„Donald Trump. W pogoni za sukcesem” – M. D’Antonio - recenzja


O słynnym kandydacie republikanów na urząd prezydenta, czyli obrzydliwie bogatym amerykańskim biznesmenie – Donaldzie Trumpie, w Polsce mówi się tylko w kontekście jego ewentualnego zbliżenia z Rosją po objęciu urzędu. Kim jednak jest Trump, który słynie nie tylko ze swojego majątku, ale przede wszystkim z kontrowersyjnych wypowiedzi? Skąd wzięło się „imperium Trumpów” i kiedy tak naprawdę Donald wyraża swoje poglądy, a kiedy po prostu marketingowo próbuje wzbudzić zainteresowanie mediów?

donaldMichael D’Antonio podjął się trudnego zadania. Jak bowiem opisać życie Trumpa, który nie od dziś ukazuje  je jako wyjątkowe, pełne sukcesów etc.? Można by wręcz pomyśleć, że gdyby Trump kiedykolwiek smażył naleśniki, byłyby one tak dobre, że co najmniej sześć najlepszych bretońskich naleśnikarni zaproponowałoby mu stanowisko szefa kuchni. Podczas każdej opowieści, Donald podaje informacje o swojej wyjątkowości, które tak naprawdę są trudne do weryfikacji. Nie można na przykład potwierdzić tego, czy był najlepszy na studiach – jego uczelnia nigdy nie publikowała takich rankingów. Co ciekawe, on sam jest święcie przekonany o swojej wybitności i niewątpliwym geniuszu.

Z biografii  rodziny Trumpów wyłania się nader niepokojący obraz. Całe imperium rodzinne zostało zbudowane na drobnych oszustwach, naginaniu prawa, płatnej protekcji, kreatywnej księgowości i nie do końca określonych związków z przedsiębiorcami powiązanymi z mafią. Nie dotyczy to tylko Freda Trumpa, ale także samego Donalda. To jednak nie przeszkadza całej rodzinie opływać w luksusy, a nawet ostentacyjnie obnosić się ze swoim bogactwem.

Co ciekawe, nikt do końca nie wie jakie poglądy ma Trump. Czy mówiąc o tym, że całe gadanie o szkodliwości azbestu jest głupie, puszcza tylko oko do niewykształconych, często niezbyt rozgarniętych ludzi, czy może święcie w to wierzy? Być może jest to tylko genialne zagranie mające na celu nabicie punktów? Wszak całe jego publiczne życie można nazwać  jednym wielkim show. Wśród sprzedawanych przez niego „Trump-gadżetów” jest m.in. lalka, która po pociągnięciu za sznurek recytuje jego najsłynniejsze powiedzenia.

Michael D’Antonio słusznie zauważa, że kandydatura Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz jego niewątpliwy medialny sukces to bardzo kontrowersyjne tematy. Jak to jest, że facet, którego ponad połowa populacji uważa za błazna zdobył aż takie poparcie? Może gdzieś tam w głębi wszyscy jesteśmy takimi Trumpami, którzy mierzą sukces tylko pieniędzmi i sławą? Czy skrajnie populistyczne (jest to najłagodniejsze i najbardziej parlamentarne określenie, jakie przychodzi na myśl) hasła i mimochodem wygłaszane kontrowersyjne tezy to klucz do odniesienia politycznego sukcesu?

Donald Trump cieszy się coraz większym poparciem, jego szanse na objęcie fotela prezydenckiego wzrastają. Jakie to ma znaczenie dla nas, Polaków? Oprócz powtarzanego w mediach zagrożenia związanego z zawarciem porozumienia na linii Moskwa-Waszyngton, można zauważyć także  inne niebezpieczeństwo. Skoro dla Trumpa słowa są niezwykle tanie i stanowią doskonałą monetę, którą można przekupić „lud„, to czy nie będzie on sięgał do ”ulubionego” określenia zachodnich mediów, czyli polish death camps? Bardzo łatwo można wyobrazić sobie sytuację, gdy nazajutrz po takiej wypowiedzi prezydent Trump, z właściwą sobie arogancją, odpowie na pytanie dziennikarzy: „tak, powiedziałem tak, no i co z tego?”. Wydaje się, że okres mniej lub bardziej szczerych przeprosin odejdzie do lamusa.... Choć być może jest to tylko czarnowidztwo.

Wszyscy, którzy chcieliby zrozumieć zmiany zachodzące na amerykańskiej scenie politycznej powinni sięgnąć po książkę Michaela D’Antonio.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bardzo szczera i bezstronna bibliografia

+ nie daje swojemu bohaterowi taryfy ulgowej

+ w dość subtelny sposób zwraca uwagę na wszelkie mechanizmy działania „imperium Trumpów”, również te na granicy prawa

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Donald Trump. W pogoni za sukcesem

Tytuł oryginalny: Never Enough: Donald Trump and the Pursuit of Success

Autor: Michael D’Antonio

Wydawnictwo: Bukowy Las

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8074-023-5

Liczba stron: 378

Oprawa: twarda

Cena: 49,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz