„Trucicielka” u boku króla - 5 faktów o markizie de Montespan


Markiza de Montespan była jedną z wielu kochanek Ludwika XIV, i jak wiele z nich urodziła mu dzieci. Jednak nigdy nie została królową Francji, a gdy pojawiła się nowa miłość Króla Słońce, szybko zniknęła z salonów. Niedawno przypadała 309 rocznica śmierci markizy, przedstawiamy zatem kilka faktów z jej życia.

 1. markiza de Montespan

  markiza de Montespan

  Zjawiskowa piękność – madame de Montespan była uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet ówczesnej Francji. Miała blond włosy i duże niebieskie oczy. Jednak to nie wygląd najbardziej przyciągał do niej mężczyzn. Françoise była wesołą i energiczną osobą, co okazało się świetnym wabikiem na płeć przeciwną.

 2. Na królewskim dworze – Montespan pochodziła z dobrego domu. Jej ojcem był Gabriel de Rochechouart, noszący tytuł księcia Mortemart, matką natomiast była Diana de Grandseigne. Rodzice utrzymywali dobre stosunki zarówno z Ludwikiem XIII, jak i Anną Austriaczką. To właśnie dzięki matce królowa przyjęła Françoise na dwór, gdzie dołączyła do dam Marii Teresy.
 3. Markiza zdobywa serce Ludwika XIV – Montespan była duszą towarzystwa. Potrafiła każdego rozśmieszyć – nawet królową. W jej otoczeniu najnudniejsze czynności stawały się przyjemne. To właśnie sprawiło, że Ludwik zwrócił na nią uwagę i uczynił na 12 lat oficjalną metresą.
 4. Kolejna kochanka króla guwernantką – do opieki nad dziećmi Ludwika i Montespan wyznaczono markizę de Maintenon, która później została żoną Króla Słońce. Nim to jednak nastąpiło, Maintenon przez wiele lat zajmowała się ich pociechami. Obie panie miały nieco inne spojrzenie na wychowanie dzieci. Montespan nie uznawała żadnych odstępstw od normy. Kiedy jej syn miał deformację biodra, wolała poddawać go ciężkim ćwiczeniom niż faktycznie leczyć, co uczyniła Maintenon.
 5. Afera trucicielska – Ludwik XIV coraz więcej czasu poświęcał guwernantce swoich dzieci - markizie de Maintenon. Zakończenie związku z Montespan było więc kwestią czasu. Można by rzecz, że problem rozwiązała tzw. afera trucicielska. Wszystko zaczęło się od niepozornych oskarżeń o użycie magii przez kobietę mającą przejąć spadek po bogatym mężu. Sprawą jednak zainteresował się król, gdy owa kobieta powiedziała, że wie o spisku, który ma na celu zamordowanie Ludwika. Monarcha rozpoczął śledztwo. W końcu coraz więcej osób oskarżonych o czary zaczęło wymieniać nazwisko Montespan. Françoise oskarżano o stosowanie magii wobec króla, która miała przyczynić się do zatrzymania go przy sobie. Czy Montespan faktycznie uciekała się do takich metod, aby pozostać przy Ludwiku? Zapewne nigdy nie poznamy jednoznacznej odpowiedzi. Jednak samo pojawienie się jej nazwiska w śledztwie, jeszcze bardziej skłoniło króla ku nowej wybrance. Ostatecznie Montespan zmarła w zapomnieniu 27 maja 1707 r.

 

Bibliografia:

 1. Craveri B., Kochanki i królowe. Władza kobiet, Warszawa 2010.
 2. Dackiewicz J., Faworyty władców Francji, Lublin 1988.
 3. Kołodziejczyk L., Tron i alkowa, Kraków 1991.

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz