100. rocznica uczestnictwa pierwszego czołgu w bitwie 15 września 1916 r. na pole bitwy pod Sommą wyjechał pierwszy w historii czołg – Mark I. To wydarzenie przechyliło szalę zwycięstwa i zmieniło na zawsze oblicze późniejszych konfliktów zbrojnych.  Dokładnie 15 września 2016 r. odbędą się obchody w centrum Londynu.

14102265_10154567365390929_2094063478860372067_nPodczas tego wydarzenia, replika czołgu Mark IV (stworzona na potrzeby filmu Stevena Spielberga „War Horse”) stanie na Trafalgar Square, tak jak to było z jednostką Mark I sto lat temu. Brytyjski prezenter telewizyjny Dan Snow będzie opowiadał zebranym gościom o znaczeniu i istocie czołgu Mark I. Na wydarzeniu będą również obecni przedstawiciele Muzeum w Bowington i firmy Wargaming.

„Wargaming powstał z pasji do historii i gier komputerowych. To ma przełożenie na wszystko co robimy,„ powiedział Victor Kisłyj, prezes Wargaming. ”We wrześniu, uczcimy wydarzenie, które nie tylko zmieniło bieg historii, ale zainspirowało kolejne pokolenia inżynierów do tworzenia nowych konstrukcji. Chcemy podziękować jednostce Mark I za to, że dała początek erze czołgów i uczcimy ten historyczny moment z miłośnikami militariów.”

100 rocznica udziału czołgu Mark I w bitwie to również wydarzenia specjalne w grach z popularnej serii World of Tanks (obecnie ponad 110 000 000 zarejestrowanych graczy na świecie). W wersji na komputery osobiste (od 15 września) weźmiemy udział w operacji „Konwój” – gracze wsiądą za kierownice zupełnie nowego typu pojazdu – samochodów opancerzonych Lanchester. Niesamowicie szybkie i zwrotne, z zamontowanymi karabinami maszynowymi. Gracze podzielą się na dwie drużyny po siedmiu zawodników, gdzie jedna będzie eskortować czołg Mark I poruszający się po polu bitwy z I Wojny Światowej, a druga drużyna będzie starać się go powstrzymać. W World of Tanks na konsolach Xbox 360, Xbox One i Playstation 4 (od 14 września) weźmiemy udział w specjalnym trybie z Mark I w roli głównej i mapą o powierzchni 1.2 km2 o bardzo zadrzewionym terenie. Natomast w World of Tanks Blitz od 19 września czołg Mark I będzie dostępny dla graczy, aby wzięli nim udział w bitwach.

Z okazji rocznicy Wargaming przygotował także film w pełnym 360° – Wirtualnie w Środku Pierwszych Czołgów. W materiale znajdziemy spacer po kolekcji pierwszych czołgów z Muzeum w Bowington rozszerzone o sceny trójwymiarowe z Mark I. Film jest dostępny pod adresem:

Z okazji rocznicy Wargaming przygotował również aplikację „Tank 100”. Program pozwala na zabawę z rozszerzoną rzeczywistością i Mark I we własnych rękach:

Więcej informacji o obchodach 100 rocznicy uczestnictwa czołgu w bitwie: mark.worldoftanks.eu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz