Prezes IPN otworzył w Krakowie „Przystanek Historia”


W budynku dawnego banku, na rogu ul. Dunajewskiego i Garbarska Prezes IPN dr Jarosław Szarek uroczyście otworzył „Przystanek Historia” IPN w Krakowie. Jednocześnie zaprezentowano pierwszy– po pięcioletniej przerwie – numer Biuletynu IPN.

Prezes IPN otworzył w Krakowie Przystanek Historia / fot. Jan Lande

Celem placówki jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. Co miesiąc prezentowane będą nowe wystawy, odbywać się będą spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych, konferencje naukowe i debaty.

Stałym punktem programu będą pokazy filmowe, seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli. Na „Przystanek” przenosi się również z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Krakowska Loża Historii Współczesnej. W Centrum znajdzie się także czytelnia oraz księgarnia.

„Przystanek Historia” wobec zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości winien się stać miejscem atrakcyjnego przedstawiania najnowszej historii Polski. Będzie to także miejsce przyczyniające się do budowa naszej wspólnoty narodowej - powiedział podczas otwarcia dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Biuletyn IPN powraca w nowej odsłonie edytorskiej, przynosząc bogatą i zróżnicowaną pod względem tematycznym i redakcyjnym zawartość. W premierowym numerze znajdują się m.in. artykuły o tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN, w tym o dokumentach wywiadu PRL w Rzymie, fragmenty nieznanego do tej pory pamiętnika babci „Inki”, dzieje wojen skawińskiej rodziny Majdzików z komuną, eseje, świadectwa, komentarze, recenzje.

W prezentacji pisma udział wzięli ‚redaktor naczelny Jan M. Ruman oraz autorzy i członkowie kolegium redakcyjnego „Biuletynu IPN” dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie oraz dr Wojciech Frazik, naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. Dyskusję prowadził Dobrosław Rodziewicz z Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bartnus pisze:

    Aż dziw, że go nie było do tej pory...

Zostaw własny komentarz