6 faktów o Katarzynie Aragońskiej


Infantka hiszpańska, córka katolickich monarchów, pierwsza żona Henryka VIII, królowa Anglii. Katarzyna Aragońska przeszła do historii jako kobieta silna i uparta, nie chciała dać usunąć się w cień i oddać tronu innej, która uwiodła jej męża.

Portret przedstawiający Katarzynę Aragońską, autorstwa Michela Sittow

Portret przedstawiający Katarzynę Aragońską, autorstwa Michela Sittow

1. Katarzyna urodziła się w 1485 r. jako córka Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Była piątym najmłodszym dzieckiem pary. Wszystkie jej siostry zasiadały na europejskich tronach. Izabela oraz Maria były królowymi Portugalii, natomiast Joanna odziedziczyła Kastylię i Aragonię.

2. Otrzymała staranne wykształcenie. Doskonale władała łaciną, francuskim oraz hiszpańskim. Znała nie tylko historię i literaturę, ale także muzykę. Nie najgorzej radziła sobie też z koronkarstwem.

3. Obaj jej mężowie wywodzili się z dynastii Tudorów. Najpierw w 1499 r. poślubiła Artura Tudora. Małżeństwo to jednak nie trwało długo, bowiem już w 1502 r. Artur zmarł. Wiemy na pewno, że Tudor zachorował nagle i była to ciężka choroba. Na co jednak dokładnie zmarł – nie wiadomo. Niewykluczone, że mogła to być gruźlica lub zapalenie płuc. Drugim mężem Katarzyny został Henryk Tudor, który do historii przeszedł jako Henryk VIII. Był on młodszym bratem Artura. Ślub odbył się w 1509 r. Aragonka kilkukrotnie była w ciąży, jednak zazwyczaj albo poroniła albo dziecko żyło krótko, jak np. pierworodny syn, któremu nadano imię Henryk (przeżył zaledwie 2 miesiące). Jedynym dzieckiem, które przeżyło, była Maria zwana później Krwawą Marią.

4. Katarzyna poświęcała wiele czasu na naukę. Ceniła sobie dobre wykształcenie i takie samo chciała dać swojej córce, którą uczyli najlepsi nauczyciele. Oprócz tego królowa dbała o to, aby Maria nauczyła się wszystkiego, co było potrzebne każdej dobrze urodzonej pannie, tzn. śpiewu, tańca, gry na instrumentach oraz haftowania.

5. Ogromną rolę w życiu Katarzyny Aragońskiej odgrywała religia. Jej rodzicami byli katoliccy władcy i przez to już od dziecka jako infantka miała ogromną potrzebę obcowania z Bogiem. Do modlitwy uciekała także w trudnych chwilach, prosząc Stwórcę i świętych o pomoc w zajściu w ciążę i urodzenie następcy tronu, o którym tak marzył jaj mąż. Nigdy nie wyparła się swojej wiary i przez nią właśnie nie zgodziła się na unieważnienie małżeństwa z Henrykiem VIII, które według niej było niepodważalne.

6. Katarzyna zmarła w odosobnieniu na zamku w Kimbolton 7 stycznia 1536 r. Król do końca nie pozwolił jej na spotkanie z ukochaną Marią, z powodu którego obie cierpiały. Przyczyną śmierci królowej był najprawdopodobniej rak, choć krążyły plotki, jakoby sczerniałe serce świadczyło o tym, że padła ofiarą trucizny. Ci, którzy tak twierdzili, nie mieli wątpliwości, że zabójczynią Katarzyny Aragońskiej była druga żona Henryka VIII, Anna Boleyn.

Bibliografia
1. Licence A., Sześć żon i wiele kochanek. Historie kobiet Henryka VIII, Kraków 2015.
2. Tremlett G., Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII, Kraków 2013.

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ewa pisze:

    „Wieczna księżniczka ”

  2. Ewa pisze:

    Książka o niej nosi tytuł „Wieczna księżniczka „Philippy Gregory.

Zostaw własny komentarz