„Historia książki. Od tabliczek glinianych po e-booki” - R. Cave, S. Ayad - recenzja


Praca wydana nakładem oficyny wydawniczej Arkady już samym swoim tytułem wiele wyjaśnia. Jej treść oscyluje wokół dziejów książki, a zakres tej historii mierzyć winniśmy od najdawniejszych sposobów na zapisanie słowa, po najbardziej nam współczesne, bo bezpośrednio nas dotykające niemal na co dzień.

caveKsiążka pojawiła się na rynku jeszcze w 2015 r., jednak w dalszym ciągu istnieje potrzeba zwrócenia na nią uwagi, dlatego też piszący te słowa ma nadzieję, że niniejszy tekst sprosta temu zadaniu. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na kwestię wizualną pracy. Właściwie książka jest prawdziwym majstersztykiem. Jak na prawdziwe dzieło autotematyczne, pod względem edytorskim, wpisuje się na prawdziwy top rankingu wydanych prac w 2015 r. To po pierwsze. Po drugie zaś samo wydawnictwo już od lat przyzwyczaja nas, czytelników, do publikacji bardzo pięknie wydanych. To znak rozpoznawczy Wydawnictwa Arkady! I nie jest to „czcze gadanie„ wymądrzającego się recenzenta, tym bardziej, że na ilość świetnie wydanych książek w różnych oficynach nie możemy narzekać. Przeciwnie, Arkady to najwyższy poziom wydawniczy. Tak było, jest i, miejmy nadzieję, będzie zawsze. Także na treść okraszoną świetnymi fotografiami, rycinami i reprodukcjami nie możemy się skarżyć. Całość jest bardzo dobrze złożona -  merytorycznie i na temat. Ta część recenzowanej tu książki stoi na bardzo wysokim poziomie, jest klarowna, przystępna oraz łatwo przyswajalna zarówno dla nowicjusza jak i ”starego wygi”, któremu tematyka bibliofilska nie jest obca.

Książka nie umiera – wyjątkowo banalne stwierdzenie – jednakże bardzo istotne w oparciu o tę właśnie pracę. Książka Rodericka Cave’a i Sary Ayad hołduje temu założeniu. Po pierwsze przypomina, iż książka, albo system zapisów składających się na tekst, a ten na narrację i opowieść, jest częścią składową kultury. To również banał, choć jednak także wart podkreślenia. Tekst sporządzony przez człowieka zamieszkującego różne części globu to najwyższy wyraz jego obecności. Wyrażając się po raz pierwszy na tabliczkach glinianych, choć pamiętać też powinniśmy o malowidłach naskalnych, piktogramach oraz innych symbolach, człowiek przekroczył kolejną granicę odróżniającą go od zwierząt. Być może to bardzo przejmujące stwierdzenie, jednak nie sposób myśleć inaczej. Książka zatem jest cały czas z człowiekiem. Jej treść, rozumiejąc w sposób ogólny, nie zmienia się od tysięcy lat. Zmienia się jedynie forma, która odzwierciedla rozwijające się kultury. W tym nurcie należy rozumieć poczynania autorów niniejszej publikacji, traktującej przecież o 100 najważniejszych dziełach, które zmieniły oblicze świata, przynajmniej w pojedynczej niszy tematycznej jaką jest pisarstwo, bibliofilstwo czy też humanistyka. Polski czytelnik znajdzie w tym zestawieniu również swoje rodzime akcenty. Wyróżnione zostało dzieło Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec, a ponadto na okładce książki widnieje faksymile z XI - wiecznego Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego. Jeśli czytelnik będzie rozczarowany tak małą liczbą polskich akcentów, wówczas koniecznie winien zagłębić się w lekturę eseju pióra Bogdana Klukowskiego, który w wyjątkowo przystępny sposób przybliża kwestię polskich zabytków piśmiennictwa.

Z książką człowiek ma do czynienia od 10000 lat. Gliniane tabliczki, papirusy egipskie czy kipu, a więc zapis dokonany na sznurkach. Książka nie umiera, należy powtórzyć to stwierdzenie, bowiem nie jest ważne w jakiej formie ją otrzymamy do czytania. Niech nie zrażają nas e-booki, tym bardziej, że jesteśmy przyzwyczajeni od setek lat do publikacji w formie papierowej. To tylko kolejna jej forma. Ważna jest treść, a więc samo zapoznawanie się z książką, a także treść w formie narracji, na jaką możemy się natknąć czytając ją. W tym nurcie napisana jest książka przez Rodericka Cave’a oraz Sarę Ayad. Jeśli tak, to nie może ona zostać pominięta i niezaliczona w poczet książek do przeczytania.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ tematyka

+ wydanie

+ wartość merytoryczna i poznawcza

+ esej B. Klukowskiego

+ drobne akcenty polskie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Historia książki. Od tabliczek glinianych po e-booki

Autorzy: Roderick Cave, Sara Ayad

Wydawca: Arkady

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-213-4907-7

Liczba stron: 288

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 69 zł

Ocena: 9/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz