Do wygrania: T. Rutkowski „Losy Skoczka” |
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka Tadeusza Rutkowskiego „Losy Skoczka”. Są to wspomnienia oficera Wojska Polskiego, szkoleniowca cichociemnych, uczestnika powstania warszawskiego, uciekiniera z obozu jenieckiego i współpracownika bezpieki.
By mieć szansę na wygranie książek należy do dnia 1.11.2015 do godziny 19:00 poprawnie odpowiedzieć na pytania:
- W którym Oflagu Jerzy Szymański współtworzył konspirację obozową?
- W ramach jakiej operacji i przez kogo dowodzonej Jerzy Szymański został zrzucony we Włoszech w kwietniu 1944 roku?
Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się ramce poniżej.
Losy skoczka Jerzego Feliksa Szymańskiego to opowieść człowieka, którego biografia stanowi brutalny przykład skomplikowania polskiej historii w XX wieku. Z jednej strony Szymański był Oficerem Wojska Polskiego i szkoleniowcem cichociemnych, z drugiej zaś – donosicielem, wieloletnim współpracownikiem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Życie Szymańskiego pokazuje, że, jak pisze sam autor, „w toczących się dziejach nie ma całkowicie białych i całkowicie czarnych stron”.
Historia Szymańskiego wyróżnia się spośród wielu innych relacji z epoki swoją niejednoznacznością. To fascynujące źródło historyczne zarówno dla tych, którzy interesują się działaniami cichociemnych oraz kulisami innych akcji wojskowych z okresu II wojny światowej, jak i dla czytelników starających się zrozumieć powojenne wybory ideowe Polaków. Lektura nigdy niepublikowanych wcześniej wspomnień Szymańskiego to wyjątkowa okazja do tego, aby poznać mniej znaną stronę wielkich wydarzeń historycznych: spojrzeć na kwestię współpracy z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa przez pryzmat patrioty, który jednocześnie współpracował z PRL-owskim systemem.
Jerzy Feliks Szymański, pomimo bohaterskich wyczynów w czasie II wojny światowej (m.in. ucieczki z obozu jenieckiego, skoków spadochronowych na teren okupowanej Polski, udziału w Powstaniu Warszawskim), nie był postacią posągową i nie udawał jej. Dodatkowo wstęp autorstwa prof. Tadeusza Pawła Rutkowskiego, który również opracował wspomnienia Szymańskiego, stanowi historyczną bazę umożliwiającą skonfrontowanie opowieści bohatera z faktami, które ten pomija lub których nie dopowiada. Tym samym Losy skoczka to nie tylko książka pozwalająca na samodzielną ocenę postępowań Szymańskiego – ciekawej i niepodlegającej jednoznacznej ocenie postaci, lecz także opowieść stanowiąca przyczynek do opisu losów Polaków w XX wieku.