„Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV” – W. Magdziarz – recenzja


Postać Ludwika XIV jest uwielbiana zarówno przez polskich, jak i zagranicznych badaczy. Na jego temat piszą historycy, tworząc wspaniałe, często obszerne prace, a także pisarze książek bestselerowych. Można by powiedzieć, że o tym władcy i jego czasach napisano już wszystko, a mimo to nadal ukazują się kolejne prace.

Uwodziciele-władzy.-Geneza-i-organizacja-dworu-Ludwika-XIVWojciech Stanisław Magdziarz postawił sobie za zadanie zebranie w jednym miejscu wszystkich informacji o dworze Ludwika XIV. Autor nie tylko skupił się na pojęciu dworu, jaki my dziś rozumiemy i sobie wyobrażamy, ale wyjaśnił jego różne znaczenia, role, jakie pełnił, oraz kto mógł na nim przebywać. Informacje na temat tego, w jakich publikacjach znajdziemy teksty dotyczące dworu Ludwika XIV, autor bardzo dokładnie opisał we wstępie.

Na samym początku Wojciech Magdziarz wyjaśnia czytelnikowi, skąd się wzięło słowo dwór, dokładnie przedstawiając różnicę we francuskich odpowiednikach tego słowa, które nie do końca wyczerpują polskie pojęcie dworu. Dalej poznajemy dworzanina – zarówno z definicji samego słowa, jak i  zachowania, które reprezentowały takie osoby. Dwór wyznaczał modę i jeśli nie przebywało się na nim, należało dotrzeć do osób, które miały styczność z dworem.

Pojawia się tu także sprawa tytułów królewskich i tego, komu je udzielano. Autor zaczyna od wyjaśnienia tytułu królowej i co dzieje się z nim w przypadku śmierci króla. Więcej miejsca natomiast poświęca tytułowi królewicza, gdyż jest to dość skomplikowany temat.

Publikacja Wojciecha Magdziarza jest jak najbardziej godna polecenia głównie dlatego, że jest pierwszą, podsumowującą organizację dworu Ludwika XIV, który do tej pory był słabo opisany w poszczególnych pracach autorów zajmujących się tym okresem. Dużym plusem tego opracowania są zamieszczone na dole strony przypisy zawierające nie tylko tytuł wykorzystanej publikacji, ale także, jeśli to potrzebne, wyjaśnienia. Również język jest bardzo prosty i nie zawiera skomplikowanych terminów historycznych, a zawarte w książce tabele są przejrzyste i dokładnie wyjaśnione w tekście. Zaletą jest także podział na rozdziały. Autor w bardzo dobry sposób rozdzielił informacje, które chciał przekazać czytelnikowi, tak by ten bez problemu zrozumiał tekst, nawet jeśli nie jest historykiem czy osobą zajmującą się tym okresem.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bibliografia

+ podjęty temat

+ szczegółowe omówienie dworu

+ tabele

+ przypisy

+ aneks

 

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV

Autor: Wojciech St. Magdziarz

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Rok wydania: 2013

ISBN: 978-83-01-17351-7

Liczba stron: 261

Oprawa: miękka

Cena: ok. 35 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz