Odkryto malowidła z początków XX wieku w komendzie policji w Gnieźnie


Do zaskakującego odkrycia doszło na początku września w czasie remontu Powiatowej Komendy Policji w Gnieźnie. W trakcie prowadzonych prac remontowych wewnątrz budynku odsłonięto freski prezentujące sceny z Biblii – między innymi wskrzeszenie Łazarza. Owe malarskie przedstawienia z początku XX stulecia zdobiły istniejącą tam w latach międzywojennych kaplicę szpitalną.

800px-Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_015

Wskrzeszenie Łazarza, obraz Rembrandta z 1630 roku

Historia budynku komendy w Gnieźnie

Budynek, który służy aktualnie jako komenda policji, pochodzi z XIX w. i ma niezwykle ciekawą historię. Okazuje się bowiem, że w roku 1883 w miejscu obecnej dyżurki policji znajdowała się kaplica. Inne pomieszczenia mieszczące się w budynku przeznaczone były na sale szpitalne. Wcześniej obecna komenda była więc szpitalem. Dokładnie chodzi tu o istniejący w Gnieźnie szpital św. Jana. Chorymi natomiast opiekowały się siostry elżbietanki.  W późniejszym czasie szpital służył jako dom dla księży seniorów. W czasie trwanie II wojny światowej komenda miała być siedzibą SS. Uważa się też, że w czasie niemieckiej okupacji, z rozkazu esesmanów, freski zamalowano grubą warstwą farby.

Co przedstawiają odsłonięte freski?

Jak donosi oficer prasowy gnieźnieńskiej policji, malowidła znajdujące się  na ścianach i suficie dyżurki mogą być dziełem gnieźnieńskiego artysty-malarza Stanisława Smoguleckiego (1886-1939). Motywy przedstawione na odsłoniętych freskach nawiązują do momentów uzdrawiania chorych oraz wskrzeszenia Łazarza przez Chrystusa. Przedstawione na freskach sceny mają układ pasowy i figuralny. Są równocześnie bogato zdobione przeróżnymi elementami ornamentowymi. Wiadomo też, że nie wszystkie freski odsłonięto w całości. Ponadto, wezwany na miejsce odkrycia, konserwator zabytków z Poznania – Jolanta Goszyńska przyznała, że malowidła cechują się dużą wartością artystyczną i historyczną. Odsłonięte freski zostały wpisane już do rejestru zabytków województwa Wielkopolskiego. Trwają obecnie prace nad odkrytymi malowidłami, które pozwolą na pozyskanie większej ilości informacji na temat całego programu ikonograficznego malowideł. Sporządzona zaś na ich podstawie dokumentacja i konsultacja z historykami sztuki da możliwość dokładnego ustalenia autora malowideł. Wiadomo jeszcze, że prace remontowe w komendzie policji oraz renowacja malowideł ma potrwać do końca września.

Źródło wiedzy:

http://www.tvp.info/21534384/esesmani-kazali-zamalowac-zabytkowe-religijne-freski-sensacyjne-odkrycie-podczas-remontu-komendy

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz