O tym, jak przyszłość przywróciła przeszłość. Zniszczone przez terrorystów zabytki odtworzone w Koloseum


Odrodzenie ze zniszczeń. Ebla, Nimrud, Palmyra – taki tytuł nadano wystawie poświęconej zniszczonym przez dżihadystów zabytkom z terenów Syrii i Iraku. Bezcenne dzieła sztuki i architektury odtworzone zostały przy użyciu nowoczesnych technologii i materiałów, między innymi drukarek 3D. Od piątku, tę niezwykłą wystawę podziwiać można w murach rzymskiego Koloseum.

– „Zniszczone przez dżihadystów antyczne zabytki i rzeźby z Syrii i Iraku zostały dzięki najnowszym technologiom odtworzone w Rzymie i od piątku można oglądać je w Koloseum. Ich rekonstrukcja była obowiązkiem etycznym” – mówią organizatorzy tej ekspozycji.

Technologia w służbie historii

Ebla, ruiny królewskiego pałacu/ By http://www.atlastours.net/syria/royal_palace.jpg, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1206692

Ebla, ruiny królewskiego pałacu/ By http://www.atlastours.net/syria/royal_palace.jpg, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1206692

Bojownicy Państwa Islamskiego, przy pomocy kilofów i ładunków wybuchowych, zmienili w pył wiele zabytków pochodzących z kolebek cywilizacyjnych Syrii i Iraku. Jak się jednak okazało, historii nie da się wymazać przemocą, a technologia może pomóc ją przywrócić.

Trzy włoskie firmy pracujące pod kierunkiem komitetu naukowego złożonego z historyków i archeologów, wykorzystując modele i techniki cyfrowej konstrukcji, drukarki 3D i nowoczesne materiały, przywróciły światu skarby przeszłości w ich naturalnej wielkości. Do ich odtworzenia użyto m.in. poliestru i specjalnego plastiku pokrytego kamiennym pyłem.

Przeszłość znowu na widoku

Mając do dyspozycji bogatą dokumentację fotograficzną, naukowcom i grafikom udało się odtworzyć m.in. rzeźbę mitologicznego byka ze skrzydłami z asyryjskiego starożytnego miasta Nimrud na północy Iraku oraz fragmenty sufitu Bela w syryjskiej Palmirze, które obecnie podziwiać można w Koloseum.

Części wystawy, stanowiącej zabytki zrekonstruowane przy pomocy nowoczesnych technologii, towarzyszą również dwie oryginalne rzeźby przedstawiające kobietę i mężczyznę, przywiezione z Palmyry.

Po zakończeniu wystawy nowe zabytki zostaną poddane procesowi konserwacji, a następnie przekazane Narodowemu Muzeum w Damaszku, co będzie pierwszym w historii przekazaniem eksponatów muzealnych do kraju ogarniętego wojną.

Istotną i niezwykle sugestywną cześć ekspozycji stanowi instalacja wideo, która ukazuje sytuacje w obu ogarniętych konfliktem państwach.

Patronem wystawy jest UNESCO. Potrwa ona do 11 grudnia, a jej pierwszym odwiedzającym, w ubiegły czwartek, stał się prezydent Włoch - Sergio Mattarella.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz