Niech polski orzeł znów załopocze. Wspomóż wyjazd Polskiej Kadry Sportowych Walk Rycerskich na Mistrzostwa Świata i zdobądź cenne nagrody


Kadra Sportowych Walk Rycerskich, poprzez portal PolakPotrafi.pl zbiera fundusze na wyjazd na najbardziej prestiżowe zawody sportowe walk rycerskich na świecie aby w ich trakcie dumnie załopotał sztandar z polski orłem. To od hojności darczyńców zależy czy polskiemu rycerstwu będzie dane zmierzyć się w boju z reprezentacjami 30 innych państw. Dziś również nasi czytelnicy mogą wesprzeć tę szczytną inicjatywę, przy okazji otrzymując niezwykle atrakcyjne nagrody. Akcji patronuje portal historia.org.pl.

Zwycięska kadra podczas zawodów IMCF. fot. Damian Łakomski

Zwycięska kadra podczas zawodów IMCF. fot. Damian Łakomski

Organizatorem i głównym koordynatorem projektu jest Damian Łakomski, jeden z najbardziej utytułowanych i doświadczonych wojowników w polskiej kadrze walk rycerskich, na co dzień inżynier, po godzinach przywdziewa zbroję, aby realizować swoją pasję. Jest prezesem Fights of Knights1, stanowiącym projekt pełno-kontaktowych sportowych walk rycerskich. Drużynowo udało mu się wspólnie z kolegami zdobyć srebrny medal w zawodach IMCF w 2014 r. w Hiszpanii. Rok później udało się w walkach zespołowych 16x16 zdobyć upragnione złoto.

Kapitan Kadry Kobiet, Kamila Henkelman2 , dzierży tytuł najbardziej utytułowanej kobiety w tej dziedzinie sportowej. W zeszłorocznej Bitwie Narodów uplasowała się w pierwszej dziesiątce ogólnej klasyfikacji, rok wcześniej była czwarta. Na mistrzostwach świata IMCF w 2015 r. została wicemistrzynią świata w kategorii broni drzewcowej oraz mistrzynią świata w kategorii buhurtowej 3v3, rok później zdobyła brązowy medal w kategorii miecza i tarczy oraz srebro w kategorii 3v3. W swoim dorobku kapitan kadry zdołała zdeklasować większość reprezentantek Francji, Hiszpanii, Portugalii Włoch, USA czy Danii.

Kadra Polski na zawodach IMCF w Malborku. for. zbiory Kamila Henkelman

Kadra Polski na zawodach IMCF w Malborku. for. zbiory Kamila Henkelman

Jednym z kapitanów Kadry Sportowych Walk Rycerskich jest osoba, której nie trzeba naszym czytelnikom prezentować. Krzysztof Szatecki to jedna ze wschodzących gwiazd walk rycerskich. W swoim dorobku ma między innymi udział w niezwykle prestiżowych zawodach w Rosji, gdzie zdeklasował jednego z lepszych zawodników, Maksima Plaksina3 . Ponadto wspólnie z bratem Robertem prowadzą jedną z pierwszych w Polsce akademii dawnych sztuk walki4 . Szatecki wielokrotnie stawał na podium zarówno zawodów krajowych, jak i międzynarodowych, dzierżąc na piersi białego orła.

Kapitanem kategorii MassBattle, czyli walk z udziałem większej ilości wojowników (jak 21x21), jest Sławomir Zys. Pomimo faktu, iż metrykalnie jest zawodnikiem sędziwym, nie przeszkadza mu to wciąż zdobywać nowe trofea. Koledzy i koleżanki z kadry podkreślają jego wyczucie pola walki w chaosie bitwy, w której naraz uczestniczy nieraz ponad czterdziestu wojowników, potrafi uzyskać przewagę strategiczną. W 2015 r. prowadząc drużynę, zdobył złoto w Malborku w zawodach IMCF, natomiast rok później w Hiszpanii doprowadził drużynę do zwycięstwa i srebrnego medalu. Jego umiejętności przywódcze zapewne są powiązane z zawodem, jaki wykonuje – na co dzień Zys jest starszym aspirantem policji.

Walka kapitan Kamili Henkelman. fot. zbiory Kamila Henkelman

Walka kapitan Kamili Henkelman. fot. zbiory Kamila Henkelman

Z czasem i rosnącymi osiągnięciami rozrasta się również sama kadra. Wojciech Gula, anestezjolog z południowej Polski, jest kapitanem drugiego składu reprezentacji polski w walkach grupowych. Wspólnie ze swoją drużyną zdobył kolejno srebrny medal na zawodach IMCF w 2015 r. oraz złoto w 2016 r.

Ostatnim kapitanem reprezentującym nasz kraj jest Adam Urbaniak. Ten wojownik jest jednym z bardziej doświadczonych w Polsce. Walczył na pierwszych mistrzostwach świata Battle of the Nation w Chocimiu na Ukrainie, a w 2011 r. zdobył brązowy medal w kategorii 21vs21 na mistrzostwach świata HMB. Jest prekursorem organizowania walk 5vs5 w Polsce, które promuje od 2008 r.

Cel zbiórki

W rozmowie z nami koordynator projektu Damian Łakomski tłumaczy, jaki jest cel zbiórki:

„Fundusze zgromadzone podczas zbiórki wspólnie z koleżankami i kolegami z kadry przeznaczymy na opłacenie kosztów transportu wraz z bagażem. Wbrew pozorom są to znaczne pieniądze, które stanowią jedynie część kosztów, jakie poniesiemy. Bardzo zależy nam na tym, aby po raz kolejny reprezentować Polskę w zawodach o najwyższym szczeblu. Nasz dorobek i ilość prestiżowych nagród, jakie zdobyliśmy przez lata, jest obietnicą, że nie powrócimy z zawodów z pustymi rękami, o ile uda nam się zdobyć środki na wyjazd”.

Nagrody za wsparcie

Za wsparcie Kadry Sportowych Walk Rycerskich czeka wiele atrakcyjnych nagród. Wśród najważniejszych warto wymienić oryginalną jakę z zawodów w kolorach reprezentacji czy sztylet od jednego z najlepszych kowali w naszym kraju – Jana Halickiego. Ponadto portal Historia.org.pl podziękuje najbardziej aktywnym darczyńcom na swoich łamach.

Nagrody przewidziane dla darczyńców

Nagrody przewidziane dla darczyńców

Zostań sponsorem kadry

Niszowe dyscypliny sportowe w naszym kraju od wielu lat borykają się z dużymi problemami organizacyjnymi związanymi z brakiem sponsorów. Ten problem był wielokrotnie podkreślany przez samych sportowców w publikacjach portalu. Otwarcie o tym problemie mówią zarówno przedstawiciele sportowych walk rycerskich z braćmi Szateckimi5 i Kamilą Henkelman6 , jak i utytułowani łucznicy konni na czele z Bartkiem Ligockim7. Pomimo ogromnych sukcesów reprezentantów Polski w skali świata, zawodnicy w większości z własnych kieszeni opłacają koszty przejazdów, treningów i niezbędnego do udziału w wydarzeniach sprzętu.

Wspomóż Polską Kadrę Narodową

Korekta: Klaudia Orłowska

 1. https://www.facebook.com/BattleoftheNations/posts/10153934134509044; https://www.facebook.com/FoKpl/?fref=ts  []
 2. https://historia.org.pl/2016/08/02/polska-stalowa-dama-wywiad-z-kamila-henkelman/ []
 3. https://historia.org.pl/2016/04/21/druzgocace-zwyciestwo-w-moskwie-krzysztof-szatecki-miazdzy-maksima-plaksina/ []
 4. https://www.facebook.com/CentrumDawnychSztukWalk/?fref=ts []
 5. https://historia.org.pl/2016/03/28/stalowi-mistrzowie-wywiad-z-robertem-szateckim-cz-1/ []
 6. https://historia.org.pl/2016/08/02/polska-stalowa-dama-wywiad-z-kamila-henkelman/ []
 7. https://historia.org.pl/2015/08/07/lucznictwo-konne-to-tradycja-sztuka-sport-i-wolnosc-ktora-uosabia-kon-wywiad-z-bartoszem-ligockim-i-borysem-zalewskim/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Mika pisze:

  Larum grają!

 2. Winicjusz pisze:

  Świetna sprawa, ale że nie ma sponsorów? Jak to jest? Można by taki turniej nawet propagandowo wykorzystać.

  • Kamil Kaniuka pisze:

   Niestety jest to częsty problem niszowych sportów historycznych. Pomimo dużych sukcesów sponsorzy jakby nie dostrzegali możliwości kreowania się przy tego typu wydarzeniach

Zostaw własny komentarz