„Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS Totenkopf” - W. Schneider - recenzja


Panzerkampfwagen VI Tiger gdy został wprowadzony do służby, był najpotężniejszym czołgiem na świecie. Uzbrojony w działo KwK 36 potrafił przebić pancerz każdego czołgu przeciwnika z takiej odległości, by samemu uniknąć penetracji pancerza.


pancerny-taran-historia-kompanii-ciezkich-czolgow-z-dywizji-ss-totenkopfPierwszymi jednostkami wyposażonymi w Tygrysy było pięć samodzielnych batalionów (501–505) i cztery kompanie dla pułków pancernych („Großdeutschland”, 1. 2. i 3. pułk SS).
Autorem książki jest niemiecki historyk wojskowości Wolfgang Schneider, emerytowany oficer Bundeswehry. Wyspecjalizował się w kwestii sił pancernych i od połowy lat 80. publikuje w języku niemieckim dzieła poświęcone tej tematyce.
W związku z tym faktem pojawia się pierwszy mankament omawianej monografii - tłumaczenie. Kuriozalnym wydaje się fakt, że chociaż autor pisze w języku niemieckim, dzieło zostało przetłumaczone z języka angielskiego, czego dowiadujemy się po przeczytaniu strony redakcyjnej. Powoduje to oczywiste nieścisłości wynikające z podwójnego przekładu.
Autor opisuje historię jednej z tych kompanii czołgów, a mianowicie SS „Totenkopf”-Division, czyli SS Panzerabteilung 4 przemianowany później na I./SS-Panzerregiment 3. Była to jednostka uformowana w 1942 roku. Od 1943 działała na południowym odcinku wschodniego frontu. Walczyła na terenie Związku Radzieckiego, Ukrainy, Polski, Węgier, by otrzymać ostatecznie rozkaz wycofania się na teren Rzeszy.
Opis tych wydarzeń jest stosunkowo dokładny i szczegółowy, wzbogacony o treści otrzymywanych rozkazów oraz godziny wykonywania poszczególnych czynności. Stanowi to zarówno wadę, jak i zaletę całej książki. Z jednej strony dla osoby szukającej konkretnych informacji forma ta jest bardzo przydatna, z drugiej zaś osoby nie związane z tematem będą musiały przebrnąć przez obszerną faktografię. Użyty język jest monotonny i nieprzyjazny dla przeciętnego odbiorcy.
Kolejnym problemem jest brak aparatu naukowego, co zdecydowanie utrudnia możliwość weryfikacji prezentowanych treści. Bez wątpliwości stanowi to istotny problem dla osób, które chciałyby głębiej zaznajomić się z tematem.
Innym zaniedbaniem jest brak ilustracji. O ile można zrozumieć brak ilustracji technicznych (kwestiom technicznym autor poświęca bardzo mało miejsca), to brak jakichkolwiek zdjęć archiwalnych czy chociażby schematycznych map i planów wydaje się bardzo istotnym błędem. Tym bardziej, że zarówno w wersji oryginalniej, jak i w angielskim przekładzie można znaleźć wysokiej jakości i dobrze opisane zdjęcia.
Szata graficzna jest dopasowana do serii wydawniczej. Miękka oprawa, papier o przeciętnej gramaturze i stosunkowo duża czcionka. W połączeniu z niezbyt imponującą długością cena 29,90 wydaje się wygórowana.
W podsumowaniu mogę napisać jedno: tylko dla zainteresowanych tematem.
Plus/minus:
Na plus:
+ szczegółowość
+ fachowość autora

Na minus:
- drobne błędy tłumacza
- brak aparatu naukowego (przypisów, bibliografii)
- brak ilustracji/schematów/rysunków
- brak map

Tytuł: Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS „Totenkopf”
Autor: Wolfgang Schneider
Przekład: Tomasz Kaźmierczak
Wydanie: 2015
Wydawca: Oskar
ISBN: 978-83-65175-07-6
Stron: 174
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 29,90 zł
Ocena recenzenta: 3/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. KK pisze:

    konkretnie i tresciwie. Bdb recenzja.

Zostaw własny komentarz