Z ust Witolda Pileckiego – czyli sławne cytaty rotmistrza


Patriotyzm, odwaga i niezłomna postawa Witolda Pileckiego przez całe jego życie stały się dla młodych ludzi wzorem do naśladowania. Postać rotmistrza zapisała się piękną kartą w historii Polski. Niech będzie to okazja do przypomnienia jego słów, z których każdy z nas może czerpać naukę.

 1. rtm. Witold Pilecki

  rtm. Witold Pilecki

  „Obóz był probierzem, gdzie się sprawdzały charaktery. Jedni staczali się w moralne bagno. Inni szlifowali swe w charaktery jak kryształ. Rżnięto nas ostrymi narzędziami. Ciosy boleśnie wrzynały się w ciała, lecz w duszy znajdywały pole do przeorania...”1.

 2. „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”2.
 3. „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”3.
 4. „Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć”4.
 5. „…Dlatego więc piszę niniejszą petycję

By sumą kar wszystkich –

- mnie tylko karano.

Bo choćby mi przyszło postradać me życie

Tak wolę – niż żyć wciąż

a w sercu mieć ranę …”5

 

 1. „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka”6.

 

Bibliografia:

 1. Pilecki K., Był sens walki w sens śmierci, Bydgoszcz 1998.
 2. Wysocki W. J. Rotmistrz Witold Pilecki 1901- 1948, Warszawa 2012.
 1. Fragment raportu Witolda Pileckiego []
 2. Pilecki po ucieczce z Auschwitz w 1943 r., podczas rozmowy ze swoimi dziećmi []
 3. Witold Pilecki po wysłuchaniu wyroku orzekającego karę śmierci []
 4. Witold Pilecki po wysłuchaniu wyroku orzekającego karę śmierci []
 5. Wiersz dedykowany pułkownikowi UB J. Różańskiemu. Dnia 14.05. 1957 r. – ostatnia zwrotka wiersza []
 6. Po wysłuchaniu wyroku orzekającym karę śmierci []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

18 komentarzy

 1. Piotr pisze:

  Biedny, chory z nienawiści człowiek któremu nie chciało się ruszyć palcem żeby zrobić cokolwiek dla odbudowy kraju.

  • LOL pisze:

   Koledzy z NKWD bardzo budowali Polske... Idiotyczny wpis.

  • Chwała Bohaterom pisze:

   Pilecki zrobił dla kraju więcej niż cały zbrodniczy komuszy rząd Polski Ludowej przez 50 lat ty karakanie.

   Do admina: dlaczego nie ma możliwości zgłoszenia durnych komentarzy?

  • mk pisze:

   Nie wiem co napisać po takim wpisie. Ale jesteś, tak prymitywny albo taki chory. Nie wiem co gorsze. Ja osobiście bym cię zamknął w więzieniu albo w zakładzie dla umysłowo chorych.

  • JOANNA pisze:

   ...a co ty zrobiles dla kraju BOHATERZE???

  • m.z. pisze:

   To nie była odbudowa kraju, tylko wzmacnianie rosyjskiej dyktatury w Polsce. Twoi kamraci rabowali maszyny z fabryk i wywozili do Rosji.

 2. Bilbo pisze:

  Biedny to on faktycznie był, bo za swoją miłość do ojczyzny został brutalnie potraktowany i zamordowany przez komunistycznych oprawców, notabene, nie mających nic wspólnego z polskością.

 3. Takitam pisze:

  Facet, który świadomie i dobrowolnie, znając konsekwencje, odrzucił możliwość wyjechania z kraju i uniknięcia morderstwa z rąk PRLu to nie bohater - to niewyobrażalnie pretensjonalny kretyn.
  W moich oczach, ta jego decyzja przekreśla wszystkie jego zasługi.

  Pół biedy gdyby chociaż umarł walcząc (nawet w takiej bezsensownej, z góry skazanej na porażkę bitwie, a la Powstanie Warszawskie), ale nie - jemu zachciało się być drugim Chrystusem. Polecam spojrzeć do góry tej strony na cytat nr 4.

  I po co ta bezsensowna śmierć?
  Po to nasi najlepsi umierali sobie, bez sensu, żeby dzisiaj mogła paradować po ulicach zapluta nienawiścią, krótko ostrzyżona młodzież wyklęta w brunatnych koszulkach - takich samych, jakie nosili oprawcy m.in. pana rotmistrza.
  Ten kraj jest popieprzony.

  • Mariusz pisze:

   Słucham? Wczytać proszę się, o właściwy powod pozostania rotmistrza w Polsce. Któs musiał zotać, tylko tchórze opuścili Polskę. On chciał walczyć z komuną. Jestem przekonana, że co poniektórzy nie oddali by się chociażby w ręcę Niemcow, żeby nie trafić do obozu. Wypowiedzi niektore śa tutaj nie na miejscu.

  • Anonim pisze:

   Szybko, prosto i na temat, jedynym kretynem jesteś ty i osoby które piszą takie komentarze heh

  • Marek pisze:

   Tak wypowiada się egzystencjonalny biologiczny idiota!

 4. Polak pisze:

  Do takitam: Człowieku w grobie przewracają się teraz wszyscy bohaterowie i żołnierze wyklęci po twoich słowach. Taki buc jak ty żyjący w oswobodzonym kraju nie mający pojęcia o patriotyżmie pokazuje mi że w Polsce jest jeszcze sporo wyrodnych synów naszej ziemi w myśl słów „Łupaszki”. Walnij się w łeb człowieku. Rotmistrz Witold Pilecki to ideał większości młodych ludzi których serca porywa heroizm i walka do samego końca o Wolność i Niezawisłość Polski, to jeden z najodważniejszych ludzi na świecie!!! Ochotnik do Auschwitz gdzie utworzył tam ruch oporu i sporządził raport o ludobójstwie i barbarzyństwie popełnianych przez Niemców a po powrocie wolał walczyć z czerwoną zarazą jak wielu wielu innych niezłomnych. Więc co taki pajac jak ty może wiedzieć o odwadze honorze i miłości do Polski, podejrzewam że jesteś jakimś metalem albo satanistą który siedzi na dupie przy komputerze przez całe życie i tylko żre a twoją pasją jest nienawiść do Boga i Polski, tacy jak ty w czasie wojny właśnie byli szmalcownikami i ubekami służącymi żydokomunie !!!!!!!!!!!!!!!!!1

 5. Sylwester pisze:

  Pokolenie Palikota mówi o Witoldzie Pilecki o czlowieku który oddał życie z swój kraj wy nawet nie wiecie co to jest ChonorOjczyzna . Ja mam 40 lat i jak słyszę takie komentarze to nawet splnać. Na was to za dużo

 6. Bilbo pisze:

  Honor, Panie Sylwestrze, a nie Chonor.

  • Mazurek pisze:

   Sam nie wiem co o tym sądzić. Jest za co takich ludzi szanować, ale raczej nie naśladować. Czy umieranie za idee nie wpisuje się w definicje fanatyzmu?
   Czy w podejmowaniu decyzji od których, których zależy czyjeś życie naprawdę warto kierować się emocjami?
   Czy naprawdę ultra „patrioci” uważają, że śmierć za ojczyznę to najlepsze co może człowieka spotkać? A co jeśli wszyscy byśmy zgineli w walce? Absolutnie każdy polak? Gdzie w tym sens? „Komu” zostanie ta wolność wywalczona?

   • Bilbo pisze:

    Ale przecież umieranie za ojczyznę umieszczone jest w pewnym kontekście. Jeśli np. Rosja napadłaby na obecną Polskę to kolega Mazurek, co by zrobił? Każdy patriota będzie walczył za swój kraju, to chyba oczywiste, a to wiąże się z ryzykiem utraty życia.

 7. ... pisze:

  Serce me patriotyczne boli mnie gdy widzę te niektóre komentarze...

 8. zypek pisze:

  Do kogo pisze to wiadomo, a trafiłem tu zupełnie przez przypadek, gdyż rzeczy należy nazywać po imieniu, szczególnie w obecnych czasach - Cham jesteś, który z Polską ma mało wspólnego.

Zostaw własny komentarz