Brzeska historia z puszki. Zaprezentowano zawartość kapsuł czasu sprzed ponad 200 lat.


200 lat temu, grupa mieszkańców Brzegu podjęła decyzje o konieczności przekazania wiedzy o swych czasach przyszłym pokoleniom. W tym celu stworzyli dwie kapsuły czasu, które następnie umieścili w wieży ratusza. Kapsuły spoczywały w niej aż do lipca 2016 r., kiedy to natknęli się na nie robotnicy prowadzący prace remontowe w brzeskim ratuszu. Kapsuły zostały otwarte, a dziś zaprezentowano ich zawartość.

– Zostaliśmy poinformowani o tym, że dokonano znaleziska. O sprawie powiadomiliśmy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ustaliliśmy termin ściągnięcia kapsuły – poinformował Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu – za pierwszym razem się jednak nie udało. Prace utrudnił silnie wiejący wiatr. Kapsuły czasu udało się ściągnąć dopiero kilkanaście dni później. Po komisyjnym otwarciu okazało się, że mamy do czynienia z niebywałym skarbem, który ma znaczenie nie tylko dla naszych mieszkańców i naszego miasta, ale dla całej Polski – powiedział Wrębiak.

Co więc w tych tubach?

– To archiwalia, muzealia i skromnie reprezentowany księgozbiór. Tuby pochodzą z przełomu XVIII w. i XIX w. W jednej z nich był najstarszy eksponat, czyli podniszczony i bardzo niewyraźny, dokument z końca XVI w. – mówili pracownicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w którym w czwartek odbyło się spotkanie dotyczące dwóch odnalezionych tub. – Wymaga on szczegółowej analizy w świetle UV, ale wstępnie można powiedzieć, że spisano w nim dzieje ówczesnych stosunków politycznych - opowiada Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Poza archiwaliami, muzealiami i skromnie reprezentowanym księgozbiorem, w kapsułach czasu znaleziono gęsie pióro, które posłużyło do sporządzenia powyższych dokumentów, ale także monety, okolicznościowe medale i plan XVIII-wiecznego Brzegu.

Pomijając zawartość kapsuł, same tuby pełniące ich role, robią wrażenie na miłośnikach historii. Pierwsza z nich została wykonana przez mistrza blacharskiego z 1789 r., druga natomiast przez jego syna – kontynuatora rodzinnych tradycji blacharskich.

 

Przykładowa kapsuła czasu w obserwatorium Griffith fot. Sbassi CC BY-SA 3.0

Przykładowa kapsuła czasu w obserwatorium Griffith fot. Sbassi CC BY-SA 3.0

 

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz