Arcybiskupstwo krakowskie ma nowego duszpasterza


Nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio przekazał decyzję Ojca Świętego mianującą dotychczasowego arcybiskupa łódzkiego na stolicę w Krakowie.

Abp. Marek Jędraszewski, bo o nim mowa, zostanie za dwa miesiące arcybiskupem krakowskim. W czwartek została ogłoszona jego nominacja, a już na początku roku odbędzie się uroczysty ingres w katedrze na Wawelu. Dotychczasowy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przejdzie na emeryturę. Nowo wybrany arcybiskup obejmie urząd 28 stycznia 2017 roku.

Kim jest nowy arcypasterz?

Marek Jędraszewski urodził się w 1949 r. w Poznaniu. To tam studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i Papieskim Wydziale Teologicznym. Następnie przebywał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał stopień doktora, a habilitował się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2002 r. uzyskał stopień profesora. W latach 1997-2012 był biskupem pomocniczym poznańskim, a w latach 2012-2016 metropolitą łódzkim, a od wczoraj nominatem na arcybiskupstwo krakowskie.

By Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22638423

By Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22638423

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Cóż, czyżby papież Franciszek nie był tak „liberalny”, jak sobie życzą niektóre środowiska? Duży plus dla papieża.

Zostaw własny komentarz