Zdewastowano pomnik polskich ofiar SS Galizien i UPA w Hucie Pieniackiej. Wysadzono krzyż i zamalowano tablice


W Hucie Pieniackiej zdewastowano pomnik ofiar SS Galizien. Wysadzono krzyż oraz zamalowano symbolami Ukrainy i UPA tablice z nazwiskami poległych Polaków.

Zbrodnie w Hucie Pieniackiej dokonano 28 lutego 1944 r. W trakcie akcji pacyfikacyjnej polskiej ludności zamordowano 850 osób. Oprawcami byli ukraińscy żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS „Galizien” wraz z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Ku pamięci ofiar na miejscu murów kościoła gdzie wymordowano Polaków znajduje się zniszczony pomnik składający się z krzyża oraz dwóch tablic z nazwiskami ofiar.

Pomnik wzniesiono w 2005 r. dzięki staraniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Uroczystości próbowała zakłócić grupa ponad stu ukraińskich demonstrantów, którzy mieli ze sobą czerwono-czarną flagę, symbol OUN, oraz flagi współczesnej nacjonalistycznej ukraińskiej partii Ogólnoukraińskie Zjednoczenie Swoboda[20].

Nagranie video:

Dokument o zbrodni:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. Warszyc pisze:

  a my z Ukrainą chcemy śmigłowce budować...

  • janpan pisze:

   Już raz popełniliśmy błąd z ukrainą i żle to się skończyło dla rzeczypospolitej.

   • Bilbo pisze:

    Za ten błąd akurat odpowiedzialni byli magnaci kresowi, w tym książę Jeremi Wiśniowiecki, którzy traktowali miejscową ludność jak niemalże bydło. Związek z Rusią, a najlepiej przekształcenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w Rzeczpospolitą Trojga Narodów, utworzyłoby z tego państwa prawdziwe mocarstwo, które spokojnie mogłoby przeciwstawić się Rosji. Rosja bez Ukrainy nie ma potencjału strategicznego.

 2. Mariusz pisze:

  Corocznie obchody upamiętniające zbrodnie z 1944 roku na Polakach w Hucie Pieniackiej, odbywają się w Babicach ( gm. Baborów, woj. opolskie) Niewygodna prawda dla narodu ukraińskiego !!!
  Zwiastun filmu dokumentalnego: https://vimeo.com/189964339

 3. Bilbo pisze:

  Może to zrobili Ukraińcy, ale, moim zdaniem, to raczej ruska robota, bo to Rosja ma największe korzyści ze skłócania Polaków z Ukraińcami.

 4. zecer pisze:

  W tej chwili to kto to zrobił jest mniej ważne od tego jak zareaguje strona rządowa ukraińska. Dotychczasowy brak reakcji (przynajmniej nie słyszałem o jakiejkolwiek) pozwala snuć przypuszczenia, że było to im bardzo na rękę.

 5. janpan pisze:

  A może to ruscy,jestem pewien że to oni.

 6. Jarek pisze:

  Tylko Panowie,tu sie kłania nazewnictwo historyczne-rusek czyli rusin,to jest okreslenie małorusa,czyli ukraińca,jesli chcecie nazywać rosjan ruskami,to prawidłowe okreslenie to moskal,tak samo mija się z celem nazywanie rosjan kacapami,ponieważ słowo kacap,z tureckiego to koreslenie rzeżnika.A ten pomnik mogli i równie dobrze rozwalić sami ukraińce.

Zostaw własny komentarz