„Niedźwiedź Wojtek. Na żołnierskim szlaku” – B. D. Tak – recenzja


Był kapralem i dzielnie służył w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Brał także udział w słynnej bitwie o Monte Cassino. O kim mowa? O niedźwiedziu Wojtku, rzecz jasna.

Nie każdy wie, jak wyjątkowych żołnierzy w swoich szeregach miało Wojsko Polskie podczas II wojny światowej. Jednym z nich był nie kto inny, jak niedźwiedź brunatny, który pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją. Do tego spał w wojskowym namiocie, podróżował ciężarówką, a podobno udało mu się nawet wytropić szpiega. Od tamtej pory z resztą symbolem 22 Kompanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach – nic dziwnego, że dzielny kapral został uhonorowany w taki sposób.

Służba Wojtka trwała pięć lat. Jako dorosły niedźwiedź trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu i stał się prawdziwą gwiazdą. Jest nią nawet teraz jako bohater wspaniałej i wciągającej do ostatniej strony książki autorstwa Bibi Dumon Po raz pierwszy publikacja ukazała się w 2009 r., a w Polsce doczekała się swojej premiery pod koniec 2016 r.

Niedźwiedź Wojtek to pierwsza z serii książka „Zwierzęta i wojna” wydawnictwa Replika. Skierowana do młodszych czytelników, może być także czytana jednym tchem przez dorosłych, zafascynowanych historią. Choć jest to krótka powieść napisana lekkim stylem, to z pewnością zainteresuje każdego, kto po nią sięgnie. Naprawdę, bez względu na wiek warto poznać tak nietypową historię, która przecież nie zdarza się codziennie.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Zaletą jest piękna i twarda oprawa, a także liczne czarno-białe ilustracje wewnątrz, które zwrócą uwagę tych nieco mniejszych czytelników. Przyjemna dla oka jest również sporych rozmiarów czcionka, z pewnością dobrana w ten sposób właśnie ze względu na dzieci. Na samym końcu znajdziemy również autentyczne zdjęcia niedźwiedzia Wojtka – tak na dowód, że historia jest zdecydowanie prawdziwa.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ interesująca historia

+ lekka narracja

+ twarda oprawa

+ilustracje i zdjęcia

Na minus:

- brak

 

TytułNiedźwiedź Wojtek. Na żołnierskim szlaku

Autorzy: Bibi Dumon Tak

Wydawca:  Replika

Data wydania: 2016

Okładka: twarda

ISBN: 978-83-7674-560-2

Liczba stron: 192

Cena: 33,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Warszyc pisze:

    Scenariusz na megaprodukcję.

  2. Sympatyczka pisze:

    Doskonała książka. Kupiłam ją dla mojego synka Wojtka 😉 który wtedy miał 6 lat. Czytaliśmy ją razem i muszę przyznać, że nadal jest ona ulubioną książką już 8 letniego Wojtka. Mi również bardzo się podobała, przede wszystkim ze względu na sposób w jaki autorka podeszła do tematu. Opowiedziała o trudnych przeżyciach prawdziwych bohaterów w sposób, który jest zrozumiały dla dzieci ale nie infantylny. Wprowadza czytelnika w relacje pomiędzy nimi i pozwala na nawiązanie z nimi więzi. Książka pomimo poważnej tematyki wypełniona jest humorem i zabawnymi sytuacjami doskonale oddającymi nie tylko tło historyczne ale przede wszystkim codzienność.
    Serdecznie polecam bez względu na wiek 🙂

Zostaw własny komentarz