Noc Muzeów w Lublinie 2017. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna lubelska Noc Muzeów 2017 odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja 2017. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie lubelskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Lublinie 2017 opublikujemy go ➤ poniżej.

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji. swoich kompetencji.

* * *

W oczekiwaniu na Noc Muzeów zapraszamy do lektury naszych najpopularniejszych tekstów, które znajdziecie tutaj. Zostań także naszym fanem na Facebooku - to codzienna dawka historii na Twojej tablicy:

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem.

* * *

Program Nocy Muzeów w Lublinie 2017:

MUZEUM LUBELSKIE W LUBLINIE

ul. Zamkowa 9

Muzeum i Baszta czynne w godz.: 18.00–24.00
Kaplica Trójcy Świętej – wejścia o każdej pełnej godzinie: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00

20.00 – spektakl teatralny Żywe obrazy na 700-lecie Lublina

Zobaczcie, jak wygląda noc w muzeum widzianego oczami stróża nocnego! Tuż po zapadnięciu zmroku zabytkowa przestrzeń dziedzińca Zamku Lubelskiego zostanie rozświetlona wizualizacjami największych dzieł mistrzów malarstwa, które będą ożywiać wykonawcy tańca dawnego!

Podczas widowiska miejsce wyświetlanych przez projektor obrazów, reprezentujących różne style i epoki, m.in. dzieł C. Moneta, E. Muncha, E. Degasa, R. Magritte’a, będą zastępować fotografie tancerek, te z kolei ustąpią miejsca samym tancerkom. Występujący będą prezentować pokazy taneczne nawiązujące klimatem do pokazywanego obrazu, w stylach flamenco i hiszpańskiego tańca dworskiego. Zostaną wykorzystane typowe dla flamenco rekwizyty – kastaniety, bata de cola (suknia z ogonem), chusta, kapelusz, wachlarz. Zobaczymy pokaz takich tańców, jak: guajira, alegria, garotin, buleria, tangos, fandango, rumba, jacaras czy spanioletta.

Spektakl powstał dzięki współpracy Małgorzaty Wojcieszuk i Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo„ działającego w lubelskim MDK nr 2 z Magdaleną Budyn-Kulik i prowadzoną przez nią grupą tańca flamenco ”Flamenco inaczej”.
Czas trwania spektaklu ok. 60 min. (W razie niepogody inscenizacja przeniesie się do galerii Malarstwa Polskiego XVII–XIX w.)

Wystawy czasowe:

Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki
Lwów w grafice
Polski pieniądz papierowy 1794–1994
Od lampy oliwnej po latarkę elektryczną. Czym niegdyś oświetlano wnętrza

WARSZTATY

18.00 – terenowa zabawa archeologiczna Odkrywamy archeologiczne zagadki wzgórza zamkowego
Zaprosimy grupę dzieci i młodzieży do wspólnej zabawy w archeologów. Każdy dobry archeolog musi doskonale znać się na mapie i planach. Pokażemy dzieciom, jak posługiwać się mapą w terenie, jak lokalizujemy zabytki, na przykład przy pomocy GPS, oraz jak zaznaczamy odkrycia na mapach i planach.
Zajęcia dla grupy zorganizowanej ok. 20 osób. Zapisy: (81) 537 96 38

18.00 – rodzinne warsztaty plastyczne Cieknące zegary
Warsztaty inspirowane twórczością Salvadora Dalego. Część pierwsza zostanie poświęcona wyjaśnieniu zagadnień plastycznych, takich jak: surrealizm, grafika i jej techniki, malarstwo, martwa natura, przedmiot i deformacja. Głównym celem będzie zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami dzieł Salvadora Dalego oraz nauczenie ich odróżniania grafiki od malarstwa. Druga część warsztatów będzie miała formę praktyczną. Dzieci, inspirując się dziełem artysty „Uporczywość pamięci”, wykonają własne prace plastyczne, posługując się dowolną techniką rysunkową.
(Uwaga: w razie niepogody zajęcia odbędą się w sali kinowej). Zapisy: 81 537 96 37

Inscenizacja teatralna z okazji jubileuszu 700-lecia Lublina
Wspólnymi siłami będziemy tworzyć scenografię średniowiecznego grodu, wcielimy się m.in. w wojowniczych Tatarów, księcia Łokietka, lubelskich posłańców, mlekodajną kozę i razem odegramy legendę o nadaniu praw miejskich i herbie Lublina. Zapewniamy historyczne stroje z epoki i wszelkie niezbędne rekwizyty. Zapisy: 81 537 96 16

Wydarzenie włączone w program obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA

Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
20-109 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

18.00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie Jacek Wierzchoś. Semi naturalny dwa

MUZEUM IM. JÓZEFA CZECHOWICZA

ul. Złota 3
20-112 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

Proponujemy zwiedzanie muzeum jedynie w blasku reflektorów i latarek. Ciemności zacierają wyraziste kontury wystawy stałej, dzięki czemu możliwe staje się przejście z rzeczywistości faktów do rzeczywistości wyobraźni i tajemnicy. Kontrast jasności i ciemności, światła i mroku bardzo dobrze wprowadza w klimat poezji Czechowiczowskiej, a zarazem stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu. Ukazuje zupełnie inny wymiar ekspozycji muzealnej, skłania do zgłębiania tajemnic prezentowanych przedmiotów. Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszyć instalacja słowno-muzyczna, przypominająca wiersze m.in. Józefa Czechowicza, Konrada Bielskiego oraz Wacława Gralewskiego.

Zachęcając do wizyty w naszym muzeum, pragniemy jednocześnie przypomnieć o eskapadach przedwojennych poetów lubelskich, które najczęściej odbywały się nocą, kiedy kamienice Starego Miasta oświetlał jedynie „nikły, błękitny blask gazowych latarni. […] Zza chmur od czasu do czasu ukazywał się poblask wczesnego księżyca. Cienie przybierały różne kształty”.

DWOREK WINCENTEGO POLA

ul. Kalinowszczyzna 13
20-129 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

W Noc Muzeów zapraszamy na nocne oprowadzania po wnętrzach Dworku Wincentego Pola w niecodziennym oświetleniu, półmroku, w aurze niezwykłości i tajemniczości. W podpiwniczeniu Muzeum zostanie uruchomiona Pracownia czasomierzy w tajemniczym dworku, a w rolę zegarmistrza wcieli się Grzegorz Sztal.

MUZEUM LITERACKIE W NAŁĘCZOWIE

ul. S. Żeromskiego 8
24-140 Nałęczów
Muzeum czynne w godzinach 18.00–22.00.

Wspomnienie o Bolesławie Prusie
20.00–22.00 – wspólne czytanie „Wspomnień o Bolesławie Prusie”. Do udziału w czytaniu zapraszamy kuracjuszy oraz mieszkańców Nałęczowa

Stefan Żeromski i patroni roku 2017
19.30 – rocznicowe spotkanie z Wisłą – czytanie utworu przez laureatów VI Konkursu O Złotą Różę oraz przez kuracjuszy
20.30 – Wisła raz jeszcze – pokaz filmu dokumentalnego Małopolski Przełom Wisły
21.00 – Żeromski i patroni (Józef Korzeniowski, Józef Piłsudski, Adam Chmielowski i Józef Haller) – prezentacja listów, wspomnień, fragmentów utworów Pisarza

MUZEUM REGIONALNE W KRAŚNIKU

ul. Piłsudskiego 2A
23-200 Kraśnik
Muzeum czynne w godzinach 18.00–22.00.

Źródło: muzeumlubelskie.pl


Artykuł będziemy aktualizować. Więcej informacji szukaj na stronach organizatorów. Jeśli chciałbyś uzupełnić nasze zestawienie napisz komentarz lub maila.

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce

oraz bądź na bieżąco i zostań naszym fanem na Facebooku, Instagramie, Twitterze i Flickrze.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz