Czołgi opanowały Londyn. Świętowanie na Trafalgar Square


Na Trafalgar Square uczczono 100. rocznicę pierwszego użycia czołgu na polu bitwy. W tym celu na głównym placu stolicy Wielkiej Brytanii postawiono replikę Mark IV.

O upamiętnienie wielkiego osiągnięcia brytyjskiej techniki zadbało Tank Museum w Bovington oraz firma Wargaming.net, która jest wydawcą niezwykle popularnej gry World of Tanks. Replika pojazdu wykorzystanego w filmie Stevena Spielberga „Czas wojny” natychmiast stała się główną atrakcją placu.

londyn-czolgi-01

Mark IV na Trafalgar Square, w tle National Gallery / fot. Wojtek Duch

Jednak maszyna nie tylko pięknie prezentowała się ustawiona na Trafalgar Square, ale także została uruchomiona, by przejechać w asyście konnej policji kilkadziesiąt metrów w kierunku Horse Guards Parade, będącego największym placem defilad w centralnym Londynie. Tam też na Marka IV czekał jego prapraprawnuk, czyli współczesny czołg Challenger 2. W jednym miejscu symbolicznie pokazano 100 lat historii rozwoju czołgów. Jak na dłoni widać było, jak ogromne różnice zaszły w wojennej technice.

Czołg na ulicach Londynu w asyście konnej policji / fot. Wojtek Duch

Czołg na ulicach Londynu w asyście konnej policji / fot. Wojtek Duch

Wcześniej, jeszcze na Placu Trafalgarskim przemawiał m.in. dyrektor Tank Museum Richard Smith i przedstawiciele Wargaming.net. Na uroczystości głos zabrał także wnuk Winstona Churchilla, sir Nicholas Soames. Opowiadał o roli dziadka w staraniach nad wprowadzeniem do boju pojazdu mechanicznego, który położyłby kres wojnie pozycyjnej. Oddał też w swoich słowach cześć wszystkim osobom zaangażowanym w stworzenie i produkcję pierwszego czołgu oraz żołnierzom, którzy z niesamowitym poświęceniem walczyli w czołgach zmieniając oblicze wojny.

100 lat historii czołgów / fot. Wojtek Duch

100 lat historii czołgów / fot. Wojtek Duch

15 września 1916 roku pod Sommą po raz pierwszy na polu bitwy wykorzystano czołgi. Szarża brytyjskich Mark I na niemieckie pozycje stała się początkiem rozwoju nowej broni, która po dziś dzień święci triumfy. Do walki skierowano wówczas 49 z nich, ale wiele nawet nie dotarło do lini wroga, psując się lub grzęząc w błocie. Jednakże mimo niezgrabności i wad konstrukcji czołgom udało się rozerwać niemiecką linię na odcinku kilkunastu kilometrów. Osiągnięto efekt psychologiczny rozpoczynający erę pancernych zbrojeń.

Zobacz także galerię z uroczystości.

Film z uroczystości:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz