Lew Północy na Pomorzu Zachodnim, czyli Festyn Historyczny „W Krainie Gryfa”


W naszym kraju odbywa się niewiele imprez historycznych nawiązujących tematyką do jednej z największych tragedii Europy nowożytnej, porównywalnej chyba tylko do dramatu drugiej wojny światowej. Wojna trzydziestoletnia swoim zasięgiem objęła również część ziem należących dziś do Polski, stąd też warto sięgać także do tego trudnego dziedzictwa ziem odzyskanych i Śląska. Już 25-26 czerwca będziemy mogli za pośrednictwem Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie przenieść się niemal 400 lat wstecz!

Plakat Festyn Historyczny A3Muzeum kierowane przez Marcina Majewskiego od 2014 roku organizuje Dni Historyczne w ramach Dni Stargardu. Okres historyczny, który będzie stanowił tło Festynu „W krainie Gryfa”, to jest jednym z najtragiczniejszych, a zarazem najważniejszych w historii Stargardu. Wojna trzydziestoletnia 1618-1648 dotkliwie doświadczyła mieszkańców miasta nad Iną. Bitwy, pożary, epidemie, głód, pobyt wojsk, a wreszcie koniec pomorskiej dynastii Gryfitów – te wydarzenia odcisnęły piętno na stargardzkiej ziemi. Wątki te są omówione na wystawie w Bastei oraz na tablicach stanowiących ścieżkę edukacyjną biegnącą wzdłuż murów obronnych – od Bastei do parku Chrobrego. Taką lekcję historii będzie można również przeżyć w ostatni weekend czerwca, właśnie podczas Festynu Historycznego.

Jedną z głównych atrakcji przygotowanych przez Muzeum będzie wizyta wojska szwedzkich i wojsk Ligi Katolickiej w postaci grup rekonstrukcji historycznej czeskiej Zemska hotovost1 i słowackiej Alt Blau2 , które pokażą jak wyglądało życie codzienne żołnierzy w XVII wieku. Będzie można zajrzeć do namiotu medyka, do kuchni, obejrzeć walki i ćwiczenia wojsk tamtych czasów. Odtworzone zostaną też dwie wielkie bitwy z udziałem armat, trębacze odegrają hejnał, oddziały piechoty zaprezentują swoje umundurowanie i broń w musztrze, a po potyczce i opatrzeniu ran mieszkańcy obozu nauczą mieszczan ze Stargardu rzemiosła, gotowania na palenisku, tańca i gier obozowych. W sobotni wieczór natomiast odbędzie się wielka parada wojsk wzdłuż murów obronnych. W niedzielne południe zobaczymy z kolei inscenizację napadu i zdobycia obozu wojsk cesarskich przez Szwedów.

W parku Jagiellońskim powstanie Miasteczko Edukacyjne, mobilne stanowisko Działu Edukacji MAH, gdzie dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli spróbować swoich sił w przeróżnych warsztatach rękodzielniczych oraz sprawdzianach wiedzy i zdolności manualnych. Będzie można wypleść wianek z kwiatów, ukręcić sznur na powroźnicy, wysłuchać i zilustrować legendy pomorskie, ulepić naczynie z gliny czy wziąć udział w pokazie sianoplotów lub zabawie „pytanie czy zadanie” z muzealnego koła fortuny.

Podczas ostatniego czerwcowego weekendu będzie można za symboliczną złotówkę zwiedzić również muzeum w Bastei, z doskonale przygotowaną wystawą „Stargard – miejsce z historią”.

Podstawowe informacje:

25-26 czerwca 2016

Park Piastowski przy Bastei oraz park Popiela i park Jagielloński.

Cały festyn: sob. 13:00-19:00, niedz. 11:00-17:00

Bitwy: sob. 15:00, niedz. 15:00

Parada wojsk: sobota 18:00

Inscenizacja napadu na obóz: niedziela 13:00

Za informacje dziękujemy Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie, szczególnie zaś
Pani Joannie Fijałkowskiej

Impreza objęta jest patronatem medialnym portalu Historia.org.pl

13414631_1099448646778033_144751101_n

  1. Więcej informacji o grupie: http://zemskahotovost.cz/en []
  2. Więcej informacji o grupie: http://www.altblau.cz/pl []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz