Do wygrania: T. Rutkowski „Losy Skoczka”


Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka Tadeusza Rutkowskiego „Losy Skoczka”. Są to wspomnienia oficera Wojska Polskiego, szkoleniowca cichociemnych, uczestnika powstania warszawskiego, uciekiniera z obozu jenieckiego i współpracownika bezpieki.

By mieć szansę na wygranie książek należy do dnia 1.11.2015 do godziny 19:00  poprawnie odpowiedzieć na pytania:

  1. W którym Oflagu Jerzy Szymański współtworzył konspirację obozową?
  2. W ramach jakiej operacji i przez kogo dowodzonej Jerzy Szymański został zrzucony we Włoszech w kwietniu 1944 roku?

Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się ramce poniżej.

losy-skoczka_294935Losy skoczka Jerzego Feliksa Szymańskiego to opowieść człowieka, którego biografia stanowi brutalny przykład skomplikowania polskiej historii w XX wieku. Z jednej strony Szymański był Oficerem Wojska Polskiego i szkoleniowcem cichociemnych, z drugiej zaś – donosicielem, wieloletnim współpracownikiem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Życie Szymańskiego pokazuje, że, jak pisze sam autor, „w toczących się dziejach nie ma całkowicie białych i całkowicie czarnych stron”.
Historia Szymańskiego wyróżnia się spośród wielu innych relacji z epoki swoją niejednoznacznością. To fascynujące źródło historyczne zarówno dla tych, którzy interesują się działaniami cichociemnych oraz kulisami innych akcji wojskowych z okresu II wojny światowej, jak i dla czytelników starających się zrozumieć powojenne wybory ideowe Polaków. Lektura nigdy niepublikowanych wcześniej wspomnień Szymańskiego to wyjątkowa okazja do tego, aby poznać mniej znaną stronę wielkich wydarzeń historycznych: spojrzeć na kwestię współpracy z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa przez pryzmat patrioty, który jednocześnie współpracował z PRL-owskim systemem.
Jerzy Feliks Szymański, pomimo bohaterskich wyczynów w czasie II wojny światowej (m.in. ucieczki z obozu jenieckiego, skoków spadochronowych na teren okupowanej Polski, udziału w Powstaniu Warszawskim), nie był postacią posągową i nie udawał jej. Dodatkowo wstęp autorstwa prof. Tadeusza Pawła Rutkowskiego, który również opracował wspomnienia Szymańskiego, stanowi historyczną bazę umożliwiającą skonfrontowanie opowieści bohatera z faktami, które ten pomija lub których nie dopowiada. Tym samym Losy skoczka to nie tylko książka pozwalająca na samodzielną ocenę postępowań Szymańskiego – ciekawej i niepodlegającej jednoznacznej ocenie postaci, lecz także opowieść stanowiąca przyczynek do opisu losów Polaków w XX wieku.

Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo PWN

Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo PWN


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz