Nadrabianie zaległości. Muzeum Historii Polski ma być gotowe w 2018 r.


Dziś w Sejmie wiceminister w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powiedział, że rząd przyspieszy prace nad budową Muzeum Historii Polski. Jego stan surowy zamknięty ma być gotowy w 2018 r., na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego / fot. CC-BY-SA 3.0

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego / fot. CC-BY-SA 3.0

Zastępca szefa MKiDN mówił, iż w kategoriach stereotypu należy traktować informację, że w Polsce jest dużo muzeów. W rzeczywistości, w ilości muzeów na 100 tys. mieszkańców, jesteśmy poniżej średniej w Unii Europejskiej.

Sellin przypomniał, że Muzeum Historii Polski zostało utworzone w maju 2006 r. przez ówczesnego ministra kultury - Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Od tamtego czasu, mimo wytypowania lokalizacji oraz rozstrzygnięcia dwóch konkursów architektonicznych, niewiele udało się zrobić. Rząd Platformy Obywatelskiej nie rozpoczął budowy placówki, te opóźnienia krytykowała Najwyższa Izba Kontroli. Ostatecznie muzeum nie powstanie nad Trasą Łazienkowską, ale w warszawskiej cytadeli i ta lokalizacja jest ostateczna.

Ministerstwo jest zdeterminowane, by nadrobić ten czas. Szef resortu prof. Piotr Gliński chciałby, aby w listopadzie 2018 r., na 100. rocznicę odzyskania niepodległości, gotowy był stan surowy obiektu, a także pewne elementy wystawy. „Będzie to jeden z naszych priorytetów” - mówił Sellin. Dlatego konieczna jest zmiana wieloletniego programu rządowego w tym zakresie. Przedstawiciel MKiDN mówił, że zostaną na niego przeznaczone dodatkowe środki. Ponadto resort chce także, aby w 2018 r. gotowe było Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Minister wskazywał również na fenomen Muzeum Historii Polski. Placówka, która nie ma stałej siedziby, przez 10 lat działalności przygotowała ok. 30 wystaw w różnych miejscach Warszawy. Muzeum jest też operatorem ministerialnego programu operacyjnego Patriotyzm Jutra, z którego pochodzą miliony złotych na popularyzację historii.

Wizualizacja Muzeum w warszawskiej Cytadeli:

Muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli, wizualizacja

Muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli, wizualizacja

z17657809qprojekt-muzeum-wojska-polskiego

Muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli, wizualizacja

5bc0add9-8709-430c-a482-bd9f3e6acf76

Muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli, wizualizacja

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Mik47 pisze:

    Największa szkoda, że całe muzeum nie będzie gotowe w 2018 r. ... PO zbudowało MHŻP, a MHP jakoś nie zbudowało.

  2. Bilbo pisze:

    Bo nie chciało. Proste.

  3. Bilbo pisze:

    Aha, a MHŻP wymyślił Kaczyński. W tej sytuacji (w końcu chodzi o Żydów) musieli szybko wybudować to muzeum.

Zostaw własny komentarz