„Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu” – A. Czerwińska-Rydel – recenzja


Jak stworzyć biografię słynnej postaci w taki sposób, aby spodobała się ona dzieciom? To zadanie z pewnością niełatwe, ale Annie Czerwińskiej-Rydel udało się mu sprostać. Przed Wami książka o polskim nobliście Henryku Sienkiewiczu – napisana specjalnie dla najmłodszych.

henryksienkiewiczWydawnictwo Literatura już od dłuższego czasu zachwyca nas kolejnymi tytułami na temat historii skierowanymi do dzieci. Napisanie podobnej książki w taki sposób, żeby zainteresowała tych wymagających czytelników, jest trudne i wymaga sporo wyobraźni. Na szczęście są autorzy, którzy mają do tego talent oraz chęci. Anna Czerwińska-Rydel jest muzykiem i pedagogiem, a także pisarką, która na swoim koncie ma już biografie m.in. Henryka Wieniawskiego czy Aleksandra Fredry pisane z myślą o dzieciach i młodzieży. Tym razem prezentuje nam biografię Henryka Sienkiewicza.

Piórem czy mieczem nie jest biografią typową. W centrum opowiadania stoi dziewczynka o imieniu Basia, która wraz z wycieczką klasową odwiedza Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Poznaje tam jego założyciela, Ignacego Mosia, który przedstawia jej ciekawą historię życia pisarza. Od czasów jego dzieciństwa, przez okres studiów, aż do otrzymania Nagrody Nobla i wydania ostatniej powieści poznajemy Henryka przede wszystkim jako człowieka. Najpierw widzimy go jako pełne ciekawości dziecko, które jednak niespecjalnie radzi sobie w szkole. Następnie dowiadujemy się, jak musiał się zmagać ze swoimi marzeniami o karierze pisarskiej, podczas gdy rodzice oczekiwali od niego uzyskania porządnego zawodu. Na końcu poznajemy Henryka Sienkiewicza dorosłego – nieustannie tworzącego, męża trzech żon, ojca, redaktora… Mężczyznę pełnego pasji i miłości.

Książkę Czerwińskiej-Rydel czyta się bardzo lekko. Jest ona niezwykle ciekawa – nie zanudza czytelnika, za to przedstawia mu najciekawsze fakty z życia polskiego noblisty. Dialog Basi i Ignacego Mosia i ich refleksje przeplatane są opowiadaniem o różnych interesujących wydarzeniach.  Autorka często cytuje przeróżne listy pisane przez samego pisarza oraz jego najbliższych. Młodsi czytelnicy z pewnością za najciekawsze i najbardziej inspirujące uznają historie z dzieciństwa i młodości Henryka Sienkiewicza. Znajdą tu przesłanie, że nie zawsze wykształcenie i dobre oceny liczą się w życiu najbardziej, ponieważ to dzięki odnalezieniu swojej życiowej pasji i poświęceniu się jej można stworzyć coś wspaniałego – tak jak Ignacy Moś czy Henryk Sienkiewicz.

Ta niezwykła biografia Sienkiewicza jest także przepięknie wydana. Odpowiednia dla dzieci duża czcionka i piękne ilustracje, a także twarda oprawa to jej niewątpliwe plusy. W książce poza rysunkami znajdziemy także fotografie z życia pisarza. Ogromną jej zaletą są inne dodatki, takie jak fragment wywiadu z Henrykiem Sienkiewiczem przeprowadzonego w 1913 r. zamieszczony pod koniec książki, kalendarium jego życia oraz spisy najważniejszych utworów i muzeów poświęconych nobliście. Mało tego – na samym końcu znajduje się kolejna dawka ciekawych informacji na temat tego, jak zmieniał się świat za życia Sienkiewicza. Wśród przełomowych wydarzeń uwzględniono np. publikację Alicji w Krainie Czarów, narodziny Charliego Chaplina, zatonięcie Titanica czy wybuch I wojny światowej.

Podsumowując, Piórem czy mieczem to biografia nietypowa, wciągająca i wprost idealna dla tych wszystkich dzieci, które chcą poznać barwne życie wielkiego polskiego pisarza. Napisana prostym językiem, zawiera mnóstwo ciekawostek, dzięki czemu bawi, ale także uczy. Jej lektura będzie więc rozrywką, nie tylko zresztą dla dzieci, lecz także dla dorosłych czytelników, szczególnie takich, którzy nie mają czasu na czytanie obszernych biografii.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ prosty i lekki język

+ rysunki i ilustracje

+ twarda oprawa

+ kalendarium i pozostałe interesujące dodatki

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu

Autor: Anna Czerwińska-Rydel

Wydawca: Wydawnictwo Literatura

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7672-439-3

Liczba stron: 112

Oprawa: twarda

Cena: 24,90

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Anna Rzepniewska

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz