„Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku” - Mark E. Stille - recenzja


Gdy myślimy o marynarce wojennej Japonii w czasie II wojny światowej, często jako pierwsze na myśl przychodzi nam atak na Pearl Harbor czy bitwa pod Midway. Praca amerykańskiego komandora, porucznika Marka E. Stille jest dobrym przyczynkiem do poznania niezwykle złożonej i ciekawej historii marynarki wojennej kraju Kwitnącej Wiśni.

marynarkaRecenzowaną przeze mnie pracę można podzielić na dwie części. Pierwsza część ma charakter rozbudowanego wstępu, dotyczącego strategii, doktryny oraz udziału Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku (natomiast na końcu książki Mark E. Stille przedstawia własne konkluzje i analizy). Autor, w przystępny sposób opisuje historię budowy japońskiej floty. Wskazuje elementy, które przyczyniły się do budowy określonych typów jednostek oraz skrótowo (skupiając się wyłącznie na działaniach morskich) przedstawia przebieg działań wojennych od Pearl Harbor po inwazję USA na Okinawę. Tą część książki charakteryzuje duża ilość map oraz planów najważniejszych bitew.

Natomiast druga część dotyczy opisu wszystkich typów okrętów używanych przez Japonię w latach 1941-1945. Zostają omówione lotniskowce, pancerniki, krążowniki ciężkie i lekkie, niszczyciele oraz okręty podwodne. Każdy z wymienionych przeze mnie typów okrętów jest potraktowany, jako osobny rozdział w książce. Autor opisując dany typ statków zastosował pewien schemat. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się od krótkiego wstępu charakteryzującego dany typ okrętu. Następnie czytelnik zaznajamia się z projektem i budową danego typu okrętu, jego uzbrojeniem i modyfikacją podczas służby oraz działaniami bojowymi.

Poza tym zamieszczono liczne kapsułki. Mają one za zadanie uzupełniać główny tekst, podając informacje dotyczące uzbrojenia, nazewnictwa czy danych technicznych okrętu. W przypadku najbardziej charakterystycznych jednostek, takich jak pancernika Yamatoczy, czy lotniskowca Zuikaku zamieszczono kolorowe ikonografii z dokładnym opisem poszczególnych części statku. Całość uzupełnia niezwykle bogaty materiał fotograficzny oraz reprodukcje kolorowych obrazów przedstawiających statki Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii.

Praca ma przede wszystkim charakter leksykonu ze wszystkimi jego zaletami oraz wadami. Nie jest to na pewno pozycja, którą można przeczytać od razu, w przysłowiowy „jeden wieczór”. Ciągłe czytanie po raz setny informacji dotyczącej budowy statku czy opisu jego uzbrojenia po prostu nudzi. Brakuje również zamieszczenia przez autora danych biograficznych dotyczących dowódców flot czy okrętów.

Marynarka wojenna Cesarstwa Japonii w Wojnie na Pacyfiku jest pracą, którą należy polecić każdemu pasjonatowi okrętów wojennych czy historii Japonii w czasie II wojny światowej.  Śmiało mogę napisać, że jest to książka, która pozwala w przystępny sposób zapoznać się z historią jednej z najbardziej dynamicznych marynarek wojennych w XX wieku.

Plus/Minus

Na plus:

+wydanie książki

+bogaty materiał ikonograficzny i fotograficzny

+zwięzłe opisy

Na minus:

- brak informacji o najważniejszych osobach Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii

- schematyczność

Tytuł: Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku

Autor: Mark E. Stille

Tłumaczenie: TomaszSzlagor

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Data wydania: 2015

Okładka: twarda

ISBN: 978-83-7976-319-1

Liczba stron: 392

Cena: ok. 89,90 zł

Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Gość pisze:

  Wiem że to może wyglądać na hejt, ale nie mogę się powstrzymać od kliku uwag do powyższej recenzji:
  „… wszystkich typów…” – jeżeli już to nie wszystkich, ale głównych (oprócz przedstawionych były jeszcze trałowce, patrolowce itd. Itd.) i nie typów ale klas.
  Typ: Yamato, Kongo …
  Klasa: Pancernik, Lotniskowiec …
  I nie statków, ale okrętów – o statkach akurat pan Stille w tej książce nie wspomina.

  Nie zgodzę się jeszcze z jednym stwierdzeniem: „Nie jest to na pewno pozycja, którą można przeczytać od razu, w przysłowiowy „jeden wieczór”.”
  W porównaniu z publikacjami „branżowymi” poziom opis technikaliów jest w tej książce naprawdę lekki, łatwy i przyjemny.

 2. KK pisze:

  Nie jest to hejt i bardzo dziękuję Panu/Pani za uwagi!
  Pozdrawiam

  KK

 3. Gość pisze:

  Jeszcze raz przepraszam za „krytykancki” wydżwięk moich uwag. Nie takie było zamierzenie.
  Wynika to zapewne z innego odbiru przedmiotoewj książki: dla mnie jest to pozycja mająca za zadanie spopularyzować temat i przedstawić podstawowe dane tecniczne. Brakuje mi w niej opisów „drobnoustrojów” i większej ilości detali technicznych - jedak nie takie było zamierzenie autora.
  Dla osób nie obeznanych z tematyką faktycznie może to być mało strawne.
  Pytanie czy książka ta w „nowych” czytelnikach literatury wojenno-morskiej wzbudzi tyle zainteresowania że sięgną oni po bardziej szczgółowe pozycje?

  Pozdrawiam

 4. Bilbo pisze:

  Chciałem jedynie zauważyć, że słowa „hejt” i „krytyka” znaczą coś innego.

Zostaw własny komentarz