnieją: wizerunek cesarza Bizancjum (awers) i inskrypcje sporządzone w języku arabskim (rewers). Pieniądze te są więc dwujęzyczne. Trzecia część wystawy odnosi się do arabskich reform monetarnych. Za czasów panujących dynastii Umajjadów i Abbasydów do pieniężnego wprowadzone zostały złote dinary, srebrne dirhamy oraz miedziane felsy. Są to zabytki pochodzące z czasów rządów Haruna ar-Raszida (przełom VIII-IX w.) i jego syna al-Mamuna (pierwsza połowa IX stulecia). Przedstawiona za pomocą awersów i rewersów tych monet historia państwa Abbasydów kończy się na roku 1258 – kres panowania owej dynastii.

Całej ekspozycji towarzyszy publikacja pod tytułem „Od Damaszku do Andaluzji. Pieniądz islamski w wiekach średnich”. Jest w niej przedstawiona historia monety islamskiej. W katalogu tym zostały omówione rodzaje monet wybijanych przez dynastie panujące w Lewancie, Północnej Afryce, Andaluzji i na Sycylii. Scharakteryzowano tam także nominały i kruszce z jakich monety były wybijane.

Źródło wiedzy:

http://mnk.pl/wystawy/pieniadz-islamski-w-wiekach-srednich

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz