Nieznane dokumenty KGB na temat Polski odtajnione


Dyrektor Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrij Kohut przedstawił nieznane dokumenty byłego radzieckiego KGB znalezione w archiwach SBU w czasie konferencji Trzy Rewolucje – Portrety Ukrainy.

Odtajnione archiwalia dotyczą działać KGB wobec antykomunistycznej opozycji ukraińskiej oraz zawierają informacje na temat Polski. Wśród nich znajdziemy opinie funkcjonariuszy radzieckiego aparatu bezpieczeństwa na temat wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czy wprowadzenia stanu wojennego. W notatkach możemy przeczytać o obawach funkcjonariuszy KGB związanych z wyborem arcybiskupa krakowskiego na papieża. Szczególnie bano się aktywizacji Cerkwi Greckokatolickiej na Ukrainie oraz katolików w pozostałych republikach radzieckich.

Dostępne są one pod adresem http://www.3rnatolin.eu/odtajnione-notatki-na-temat-dzialan-kgb-w-polsce-i-w-ukrainie/.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Bliską współpracę z Ukraińcami prowadzi IPN.

Zostaw własny komentarz