W poniedziałek poznamy dane esesmanów z KL Auschwitz


Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w poniedziałek po raz pierwszy publicznie zaprezentują bazę danych „Załoga SS KL Auschwitz”.

IPNPodczas prezentacji głos zabiorą:
dr Piotr M. A. Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu,
dr Jarosław Szarek - prezes Instytutu Pamięci Narodowej,
prok. Waldemar Szwiec - naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie
prof. Aleksander Lasik - socjolog i historyk specjalizujący się w historii III Rzeszy, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, biegły w śledztwie dotyczącym KL Auschwitz prowadzonym przez prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie
Jacek Kwilosz – zastępca Naczelnika Archiwum IPN w Krakowie

Prezentacja bazy, połączona z konferencją prasową, odbędzie się w poniedziałek, 30 stycznia 2017 r. w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Rynek Główny 35, o godz. 11.00.

Baza danych „Załoga SS KL Auschwitz” jest wspólnym przedsięwzięciem dra hab. Aleksandra Lasika oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Tworzenie bazy Aleksander Lasik rozpoczął w 1982 r. w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej przedstawionej w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwotnie baza obejmowała tylko dane funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz-Birkenau. Z czasem była powiększana o informacje na temat załóg innych obozów koncentracyjnych osiągając rozmiar 25 tys. rekordów, z czego 9686 rekordów odnosiło się do załogi SS w KL Auschwitz.

W maju 2014 r., po uprzednim powołaniu prof. Aleksandra Lasika w charakterze biegłego-historyka, Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej pozyskał tę bazę dla potrzeb śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych w KL Auschwitz-Birkenau prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W maju 2015 r. podjęto decyzję o publicznym udostępnieniu bazy na stronach internetowych IPN i rozpoczęto prace nad przygotowaniem jej publikacji, która nastąpi 30 stycznia 2017 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Dobra robota IPN. Profesor Szarek jest godnym następcą ś.p. prof. Kurtyki.

Zostaw własny komentarz