Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (10-15 grudnia 2016)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizja-279x300Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

Weekend

Piątek 09.12.2016

6:00 – Canal + Film – Grzech Antoniego Grudy (1975)

Ziemie Odzyskane, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Przybywają tu osadnicy z Kresów Wschodnich. Sołtys wsi Krępiszów, Saraniecki (Gustaw Lutkiewicz), dzieli wśród przybyłych grunty. Jedno z większych gospodarstw przypada w udziale rodzinie Grudów - Antoniemu (Franciszek Pieczka) i jego żonie Teresie (Elżbieta Kępińska). Małżonkowie z zapałemzabierają się do pracy, ale niebawem okazuje się, że wzięli na siebie ciężar, który jest ponad ich siły. Proszą szwagra, by także osiedliłsię w ich wsi, ale ten odmawia. Ich sytuację utrudnia fakt, że w okolicy nadal grasują oddziały hitlerowskich partyzantów, które mordują polskich chłopów i podpalają należące do nich zabudowania. Niebawem parę spotyka wielkie nieszczęście - umiera ich ośmioletni syn, Janek (Kosma Kaczmarski). Grudowie, mimo licznych przeciwności postanawiają nie poddawać się. Filmjest adaptacją częściowo autobiograficznego opowiadania Henryka Worcella.

7:35 – Cienemax 2 – Madame Bovary (2014)

XIX-wieczna Normandia. Nastoletnia Emma Rouault (Mia Wasikowska) poślubia mężczyznę, którego wybrał dla niej ojciec (Olivier Gourmet), skromny farmer. Liczy, że dzięki małżeństwu z lekarzem, wdowcem Karolem Bovary (Henry Lloyd-Hughes), czeka ją lepsza przyszłość. Niestety, szybko traci złudzenia. Życie w prowincjonalnym miasteczko w żaden sposób jej nie satysfakcjonuje. Ma dość spędzanych samotnie dni oraz oziębłości partnera, marząc o wyidealizowanym uczuciu. Pewnego razu, na przyjęciu z udziałem przedstawicieli francuskiej arystokracji, jej uwagę zwraca przystojny Leon Dupuis (Ezra Miller). Wdaje się z młodzieńcem w burzliwy romans. Zaczyna też, bez wiedzy męża, kupować drogą garderobę i biżuterię, zapożyczając się u handlarza, pana Lheureux (Rhys Ifans). W końcu jednak musi ponieść konsekwencje złamania surowych norm obyczajowych. Filmowa adaptacja arcydzieła Gustawa Flauberta.

13:40 – Kino Polska – Zwariowana noc (1967)

Druga wojna światowa. Trzej partyzanci - Polak Franek (Jerzy Karaszkiewicz), Słowak Stanko (Janusz Gajos) i Węgier Janos (Andrzej Gazdeczka) - ukrywają się w zamku niedaleko południowej granicy Polski. Mieszkatu stara baronowa (Maria Gella) z krewnymi - Mariką (Krystyna Chmielewska), jej bratem Krzysiem (Piotr Sot), wiernym sługą Józefem (Aleksander Fogiel), służącą Cesią (Krystyna Sienkiewicz) i guwernantką Różą (Barbara Ludwiżanka). Wszyscy oni pomagają partyzantom poszukiwanym przez dwóch niemieckich żołnierzy unieszkodliwić pościg. Na podstawie powieści Natalii Rolleczek.
20:40 – TVP 2 – Sami swoi (1967)

Kresy Wschodnie przed II wojną światową. Między dwiema rodzinami - Kargulów i Pawlaków - nieustannie wybuchają sąsiedzkie nieporozumienia. W ich wyniku spłonęły dwie stodoły, polała się też krew. Jasiek Pawlak (Zdzisław Karczewski), musi uciekać do Ameryki, by uniknąć więzienia. Po wielu latach odwiedza krewnych i ze zdziwieniem stwierdza, że obie rodziny żyją w przyjaźni, nadal ze sobą sąsiadując, ale na Ziemiach Odzyskanych. Jego brat, Kazimierz (Wacław Kowalski), opowiada mu, jak potoczyła się historia sporów między nim a Władysławem Kargulem (Władysław Hańcza). Ich spotkanie na Ziemiach Zachodnich doprowadziło bowiem do małżeństwa dzieci Władysława i Kazimierza. Jedna z najlepszych i najpopularniejszych polskich komedii, wywodząca się z tradycji Fredrowskiej „Zemsty”. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, który pomysł na opowieść o repatriantach zaczerpnął ze wspomnień rodzinnych.

22:25 – TVN 7 – Dzieci z Jedwabnego Szlaku (2008)
Okupowane przez Japończyków Chiny, lata 30. XX wieku. Młody angielski dziennikarzGeorge Hogg (Jonathan Rhys Meyers) chce dotrzeć do Nankin. W mieście trwają właśnie krwawe walki między chińską partyzantką a okupantami. W drodze George spotyka chińskiego żołnierza Chen Hanshenga (Chow Yun Fat) i amerykańską pielęgniarkę Lee Pearson (Radha Mitchell). Razem ratują sześćdziesięcioro sierot wojennych. Postanawiają przeprowadzić dzieciw bezpieczne miejsce, do Mongolii. Rozpoczynają wyczerpującą wędrówkęprzez opanowane przez wroga, pełne konfidentów tereny ówczesnych Chin. W drodze Hogg zaprzyjaźnia się z Hanshengiem i zakochuje się w Lee. Pomaga im pani Wang (Michelle Yeoh), arystokratka, którą wojna również zmusiła do tułaczki... Scenariusz filmuoparto na faktach.

Sobota 10.12.2016

6:00 – Kino Polska – Michnik. „Bądź realistą, chciej niemożliwego” (2015)

Dokumentaliści przybliżają sylwetkę Adama Michnika, jednej z najciekawszych postaci polskiego życia politycznego. Wywołujący skrajne emocje eseista i twórca „GazetyWyborczej” bezsprzecznie uchodzi za legendę opozycji. By scharakteryzować tę znaczącą postać, twórcy filmu przywołali liczne materiały archiwalne o Michniku bądź z jego udziałem.
8:45 – Filmbox Premium – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.
10:00 – Cinemax – Kapitan Webb (2015)
Rok 1875. Emerytowany marynarz i poszukiwacz przygód, kapitan Matthew Webb (Warren Brown), postanawia przepłynąć kanał La Manche. Ubrany w specjalny wełniany kostium pływacki, z butelką brandy, rozpoczyna realizację swojego planu. Do przepłynięcia z Dover do wybrzeża Francji ma 39 mil. Film wyreżyserował nominowany do Emmy Justin Hardy („Uczta o północy”, film TV „The Relief of Belsen”).

12:10 – Filmbox Extra – Coco Chanel (2009)

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca ojciec przywozi dwie nastoletnie córki - Gabrielle (Lisa Cohen) i Adrienne (Ines Bessalen). Piętnaście lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem Maurice de Nexon (Yan Duffas), wierząc że ten ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou) marzy o artystycznej karierze. Poznaje oficera Étienne’a Balsana (Benoît Poelvoorde) i zostaje jego kochanką. Gdy mężczyzna wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle odwiedza go bez zaproszenia. W posiadłości poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d’Alencon namawia dziewczynę, aby zajęłasię projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur „Boy” Capel (Alessandro Nivola). Jednocześnie zaczyna zyskiwać sobie coraz większą popularność w branży odzieżowej. Film był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, a Anne Fontaine za reżyserię wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.
14:30 – Canal + Seriale – Sufrażystka (2015)

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Były wyzwolone i silne, domagały się praw - wyborczych, moralnych i obywatelskich. Lekceważono je publicznie, wyśmiewano, wreszcie uznano za zagrożenie dla świętości instytucji rodziny, dla męskiego honoru oraz porządku świata, a nawet dla boskich praw. Sufrażystki trafiały do więzień, były piętnowane. Jednak ich nieustająca walka doprowadziła wreszcie - w XIX i na początku XX wieku - do przyznana im praw wyborczych. Prowadzona przez nie walka zmieniła historię, miała wpływ na zawiązanie się ruchów emancypacyjnych i zapoczątkowała przemiany społeczne. W rolach głównych wystąpiły: Helena Bonham Carter(„Alicja w Krainie Czarów”) i Carey Mulligan(„Była sobie dziewczyna”).
17:10 – Cinemax 2 – Neruda (2014)

Pablo Neruda (José Secall) przyszedł na świat 12 lipca 1904 roku w chilijskim mieście Parral. Zapisał się w historii nie tylko jako poeta, ale też utalentowany mówca, działacz społeczny i dyplomata. Głęboko wierzył w socjalizm, dlatego wstąpił do Komunistycznej Partii Chile. Angażował się w politykę, jednak spór z prezydentem Gabrielem Gonzálezem Videlą (Max Corvalán) doprowadził do pozbawienia go miejsca w senacie. Z uwagi na konflikt obawiał się utraty wolności. By nie trafić do więzienia, dwa lata ukrywał się w piwnicy przyjaciela. Następnie zaplanował ryzykowną ucieczkę. Przez Andy dostał się do Argentyny. Do 1952 roku przebywał na wygnaniu. W końcu po latach powrócił w rodzinne strony. Opowieść o życiu i twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla, stworzona przez debiutanta Manuela Basoalto.

18:55 – HBO 2 – Hiszpanka (2015)
Wraz z zakończeniem I wojny światowej zmienia się polityczna rzeczywistość Europy. Po 123 latach Polska wraca na mapę Starego Kontynentu. Tymczasem do kraju zmierza światowej sławy pianista, Jan Paderewski (Jan Frycz), zaangażowany w walkę o niepodległość. Jego powrót może pokrzyżować szyki Niemcom. Obdarzony nadprzyrodzonymi mocami doktor Abuse (Crispin Glover) na ich zlecenie ma powstrzymać pianistę przed wizytą w Poznaniu. Na ratunek Paderewskiemu spieszą spirytyści, którzy za wszelką cenę pragną przyłączenia Poznania do Polski. Tajemnicza opowieść o jedynym polskim powstaniu, które zakończyło się sukcesem. Dzieło Łukasza Barczyka wymyka się schematom, łącząc fakty z fikcją i rzeczywistość z sennymi marzeniami. Atutem filmu jest międzynarodowa obsada: Crispin Glover(„Powrót do przyszłości”, „Alicja w Krainie Czarów”), Jan Frycz(„Pręgi”, „Francuski numer”), Karl Markovics(„Fałszerze”, „Grand Budapest Hotel”) czy Jakub Gierszał(„Sala samobójców”, „Nieulotne”). Obraz został nagrodzony w Gdyni za scenografię i kostiumy.

20:00 – Filmbox Premium – Wojna i Pokój (2016)

Najnowsza adaptacja słynnej powieści Lwa Tołstoja pt. „Wojna i pokój” w reżyserii Toma Harpera, która ukazuje dzieje arystokratycznych rodzinw czasach wojen napoleońskich w Rosji. Armia Napoleona rozpoczyna inwazję na Wschodzie Europy. Hrabia Piotr Bezuchow popiera dążenia francuskiego cesarza, co spotyka się z niechęcią i oburzeniem pozostałych frakcji politycznych. PrzyjacielPiotra, książę Andriej Bołkoński, jest z kolei zdecydowanym wrogiem najeźdźcy. Hrabina Natasza Rostowa próbuje odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Dzieje bohaterów i ich rodzinwplatają się w burzliwe wydarzenia historyczne XIX-wiecznej Rosji.

Niedziela 11.12.2016

 

6:05 – Filmbox Premium – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).
9:25 – Kino Polska – Potem nastąpi cisza (1965)

Koniec II wojny światowej. Porucznik Marek Kolski (Marek Perepeczko) należał podczas okupacji do komunistycznej partyzantki Gwardii Ludowej. Podporucznik Stefan Olewicz (Daniel Olbrychski) działał natomiast w Armii Krajowej. Obaj mężczyźni spotykają się w 2. Armii Wojska Polskiego, w oddziale dowodzonym przez majora Świętowca (Tadeusz Łomnicki). Niebawem Kolski staje przed sądem oskarżony o nadużycie władzy. Jego ukochana nie zamierza go bronić. Za sprawą donosów służby bezpieczeństwa odkrywają przeszłość Olewicza i oficer zostaje aresztowany. Dopiero podczas bitwy o Drezno ponownie splatają się losy obu bohaterów. W walce ze wspólnym wrogiem obaj jednoczą się ponad politycznymi podziałami.
9:45 – Canal + Film – Selma (2014)

Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla. W roku 1965 walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma wyrusza marsz protestacyjny. Zostaje on brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe, które działa z polecenia gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth), słynącego z rasistowskich poglądów. Poruszająca relacja telewizyjna pokojowej demonstracji, sprawia, że do Selmy przyjeżdżają rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. Wielotysięcznemu tłumowi przewodzi sam King. Prezydent USA, Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi.
17:00 – HBO 3 – Nominacja (2016)

Rok 1991. Clarence Thomas (Wendell Pierce) zostaje nominowany przez prezydenta Busha na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Nieoczekiwanie była współpracownica, Anita Hill (Kerry Washington), oskarża prawnika o molestowanie seksualne. Opinia publiczna zostaje podzielona. Część dziennikarzy i komentatorów kwestionuje reputację sędziego Thomasa, inni zaś - wiarygodność Anity Hill. Film przedstawia prawdziwe wydarzenia. Głośna na początku lat 90. w USA sprawa zapoczątkowała dyskusję na temat molestowania w miejscu pracy.

21:40 – TVP Polonia – Ucieczka z kina „Wolność” (1990)

W małym kinie o nazwie „Wolność” dochodzi do gorszącego wydarzenia. W wyświetlanym tu dość kiepskim filmie „Jutrzenka” ekranowe postaci nagle buntują się przeciwko narzuconemu im scenariuszowi. Nie chcą już grać swoich fałszywych, ogłupiających ról. Podczas kolejnych seansów bohaterowie zachowują się w sposób skandaliczny, a atmosfera panująca na ekranie udziela się widowni. O wszystkim zostaje powiadomiony surowy cenzor Rabkiewicz (Janusz Gajos), który przybywa na miejsce. Niegdyś poeta i krytyk literacki, Rabkiewicz jest w rzeczywistości zastraszonym i samotnym człowiekiem. Podczas jednej z projekcji cenzor rozmawia z Małgorzatą (Teresa Marczewska), postacią z fabuły filmu. Kobieta przypomina mu o dawnych ideałach. Sytuacja komplikuje się, kiedy do kina przybywają przedstawiciele władz partyjnych. Niebawem Rabkiewicz postanawia sam przeniknąć do świata filmowej fabuły. W 1990 roku film otrzymał Grand Prix podczas FPFF w Gdyni. Sędziowie nagrodzili również rolę Janusza Gajosa i muzykę Zygmunta Koniecznego. Obraz zdobył również główne nagrody podczas MFF Fantastycznych w Burgos i Avoriaz. Odtwórca roli asystenta cenzora, Zbigniew Zamachowski, za grę w filmie Wojciecha Marczewskiego był nominowany m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej.

22:05 – Polsat – Obrońcy skarbów (2014)

Druga wojna światowa. Na rozkaz Hitlera naziści wywożą z okupowanych terenów wiele dzieł sztuki, w tym obrazy Michała Anioła i Leonardo da Vinci. Część zrabowanych eksponatów ma trafić do muzeum imienia przywódcy Trzeciej Rzeszy. Pozostałe dzieła, uznane za bezwartościowe, mają być zniszczone. Aby pokrzyżować plany nazistów, prezydent Stanów Zjednoczonych powołuje specjalną jednostkę agentów. W jej skład wchodzą cenieni znawcy sztuki, tacy jak Frank Stokes (George Clooney), a także artyści, dyrektorzy muzeów i kuratorzy wystaw. Po przeszkoleniu wojskowym eksperci zostają wysłani do ogarniętej walkami Europy. Muszą na własną rękę odnaleźć i ocalić zrabowane skarby kultury.
23:05 – Cinemax – Szermierz (2015)

Lata 50. XX wieku. Estończyk Endel Nelis (Märt Avandi) jest współpracownikiem stalinowskiej tajnej policji w Leningradzie. Postanawia jednak zmienić swoje życie i ucieka do odległej wioski w rodzinnym kraju. Tam zostaje nauczycielem szermierki w miejscowej szkole. Szybko zdobywa sympatię swoich uczniów, których zaraża miłością do sportu. Dla wielu z nich szermierka staje się formą ekspresji i ucieczką od przytłaczającej rzeczywistości. Nastolatkowie zaczynają marzyć o wycieczcena zawody do dalekiego Leningradu... Pomysł ten sprawia jednak, że Endel wpada w popłoch, co wzbudza podejrzenia w członkach grona pedagogicznego. Obraz Klausa Härö inspirowany był prawdziwą historią. To opowieść nie tylko o sporcie, ale także o miłości i polityce. Film w 2016 roku wyróżniony został nominacją do Złotego Globu w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, znalazł się także na krótkiej liście produkcji nominowanych do Oscara. W Finlandii okrzyknięty został zaś najlepszym fińskim obrazem dekady i uhonorowano go prestiżowymi nagrodami Jussi - za najlepszy film i najlepsze zdjęcia. W głównych rolach występują: nominowany za swoją kreację do nagrody Jussi Märt Avandi(Byłem tu), Ursula Ratasepp(Kertu - miłość jest ślepa), Lembit Ulfsak(Mandarynki) oraz Kirill Käro(Tropiciel).
Pozostałe dni

Poniedziałek 12.12.2016

 

8:15 – Polsat Film – Nikodem Dyzma (1956)

Nikodem Dyzma (Adolf Dymsza), skromny urzędnik pocztowy z prowincjonalnego Łyskowa, przyjeżdża do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Marzy o karierze mandolinisty lub fordansera, leczbrak ogłady i dobrych manier powodują, że wszędzie spotyka się z odmową. Skromne środki Dyzmy kurczą się coraz bardziej i mężczyzna zaczyna przymierać głodem. Pewnego dnia los sprawia, że Nikodem znajduje na ulicy zaproszenie na oficjalne przyjęcie rządowe. We fraku fordansera wchodzi na bankiet, gdzie udaje wpływowego ziemianina z prowincji. W krótkim czasie, dzięki szczęściu i tupetowi, rozpoczyna oszałamiającą karierę.

9:50 – Filmbox Premium – Najlepsi z najlepszych (2012)

W 1944 roku doktor Ludwig Guttmann (Eddie Marsan) rozpoczyna pracę w szpitalu w Stoke Mandeville, którego pacjentami są sparaliżowani żołnierze. Zaniedbanie często skazuje ich na śmierć. Nowo przebyły lekarz postanawia dołączyć elementy sportu do ich rehabilitacji. Odrzuca tradycyjny pogląd na paraliż i szybko wprowadza system postępowania z pacjentami, który pozwala im odzyskać fizyczne siły i szacunek dla samych siebie... Wzruszająca historia narodzin paraolimpiady i zapomnianego bohatera.
12:00 – Canal + Film – Pan Tadeusz (1999)

1811 rok. Do rodzinnego dworku w Soplicowie wraca Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski). Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia (Andrzej Seweryn). Na pierwszy rzut oka dom wydaje się opustoszały. W związku z tym Tadeusz postanawia zwiedzić stare zakamarki. Trafia do swojego pokoju dziecięcego, w którym zastaje Telimenę (Grażyna Szapołowska). Piękna kobieta budzi w nim pożądanie i namiętność. Wieczorem, podczas kolacji wydanej na zamku, o który toczy się spór pomiędzy rodziną Sopliców a Hrabią (Marek Kondrat), ostatnim potomkiem rodu Horeszków, Tadeusz ponownie spotyka Telimenę. Nawiązuje z nią romans. Wkrótce wychodzi na jaw, że faktyczną mieszkanką jego pokoju jest młodziutka Zosia (Alicja Bachleda-Curuś), której opiekunką jest właśnie jego kochanka. Tymczasem okoliczna szlachta, podburzona przez klucznika Gerwazego (Daniel Olbrychski), szykuje się do zajazdu na Sopliców. Niweczą w ten sposób plany księdza Robaka (Bogusław Linda), który w związku z kampanią napoleońską przygotowywał powstanie narodowe na Litwie. Nikt nie wie, że w rzeczywistości zakonnik jest Jackiem Soplicą, ojcem Tadeusza, hulaką, który zastrzelił Stolnika Horeszkę. Ukrywa on swoją prawdziwą tożsamość przed rodziną, przyjaciółmi i wrogami. Dopiero na łożu śmierci wyjawia prawdę.

17:55 – Cienmax – Frida (2002)

Meksyk, lata 20. XX wieku. Frida Kahlo (Salma Hayek) od dzieciństwa cierpi na problemy zdrowotne. Gdy ma sześć lat, choruje na polio. Jako nastolatka uczestniczy w poważnym wypadku drogowym, w którym doznaje bardzo ciężkich obrażeń. W efekcie przez wiele miesięcy jest przykuta do łóżka. Z bólem będzie się jednak zmagać już do końca życia. Cierpienie i odosobnienie staje się dla niej inspiracją do tworzenia. Po okresie rekonwalescencji Frida pokazuje swoje prace słynnemu malarzowi, rewolucjoniście Diego Riverze (Alfred Molina), prosząc o ich ocenę. On jest pod dużym wrażeniem nie tylko malarstwa dziewczyny, ale także jej uroku i urody. Mimo różnicy wieku rodzi się między nimi płomienne uczucie. Pobierają się, choć artysta ma reputację kobieciarza. Liczne kochanki męża stają się elementem życia Fridy. Ona sama również nie stroni od romansów, także z kobietami. Kiedy jednak odkrywa, że Diego ma romans z jej ukochaną siostrą (Mía Maestro), żąda rozwodu. Niebawem mężczyzna znów pojawia się w jej życiu, prosząc o ważną przysługę. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii malarki autorstwa Haydena Herrery. O przeniesienie jej na ekran przez lata zabiegała również pochodząca z Meksyku Salma Hayek. Obraz został uhonorowany Oscarami za muzykę i charakteryzację

20:00 – Stopklatka TV – Imię róży (1986)

Akcja filmu rozgrywa się w XIV wieku w północnych Włoszech. Franciszkanin Wilhelm z Baskerville (Sean Connery) wraz ze swym uczniem Adsem (Christian Slater) przybywa do klasztoru benedyktynów, by wziąć udział w dyskusji o posiadaniu dóbr doczesnych przez dostojników Kościoła. W tym samym czasie w niewyjaśnionych okolicznościach, pod murem klasztornej biblioteki ginie jeden z młodych mnichów - Adelmus. Wkrótce potem mnisi znajdują kolejne zwłoki. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tragicznej zagadki. Wilhelm sądzi, że tajemnica zabójstw tkwi w bibliotece opactwa. Tymczasem do klasztoru przybywa delegacja papieska, a wraz z nią wielki inkwizytor Bernardo Gui (F. Murray Abraham). Film jest ekranizacją bestsellerowej powieści Umberta Eco.
20:10 – Polsat – Exhodus: bogowie i królowie (2014)

Egipt, XIII wiek p.n.e. Przepowiednia głosi, że następcą faraona Setiego (John Turturro) ma zostać mąż, który dokona na polu bitwy heroicznego czynu. Podczas wojny z Hetytami Mojżesz (Christian Bale) ratuje Ramzesa (Joel Edgerton), narażając własne życie. Od tamtej pory Ramzes zaczyna widzieć w bracie rywala. Po śmierci ojca skazuje go na banicję. Mojżesz osiedla się z dala od Memfis, zakłada rodzinę i prowadzi spokojne życie pasterza. Tymczasem pod rządami Ramzesa sytuacja Hebrajczyków w Egipcie ulega znacznemu pogorszeniu. Pewnego dnia Mojżeszowi ukazuje się Bóg i powierza misję ocalenia ich z niewoli. Ramzes odrzuca prośby o uwolnienie Żydów, wówczas na państwo spada dziesięć plag. Ostatnią z nich jest śmierć pierworodnych synów Egipcjan, także syna faraona. Kiedy Ramzes odkrywa, że dzieci Hebrajczyków przeżyły, nakazuje im opuścić Egipt, a następnie wysyła za nimi armię.
21:35 – TVP 1 – Wizyta płk. Kuklińskiego (1998)

Reportaż dokumentujący pierwszą wizytę pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce od momentu, gdy w 1981 roku opuścił on ojczyznę. Kamera towarzyszyła oficerowi Wojska Polskiego i armii amerykańskiej podczas jego podróżypo kraju w 1998 roku, w czasie której odwiedził m.in. Zakopane, Gdynię, Kraków i Warszawę. Część reportażu stanowi wywiad z pułkownikiem, w którym tłumaczy on motywy swojego postępowania.

22:55 – TVN – Polacy i Niemcy – Historia sąsiedztwa (2016)

Historia relacji polsko-niemieckich jest często przedstawiana wyłącznie przez pryzmat wojny, okupacji czy rozbiorów, które stanowią tylko część wspólnej przeszłości. Wcześniejsze stosunki obu państw były zazwyczaj przyjazne, nastawione na współpracę i wymianękulturową. Każdy odcinek serii opowiada o innym etapie sąsiedzkich relacji, począwszy od wczesnego średniowiecza. Widzowie dowiedzą się między innymi, jaki wpływ na historię Środkowej Europy miał Wrocław, który na przestrzeni lat należał do terytorium aż sześciu różnych krajów.
23:40 – Cinemax 2 – Carrington (1995)

Dora Carrington (Emma Thompson), młoda, wyemancypowana malarka i nonkonformistka, należąca do słynnej grupy z Bloomsbury, skupiającej angielskich artystów oraz intelektualistów, poznaje pisarza, homoseksualistę Lyttona Stracheya (Jonathan Pryce). Początkowo Strachey bierze Dorę za mężczyznę. Próbując ją uwieść, odkrywa swoją pomyłkę. Ich przyjaźń szybko przeradza się w miłość, która owocuje trwającym wiele lat burzliwym związkiem. Strachey toleruje zdrady Dory. Nawet ślub Carrington z innym mężczyzną, nie jest w stanie zburzyć ich związku. Filmjest swoistym studium miłości, różnych jej odcieni i skomplikowanych relacji międzyludzkich. To także przybliżenie legendarnej grupy artystów z Bloomsbury.

Wtorek 13.12.2016

 

09:05 – Canal + – Love and Mercy (2014)

Lata 60. Młody kompozytor i piosenkarz, Brian Wilson (Paul Dano), wraz z grupą The Beach Boys, niespodziewanie podbija listy przebojów. Ich utworów słucha cała Ameryka. Nagła popularność powoduje jednak u Wilsona załamanie nerwowe. Przez to rezygnuje z planowania trasy koncertowej, a także z prac nad kolejnym studyjnym albumem zespołu. Okazuje się, że powracające lękisą symptomem choroby psychicznej. Dwadzieścia lat później muzyk (John Cusack) jest wrakiem człowieka, całkowicie podporządkowanym terapeucie, Eugene’owi Landy’emu (Paul Giamatti). Spod wpływu lekarzachce go uwolnić zafascynowana Wilsonem Melinda Ledbetter (Elizabeth Banks). Prawdziwa historia wybitnego artysty, lidera The Beach Boys, Briana Wilsona w debiucie fabularnym znanego producenta filmowego Bill Pohlada („Drzewo życia”, „Dzika droga”). W roli głównej dwaj aktorzy: Paul Dano(„Aż poleje się krew”, „Młodość”) i John Cusack(„Tożsamość”, „Mapy gwiazd”).
11:25 – Cinemax – Judyta (1966)

Judyta (Sophia Loren) w czasie II wojny światowej przeżyła piekło. Mąż Gustav Schiller (Hans Verner) wydał ją hitlerowcom jako Żydówkę, w efekcie trafiła do obozu koncentracyjnego w Dachau i straciła kontakt z ukochanym synem. Udało jej się jednak ocaleć. Po wojnie wyrusza do Palestyny, gdzie ma nadzieję odnaleźć chłopca. Nie rezygnuje też z zemsty na byłym partnerze. Mężczyzna jest teraz poszukiwanym zbrodniarzem wojennym, wspierającym arabskie bojówki. Pomoc oferują Judycie członkowie żydowskiej organizacji Hagana. Opowieść o wytrwałości, rodzicielskiej miłości i zemście jest oparta na powieści Lawrence’a Durrella. Zdjęcia do produkcji powstawały w Izraelu.
20:00 – Canal + Film – Armia tetryków (2016)

1994 rok. II wojna światowa zbliża się do końca. Alianci przygotowują inwazję na Francję i plan ostatecznego pokonania Niemiec. Jednak w oddziale Home Guard w Walmington-on-Sea żołnierzom brakuje silnego ducha. Wkrótce otrzymują nową misję, która polegać będzie na patrolowaniu bazy wojennej w Dover. To dla nich ogromna szansa. Sytuacja zmienia się wraz z przybyciem atrakcyjnej dziennikarki Rose Winters (Catherine Zeta-Jones). Kobieta chce napisać artykuło rezerwistach. Tymczasem MI5 odbiera sygnał radiowy, który wysłany został z Walmington-on-Sea do Berlina. Okazuje się, że w pobliżu działa szpieg.

20:35 – TVP 1 – Towarzysz generał idzie na wojnę (2011)

30 lat po ogłoszeniu stanu wojennego para reżyserów Robert Kaczmarek i Grzegorz Braun stara się dotrzeć do prawdy o jego przyczynachi skutkach. Chcąc odkryć jak najwięcej nieznanych faktów, dotyczących tego najdramatyczniejszego wydarzenia w powojennej historii Polski, rozmawiają z historykami i ekspertami wojskowymi. Ujawniają dokumenty i materiały archiwalne, które rzucają nowe światło na wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku.
22:40 – TVP Historia – Towarzysz Generał (2010)

Biografia człowieka wzbudzającego niezmiennie kontrowersje w naszym kraju. Autorzy przybliżają sylwetkę generała Wojciecha Jaruzelskiego, ukazując całą drogę jego zawodowej kariery - od zesłania na Syberię poprzez karierę w PRL-u i stan wojenny, aż do objęcia urzędu prezydenckiego w III RP. Dokument ujawnia nieznane dotąd informacje, które jego realizatorzy zdobyli w moskiewskich archiwach radzieckiego wywiadu. Tym sposobem odkrywamy nieznane dotąd oblicze generała Jaruzelskiego.
22:55 –TVP 1 – Solidaruchy z Rakowieckiej (2016)

W latach 70. i 80. do więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie ówczesna władza kierowała działaczy opozycji antykomunistycznej. Autorzy filmu wracają wraz z nimi do aresztu śledczego, by poznać ich więzienne historie, a także dalsze losy. Dawni opozycjoniści biorą udział w sesji fotograficznej w celach, do których trafili za walkę o wolność. Spotykają się ze swoimi dawnymi kompanami, z którymi w czasach PRL-u wiązała ich wspólna sprawa. Okazuje się, że wielu spośród więźniów politycznych nie zaprzestało swojej pracy na rzecz demokratycznego państwa i obecnie pełni różne funkcje społeczne.

23:35 – TVP 1 – Gry wojenne (2008)

Postać Ryszarda Kuklińskiego do dzisiaj budzi wiele kontrowersji. Dla wielu osób jest on bohaterem, dla innych zdrajcą. Dariusz Jabłoński próbują odkryć kilka tajemnic z życia i działalności pułkownika. W tym celu rozmawia z jego bliskimi, przełożonymi, współpracownikami, a także agentami CIA, którym przekazywał informacje o wojskach Układu Warszawskiego i ówczesnej strategii sojuszu.

Środa 14.12.2016

10:30 - Canal + - Randka z królową (2015)

Angielski dwór królewski. Nastoletnie księżniczki, Elżbieta (Sarah Gadon) i Małgorzata (Bel Powley), wykorzystują nieuwagę rodziców, by wymknąć się z oficjalnego przyjęcia w ekskluzywnym hotelu. Dziewczyny, odkrywając nocny Londyn, trafiają na świętujących kapitanów marynarki. Wkrótce Małgorzata znika w rozradowanym tłumie. Elżbieta wyrusza na poszukiwania, podczas których poznaje przystojnego lotnika - Jacka (Jack Reynor). Okazuje się też, że za księżniczkami wyruszyła już królewska gwardia. Film wyreżyserował Julian Jarrold, autor „Zakochanej Jane” i „Dziewczyny Hitchcocka”. W role księżniczek wcieliły się młode, uzdolnione aktorki: Sarah Gadon(„Wróg”, „Cosmopolis”) oraz Bel Powley(„Wyznania nastolatki”).
10:50 – Filmbox Family - Ikingut (2000)

Maria Altmann (Helen Mirren) pochodzi z zamożnej wiedeńskiej rodziny. Podczas wojny jej bliscy musieli uciekać przed Holokaustem - opuścili Austrię i osiedli w Kalifornii. Po latach Maria, wspierana przez młodego adwokata (Ryan Reynolds), decyduje się odzyskać kolekcję obrazów, własność jej rodziny zagrabioną przez nazistów. Kobiecie zależy zwłaszcza na portrecie ciotki Adeli pędzla Gustava Klimta. Obraz jest niezwykle cenny, powszechnie uważa się go za skarb narodowy Austrii. Władze państwa odmawiają wydania dzieła prawowitej właścicielce. Maria nie rezygnuje jednak z walki. Niezwykła historia jednego z najsłynniejszych obrazów, „Portretu Adeli Bloch-Bauer” Gustava Klimta, powszechnie znanego jako „Kobieta w złocie”. W rolach głównych laureatka Oscara Helen Mirren(„Królowa”) oraz Ryan Reynolds(„Narzeczony mimo woli”, „Klucz do wieczności”).
11:50 – Kino Polska – Korczak (1990)

Rok 1936. Janusz Korczak (Wojciech Pszoniak), znany pediatra i działacz społeczny, prowadzi audycje radiowe. Porusza w nich problem sierot żydowskiego pochodzenia. Wobec nasilających się w Polsce nastrojów antysemickich Korczak otrzymuje wymówienie. Po wkroczeniu Niemców doktor zostaje zamknięty w warszawskim getcie wraz z gromadką dzieci. Stara się uchronić je przed okropnością okupacyjnej rzeczywistości. Do getta docierają informacje o losie wywiezionych Żydów. Pojawia się także groźba likwidacji sierocińca. Korczak nie przestaje wierzyć, że Niemcy zachowają ochronkę. Odmawia przejścia na aryjską stronę. W sierpniu 1942 r. lekarz wraz z podopiecznymi zostaje wywieziony do obozu śmierci w Treblince... Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, był pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym, lekarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka. Domagał się powszechnej akceptacji przekonania, że dziecko posiada taką samą godność, jak osoba dorosła. Idee te znalazły odbicie i rozwinięcie w stworzonym przez Korczaka nowoczesnym antyautorytarnym systemie wychowania, respektującym potrzeby i dążenia dziecka, a zarazem skłaniającym je do pracy nad sobą. Uhonorowany trzema Nagrodami Szefa Kinematografii film Andrzeja Wajdy wzbudził wiele kontrowersji we Francji, jednak zyskał specjalne uznanie Jury podczas festiwalu w Cannes w 1990 roku.

18:00 – Cinemax – Adidas kontra Puma (2016)

Film Olivera Dommengeta opowiada historię genialnych braci Dassler - założycieli firmAdidas i Puma. Przenosimy się do Niemiec z lat 20. XX wieku. Bracia Adolf (Ken Duken) i Rudolf (Torben Liebrecht) pragną stać się twórcami idealnego sportowego obuwia. Chociaż obaj mają zupełnie odmienne charaktery, łączą swoje umiejętności. Adolf jest dobrym wynalazcą, a Rudolf świetnie zna się na interesach. Ich wspólną słabością są kobiety. Wszystkich ponoszą emocje, kiedy do firmy dołącza żona Adiego. Doprowadza to do rozłamu, a bracia stają się konkurentami.

21:00 – Filmbox Extra – Wojna i pokój (2016)

Najnowsza adaptacja słynnej powieści Lwa Tołstoja pt. „Wojna i pokój” w reżyserii Toma Harpera, która ukazuje dzieje arystokratycznych rodzinw czasach wojen napoleońskich w Rosji. Armia Napoleona rozpoczyna inwazję na Wschodzie Europy. Hrabia Piotr Bezuchow popiera dążenia francuskiego cesarza, co spotyka się z niechęcią i oburzeniem pozostałych frakcji politycznych. PrzyjacielPiotra, książę Andriej Bołkoński, jest z kolei zdecydowanym wrogiem najeźdźcy. Hrabina Natasza Rostowa próbuje odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Dzieje bohaterów i ich rodzinwplatają się w burzliwe wydarzenia historyczne XIX-wiecznej Rosji.

22:05 – Cinemax – Carandiru (2003)

Doktor Drauzio Varella (Luiz Carlos Vasconcelos) pracuje w brazylijskim zakładzie karnym Carandiru, w którym wyroki odsiadują najniebezpieczniejsi kryminaliści. Lekarz nie tylko niesie ulgę w dolegliwościach fizycznych pacjentów, lecz także gotów jest ich wysłuchać. Więźniowie chętnie opowiadają mu o swoim życiu. Stary Chico (Milton Gonçalves) nie może się doczekać, kiedy zobaczy osiemnaścioro swoich dzieci. Ezequiel (Lázaro Ramos) ma problem z narkotykami, a płatny morderca Peixeira (Milhem Cortaz) nawraca się. W Carandiru panują brutalne zasady. Ich przestrzegania pilnuje złodziej Ebony (Ivan de Almeida). Tysiące więźniów mieszkają w przepełnionych celach, w koszmarnych warunkach sanitarnych i traktowani są przez strażników jak zwierzęta. Liczne konflikty doprowadzają do buntu, który ma tragiczne skutki. Paradokumentalny film przedstawia kulisy prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w październiku 1992 roku. W więzieniu w Sao Paulo doszło wówczas do rozlewu krwi. Policjanci tłumiący bunt zamordowali 111 nieuzbrojonych więźniów. Obraz Hectora Babenco był nominowany do Złotej Palmy w Cannes.

22:40 – TVP 1 – Media III RP (2010)

Trzyczęściowy cykl przybliżający historię i kulisy działalności mediów w latach1989-2009 w Polsce. Autorzy, przypominając i analizując najważniejsze wydarzenia i procesy dotyczące rynku medialnego, przedstawiają ich fascynujące dzieje - nieznane często młodszym pokoleniom Polaków urodzonych już po upadku PRL-u. Jednocześnie szukają odpowiedzi na pytanie, czy konstytucyjna wolność słowa była realizowana w praktyce, czy media sprzyjały kształtowaniu niezależnej opinii publicznej, oraz czy stały się, wedle założeń, gwarantem wolności obywatelskich i obrońcą zasad demokratycznego ustroju naszego kraju.

23:30 – TVP Historia – Syberiada polska (2013)

10 lutego 1940 roku. Funkcjonariusze NKWD wysiedlają mieszkańców wsi Czerwony Jar na Podolu. Wśród nich jest m.in. rodzinaJana Doliny (Adam Woronowicz), jego żona Antonina (Urszula Grabowska) oraz dwaj synowie Staś (Paweł Krucz) i Tadzio (Marcin Walewski). Czterdziestodniowa podróż pociągiem, a później pieszo i saniami, kończy się w obozie pracy gdzieś pośrodku tajgi na wschodzie Związku Radzieckiego. Tam Jan, jego bliscy i przyjaciele muszą zmierzyć się nie tylko z przerażającym zimnem i chorobami, ale też okrutnym komendantem obozu i poczuciem braku nadziei na spokojną przyszłość i powrót do domu. Już w ciągu pierwszych kilku miesięcy grupa wysiedleńców zostaje zdziesiątkowana przez choroby i katorżniczą pracę..
Czwartek 15.12.2016

10:10 – Polsat Film – Nie lubię poniedziałku (1971)

Włoski przemysłowiec Francesco Romanelli (Kazimierz Witkiewicz) przybywa do Warszawyw sprawach handlowych. Już na lotnisku zaczyna prześladować go pech. Po uroczystym powitaniu przez oczekujących go Polaków, wsiada do niewłaściwej taksówki. Kierowca pozostawia go w centrum miasta, gdzie przeżywa wiele przygód, które splatają się z perypetiami innych ludzi. W ten pierwszy dzień tygodnia wszyscy mają bowiem problemy. Milicjant (Andrzej Herder) regulujący ruchem musi zaopiekować się synkiem, gdyż w przedszkolu panuje różyczka, a żona nie może wyjść z pracy. Zygmunt (Jerzy Turek) - zaopatrzeniowiec z gminnej spółdzielni - desperacko poszukuje części do kombajnu, zaś pewna sprzedawczyni udaje się do biura matrymonialnego w celu znalezienia seksownego partnera. Na miejscu spotyka przystojnego Włocha, który trafił tam przypadkowo... Szlagierowa komedia Tadeusza Chmielewskiego, twórcy m.in. „Gdzie jest generał?” i „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Zręcznie napisany scenariusz i sporo udanych gagów zapewniły jej stałe miejsce w polskiej kinematografii, choć nie brakuje też głosów krytycznych. Film jest satyrą na polską rzeczywistość wczesnych lat 70. Codzienność ukazana została jako świat absurdu. W naturze ludzi tworzących tę groteskową codzienność, spryt sąsiaduje z beztroską głupotą.
13:15 – Cinemax – Projekt Manhattan (1989)

1942 rok. Mija dziewięć miesięcy od japońskiego ataku na Pearl Harbor. Ameryka szykuje się do odwetu. Generał Leslie R. Groves (Paul Newman) zostaje oddelegowany z Pentagonu do kierowania projektem„Manhattan”. Jego celem jest wynalezienie nowej broni. Na pustyni Nowego Meksyku działa zespół naukowców konstruujących bombę atomową. Na jego czele stoi fizyk Robert Oppenheimer (Dwight Schultz). Błyskotliwy naukowiec o lewicowych poglądach ma doprowadzić projekt do końca. Groves ma nadzorować prace. Na realizację zadania badacze mają około półtora roku. Przez ten czas nie mogą kontaktować się z osobami spoza ośrodka. Nad tym, czy przestrzegają surowego regulaminu czuwają tajni agenci, którzy informują Grovesa o każdym ich kroku. Pewnego dnia na jego biurko trafia raport z rozmowy telefonicznej Oppenheimera z narzeczoną. Generał podejrzewając naukowca o przekazywanie zaszyfrowanych informacji, zastanawia się, czy nie wykluczyć go z udziału w operacji. Nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.
17:55 – Cinemax 2 – Wzgórze nadziei (2003)

XIX wiek. Wrażliwa Ada Monroe (Nicole Kidman) zamieszkuje z ojcem w Karolinie Północnej. W dziewczynie zakochuje się z wzajemnością cieśla W.P. Inman (Jude Law). Gdy wybucha wojna secesyjna, zaciąga się on do armii konfederatów. Żegna się z ukochaną, która obiecuje na niego czekać. Pod jego nieobecność umiera ojciec Ady. Ona nie radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa, więc farma popada w ruinę. O względy przymierającej głodem dziewczyny stara się okrutny Teague (Ray Winstone), który zajmuje się tropieniem i zabijaniem dezerterów. W trudnych chwilach Adę wspiera sąsiadka, Sally Swanger (Kathy Baker), i pomagająca jej w gospodarstwie Ruby Thewes (Renée Zellweger). Tymczasem Inman zostaje ciężko ranny i trafia do szpitala. Otrzymuje rozpaczliwy list od ukochanej, która błaga, by wrócił w rodzinne strony. Świadomy konsekwencji swojej decyzji, ucieka z wojska i rusza w drogę. Chce dotrzeć do domu, nie dając się złapać ani zabić. Na swojej napotyka wiele przeszkód. Ekranizacja powieści Charlesa Fraziera. Renée Zellweger za rolę Ruby otrzymała Oscara. Obraz był nominowany do tej nagrody także w 6 innych kategoriach.

20:00 – Kino Polska – Gry uliczne (1996)

Dziennikarz Janek Rosa (Redbad Klijnstra) i operator Witek (Robert Gonera) pracują dla prywatnej stacji telewizyjnej. Zajmują się sensacyjnymi tematami, które realizują, narażając się na duże ryzyko. Podczas przygotowywania materiałów o gangu handlującym materiałami wybuchowymi dowiadują się, że znany polityk Makowski (Andrzej Precigs) w latach 70. był agentem SB. Okazuje się, że ponosi on też odpowiedzialność za śmierć krakowskiego studenta i działacza opozycji, Stanisława Pyjasa. Reporterzy decydują się sprawdzić, czy te informacje są prawdziwe. Docierają do nowych faktów. Zajęci śledztwem nie zdają sobie sprawy, że przekroczyli bezpieczną dla nich granicę ingerencji w świat politycznych gier i wielkich pieniędzy. Film Krzysztofa Krauzego zdobył Nagrodę Specjalną Jury podczas FPFF w Gdyni w 1996 roku. Sędziowie festiwalu nagrodzili także tę produkcję za zdjęcia i montaż.
20:05 – Polsat – Titanic (1997)

Łowca skarbów przeszukuje wrak „Titanica”, chcąc odnaleźć bezcenny brylant zwany „Sercem Oceanu”. W spoczywającym na dnie morza sejfie natrafia jedynie na szkic przedstawiający dziewczynę, która ma na sobie naszyjnik z tym klejnotem. Informacja o tym dociera do wiekowej Rose Dawson Calvert (Gloria Stuart), która rozpoznaje siebie na rysunku. Kontaktuje się z poszukiwaczami i opowiada im swoją historię. W 1912 roku płynęła liniowcem jako 17-letnia dziewczyna - Rose Dewitt Bukater (Kate Winslet), wraz z matką (Frances Fisher) i swoim narzeczonym, bogatym Calem Hockleyem (Billy Zane). Znudzona towarzystwem ludzi z wyższych sfer, z przyjemnością spędza czas z podróżującym trzecią klasą Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio). Nowy znajomy nie podoba się matce dziewczyny ani jej przyszłemu mężowi. Rose zaś widzi dzięki niemu, że tkwi w skostniałym świecie konwenansów. Rodzi się między nimi prawdziwe uczucie. Tymczasem w nocy załoga spostrzega w małej odległości ogromną górę lodową. Jest jednak zbyt późno na ominięcie jej. Dochodzi do tragedii - „Titanic” zaczyna tonąć, a łodzie ratunkowe mogą pomieścić tylko część pasażerów... Wielkie widowisko filmowe, oszałamiające swym rozmachem. Jedno z najbardziej kasowych dzieł w historii kina, nagrodzone 11 Oscarami.

21:50 – Canal + – 13 minut (2015)

Pierwszego września 1939 roku, z rozkazu Adolfa Hitlera, armia niemiecka napada na Polskę. W ciągu kilku tygodni udaje im się zająć cały kraj. Agresywna polityka przywódcy III Rzeszy zostaje przyjęta przez Niemców z entuzjazmem. Są jednak tacy, którzy mają odwagę sprzeciwić się Hitlerowi. Należy do nich 36-letni Georg Elser (Christian Friedel). Postanawia on podłożyć bombę w Piwnicy Mieszczańskiej w Monachium, gdzie Hitler co roku świętuje rocznicę puczu monachijskiego. Nowy film Olivera Hirschbiegela, twórcy głośnego, nominowanego do Oscara „Upadku”. Oparta na faktach historia Georga Elsera - niemieckiego stolarza, który w listopadzie 1939 roku przeprowadził nieudany zamach na Adolfa Hitlera.

22:40 – Filmbox Family – Ao – ostatni neandertalczyk (2010)

Całe plemię neandertalczyka Ao (Simon Paul Sutton) zostaje uśmiercone - łącznie z jego żoną i nowo narodzonącóreczką. Osamotniony postanawia opuścić przenieść się na południe, w miejsce, w którym się urodził. Zamierza dołączyć do swojego brata bliźniaka, z którym został rozdzielony, gdy miał dziewięć lat. Na swojej długiej i pełnej przygód drodze Ao spotyka Aki (Aruna Shields), która jest przedstawicielką homo sapiens.
 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz