Promocja książki J. Trupindy „KS Gedania - klub gdańskich Polaków (1922-1953)” - zaproszenie


Prezydent Miasta Gdańska Pawła Adamawicza, Prezes Wydawnictwa Oskar Krzysztofa Gryndera, Autor Janusza Trupindy serdecznie zapraszają na promocję dr. książki Janusza Trupindy pt. „KS Gedania - klub gdańskich Polaków (1922-1953)” , która odbędzie się w Bibliotece Manhattan w piatek 18 grudnia 2015 roku o godzinie 18.00.

Gedania - okładka„Gedania to klub do którego wypadało należeć - opowiada autor książki - Organizacją o trudnym do przecenienia znaczeniu dla Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku. Mimo, że było ich stosunkowo niewielu, to klub wyróżniał się aktywnością, liczebnością i osiąganymi wynikami. Stanowił wizytówkę polskości, był wyrazem aspiracji i patriotyzmu Polaków, ich dumą” - kontynuuje. Książka jest przede wszystkim opowieścią o ludziach żyjących w trudnym czasie i miejscu, którym uprawianie sportu przynosiło radość i dawało poczucie spełnienia. Przynależność do polskiego klubu sportowego była aktem odwagi, wielu z jego członków przypłaciło to zdrowiem, a często życiem. Mimo to był to jeden z najliczniejszych gdańskich klubów sportowych.
Autor opisuje działalność klubu w okresie 1922-1939 oraz przedstawia wojenne losy niektórych ze sportowców. Epilogiem opowieści jest reaktywowanie Gedanii w maju 1945 r. w zupełnie nowej rzeczywistości społeczno-politycznej. Gdańsk był polski, ale było to już inne miasto, gdzie przedwojennych gdańskich Polaków traktowano nieufnie i z rezerwą. Mimo tych trudności Gedania wygrała pierwsze mistrzostwa okręgu gdańskiego w piłce nożnej i pełna wiary we własne możliwości zaczęła tworzyć nowe sekcje. Na horyzoncie jednak widać już było nadchodzące mroczne czasy stalinizmu…

O autorze:
Dr Janusz Trupinda jest historykiem i muzealnikiem, na codzień zatrudnionym w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska na stanowisku kuratora ds. Oddziałów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Lech pisze:

  Książka zapowiada się świetnie.

  Natomiast co do patronatu to żenada:

  „Prokuratura chce umorzenia postępowania ws. prezydenta Gdańska
  Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek o warunkowe umorzenie postępowania przeciwko prezydentowi Gdańska. W marcu Paweł Adamowicz usłyszał zarzuty podawania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych. Prezydent w wyjaśnieniach potwierdził ustalenia prokuratury, wyraził żal, skruchę, przyznał, że niestarannie wypełnił oświadczenia - poinformowała prokuratura.”

  są równiejsi

Zostaw własny komentarz