Znikające wraki z II wojny światowej u wybrzeża Indonezji


Od długiego czasu w Azji działają podwodni „złomiarze”, którzy tną wraki okrętów z II wojny światowej w celu pozyskania metalu.

HMS Encounter w 1938 roku

HMS Encounter w 1938 roku

U wybrzeża Indonezji zbadano wraki okrętów wojennych z 1942 r., które zatonęły w czasie bitwy na Morzu Jawajskim. Naukowcy stwierdzili bardzo duże zniszczenia spowodowane „piractwem złomowym„. Bardzo poważnemu uszkodzeniu uległy trzy wraki holenderskie i dwa brytyjskie, a amerykański okręt podwodny prawie ”zniknął”

W chwili odnalezienia, w 2002 r. przez nurków-amatorów, wraki były niemal nienaruszone. Wśród nich były: HMS Exeter, HMS Encounter, HNLMS De Ruyter, HNLMS Jawa, HNLMS Kortenaer i USS Perch.

Rządy krajów, do których należały okręty w czasie II wojny światowej, potępiły zniszczenia i oświadczyły, iż uznają kradzież za akt profanacji, ponieważ wraki są traktowane jako pomniki-grobowce poległych.

Wyżej wymienione wraki nie są jedynymi okrętami, które zostały uszkodzone w ostatnim czasie. Wśród nich są: HMS Repulse i HMS Prince of Wales, zatopione u wybrzeża Malezji oraz USS Houston, spoczywający na południe od Morza Jawajskiego.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

Zostaw własny komentarz