Rozpoczął się II Kongres Konserwatorów Polskich |
Dziś rozpoczął się trwający do 10 października równolegle w Krakowie i Warszawie II Kongres Konserwatorów Polskich „Przeszłość dla przyszłości” organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Politechnikę Krakowską.
Celem Drugiego Kongresu Konserwatorów Polskich jest z jednej strony krytyczna refleksja nad stanem realizacji postulatów polskiego środowiska konserwatorskiego, jakie zawarto w przyjętej jednogłośnie REZOLUCJI na I Kongresie, z drugiej zaś strony ocena osiągnięć oraz zwrócenie szczególnej uwagi na nowe wyzwania i problemy, związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, jakie pojawiły się na drodze bezprecedensowego w naszej historii przyspieszonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Wobec tych wyzwań przyszłości musimy wciąż pozostawać w trosce o zachowanie tego dziedzictwa, jako nośnika świadomości narodowej i tożsamości kulturowej, a także jako istotnego czynnika tego rozwoju.
Głównymi tematami kongresu będą:
- Strategia ochrony dziedzictwa kulturowego w kontekście zasad polityki przestrzennej na rzecz zrównoważonego rozwoju – poziom krajowy, regionalny, lokalny.
- Współczesne doktryny i pryncypia konserwatorskie, uniwersalizm a tożsamość – fakty, mity, zagrożenia, szanse.
- System ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce, metodologia, legislacja, struktury, formy finansowania – Krajowy Program Ochrony Zabytków – zadania, priorytety.
- Rola służb konserwatorskich w utrzymaniu zasobów dziedzictwa kulturowego i ich integracji ze współczesną przestrzenią egzystencjalną, nowa sztuka w kontekście przeszłości.
- Znaczenie powszechnej edukacji, kształcenia zawodowego, akademickiego
i permanentnego dla ochrony dziedzictwa kulturowego i powszechnego dostępu do niego, turystyka kulturowa – Pomnik Historii jako forma nobilitacji i promocji dziedzictwa dla przyszłości. - Innowacyjne techniki i technologie w zabytkowej przestrzeni – prospekcja, dokumentacja, monitoring i popularyzacja.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Komitetowi Honorowemu przewodniczy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski.
Szczegóły tutaj.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.