Slag om Grolle – rekonstrukcja XVII-wiecznej bitwy po raz dziesiąty


Huk dział i muszkietów, prochowy dym, szarże rajtarów i plujące ogniem, najeżone pikami czworoboki piechoty, szczęk rapierów, łopot sztandarów hiszpańskich tercios i holenderskich powstańców.

Sandcastle_depicting_the_fortified_city_of_Grolle_(Groenlo)_in_1627

Model przedstawiający miasto i umocnienia w 1627 roku.

Już wkrótce, w dniach 23-25 października 2015 r. w Groenlo (Holandia), odbędzie się jedna z największych i najbardziej widowiskowych rekonstrukcji XVII-wiecznych europejskich bitew. Impreza znana jako Slag om Grolle, odbywająca się co dwa lata, już od dziesięciu wiosen ściąga rekonstruktorów z całego Starego Kontynentu, którzy inscenizują oblężenie z 1627 r., zaciekłą bitwę wojsk hiszpańskich ze zrewoltowanymi Niderlandczykami. Miasteczko Groenlo (dawniej Grolle) dosłownie cofa się w czasie i w całości żyje tą doskonale przygotowaną imprezą. Tegoroczna edycja oblężenia ma wymiar szczególny. Trzeba było czekać na nią o rok dłużej niż zazwyczaj (ostatnio odbyła się w 2012 r.), ponieważ organizatorzy postanowili połączyć tę imprezę z obchodami czterychsetlecia powstania mieszczących się w Groenlo browarów Grolsha. W dodatku pierwsza rekonstrukcja odbyła się w 2005 r., więc tegoroczna edycja ma charakter jubileuszowy.

Tradycyjnie na Slag om Grolle nie może zabraknąć silnego polskiego oddziału rekonstruktorów zrzeszonych w tzw. Polish Regiment1 . Oddział ten brał udział w imprezie już kilka razy. Organizatorzy przyjęli także po raz pierwszy o dwa polskie kontyngenty więcej niż ostatnio: Rebel Regiment2 i konny oddział rajtarów Xiążęcej Drużyny3 . Polska będzie miała zatem bardzo liczną, ponad stuosobową, reprezentację w nadchodzącej rekonstrukcji.

Więcej szczegółów na temat imprezy na stronie internetowej organizatora:

http://www.slagomgrolle.nl/

oraz na facebookowym fanpage’u:

https://www.facebook.com/SlagomGrolle?ref=ts&fref=ts

  1. https://www.facebook.com/PolishRegiment?ref=ts&fref=ts&__mref=message_bubble, dostęp: 15.10.2015. []
  2. https://www.facebook.com/Rebel-Regiment-712743495457633/, dostęp: 15.10.2015. []
  3. https://www.facebook.com/xiazeca?fref=ts&__mref=message_bubble, dostęp: 15.10.2015. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz