Wystawa: „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” |
„Chrzest – Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” to wystawa realizowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie,
w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski.
1050 rocznica Chrztu Polski to wyjątkowa okazja dla przypomnienia i zaakcentowania historycznej roli Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej w dziejach państwa, narodu i Kościoła polskiego. Zapraszamy Państwa do obejrzenia ekspozycji starającej się ukazać niemal pięć wieków historii miasta, które od samego początku było uznane za serce rodzącego się państwa polskiego. Nasze spotkanie z tym niezwykłym miejscem rozpoczniemy od okresu największego rozkwitu gnieźnieńskiego ośrodka grodowego, pełniącego szczególną rolę wśród kilku najważniejszych centrów władzy pierwszych Piastów. Następnie poprzez wielki kryzys lat trzydziestych XI wieku prześledzimy okres stopniowego wyciszania państwotwórczej roli miasta, które jednak do dziś pozostało ważnym centrum życia chrześcijańskiego kraju.
Na ekspozycję składa się wiele zabytków tworzących niezwykle barwny obraz dziedzictwa średniowiecznego Gniezna. Centralne miejsce tej kompozycji wypełnia gnieźnieńska katedra, której poświęcono ostatnią część wystawy. Prezentuje się ona nie tylko jako ważne centrum duchowe nowego organizmu państwowego, miejsce pierwszych pięciu królewskich koronacji, ale przede wszystkim ukazana jest w kontekście rozwijającej się wokół niej kultury, której oddziaływanie zdecydowanie wykracza poza czasowe ramy naszej wystawy.
Wśród prezentowanych na wystawie zbytków, na szczególną uwagę zasługuje Kodeks Matyldy (Ordo Romanus), który przyjedzie do Muzeum specjalnie na tę wystawę z Niemiec. Jest to prezent księżnej Matyldy Szwabskiej dla króla polskiego Mieszka II w latach 20. XI wieku. Wkrótce potem został z Polski wywieziony. Są również i tacy badacze, którzy twierdzą, że nigdy w naszym kraju on nie był! Ten szczególnie cenny zabytek podziwiać będzie można od połowy kwietnia do początku czerwca.
Prezentacja zabytków na wystawie była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i ścisłej współpracy między Gnieźnieńskimi instytucjami, Starostwem Powiatowym w Gnieźnie oraz Urzędem Miejskim w Gnieźnie.
Ekspozycję będzie można podziwiać w Muzeum od 11 marca do 25 października 2016 r.
Patronatu honorowego wystawie udzielili:
Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak – Prymas Polski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starosta Gnieźnieński – Beata Tarczyńska oraz Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz
Organizatorzy wystawy:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.