Fort pancerny pomocniczy 52a Łapianka i jego historia [galeria]


Krakowski Fort 52a „Łapianka” będący jeszcze kilka lat temu w stanie katastrofalnym dziś może być stawiany za wzór udanej rewitalizacji. W obiekcie zostanie otwarte Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Fort 52a "Łapianka", wrzesień 2016 r. / fot. Wojtek Duch

Fort 52a „Łapianka”, wrzesień 2016 r. / fot. Wojtek Duch

Fortyfikacja powstawała w latach 1896-1902, w sąsiedztwie znacznie potężniejszego fortu artyleryjskiego 52 Borek. Obie budowle miały bronić Krakowa od ewentualnego ataku od strony Traktatu Wiedeńskiego (dzisiejsza Zakopianka). Po 1940 r. uszkodzony - złomowanie wież pancernych. Po 1970 r. zniekształcony nową zabudową przemysłową, którą wyburzono w trakcie rewitalizacji.

„Łapianka” była w stanie katastrofalnym, jej los odmienił się w 2011 r., kiedy władze Krakowa postanowiły stworzyć w nim Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego rozstrzygając konkurs architektoniczny. W 2015 r. opracowano dokumentację budowlaną i wykonawczą do tego zadania, a także rozpoczęto gruntowny remont elewacji, wykonano także przyłącza mediów.

Adres: ul. Forteczna 28
Wpis do Rejestru Zabytków: A-836
Własność: Gmina Miejska Kraków
Powierzchnia użytkowa obiektów kubaturowych do zagospodarowania: 2 000,00 m2 z budynkami 530,00m2 - fort
Powierzchnia działek: 40 530,00 m2

Fort „Łapianka” we wrześniu 2016 r.

Czytaj także:


* Autor tekstu jest także autorem wszystkich zdjęć w powyższym artykule.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Brand pisze:

    Pamiętam krytyczny artykuł w jeden z krakowskich gazet na temat tego fortu. Kuriozalny, negowano sens renowacji. A jaki efekt? Piękny!

  2. ziuta pisze:

    piękny? .... dureń

Zostaw własny komentarz