DO WYGRANIA: „Dziewczyny Kresowe” M.Koprowski


Niezwykłe świadectwo kobiet poddanych represjom tylko za to, że były Polkami. Książka zawiera wspomnienia i świadectwa kobiet wywodzących się z Kresów II Rzeczpospolitej. Ich los był typowy dla dziewcząt polskich z tych terenów. Aby wygrać egzemplarz książki M. Koprowskiego, wystarczy odpowiedzieć poprawnie na pytania. 

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie egzemplarza Dziewczyn Kresowych Marka Koporowskiego należy w terminie do 30 kwietnia 2017 r. poprawnie odpowiedzieć na poniższe pytania:

  1. Jak nazywała się dziewczyna narodowości żydowskiej, ukrywanej przez Janinę i Tadeusza Górskich w ich domu we Lwowie w 1942 roku.
  2. Wymień tytuły książek Marka Koporowskiego poświęcone tematyce Kresów Wschodnich.
Ponadto by wziąć udział w konkursie zapisz się do naszego newslettera i koniecznie potwierdź rejestrację klikając w przychodzącego linka (rzadko, ale czasem trafia do ofert/spamu). Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Szczegóły znajdziesz w ramce na dole strony.

TUTAJ możesz zobaczyć wszystkie aktualnie trwające konkursy, które organizujemy. Natomiast wyniki opublikujemy na tej stronie.

Nagrody

Dziewczyny Kresowywe Marka Koporowskiego

O nagrodzie:

Po zajęciu Kresów przez Sowietów, jedne zostały deportowane do Kazachstanu, inne na Sybir wraz ze swymi matkami czy dziadkami. Ich ojcowie, w większości oficerowie Wojska Polskiego, dostojnicy państwowi, urzędnicy bądź policjanci, aresztowani wcześniej, już przebywali w obozach, z których zwykle nie wracali. Unikatowy charakter mają wspomnienia Reginy Szablowskiej-Lutyńskiej. W wieku 11 lat została ona wraz z matka i dziadkami zesłana do północnego Kazachstanu. Będąc tam, prowadziła pamiętnik, zapisując w nim codziennie, w punktach, najważniejsze wydarzenia każdego dnia. To jedyne tego typu zapiski sporządzone przez polskie dziecko, zesłane na dalekie stepy. Dlatego też relacje Reginy Szablowskiej-Lutyńskiej, choć subiektywne, mają bezcenną wartość dokumentalną. Niemniej ważne dla poznania i zrozumienia losów Polaków na Wschodzie są świadectwa tych Polek z Kresów, które z wyroku historii lub wyboru rodziców pozostały na zawsze w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie lub w Mołdawii. Nigdy nie przestały być Polkami, a ich ostoją pozostał Kościół Katolicki. W jego obronie walczyły. W książce znalazły się relacje Janiny Górskiej - żywej legendy Polonii w Bielcach, Ludmiły Walewicz - działaczki polskiej z Gagauzji (Mołdawia), Antoniny Biełołus z Mohylowa Podolskiego (Ukraina), Marii Jasińskiej z Tambowa (Rosja), Zofii Sobczak z Żanaszaru (Kazachstan) i Mirosławy Jefimowej z Władywostoku (Rosja). Oto kresowe dziewczyny, którym w trudnych czasach przyszło zdać egzamin z życia. I zdały go celująco.

O autorze: 
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku„. Jest też laureatem nagrody ”Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

Tytuł: „Dziewczyny Kresowe”
Autor: Marek Koprowski
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 220
ISBN: 978-83-7674-593-0
Data wydania: 18 kwietnia 2017 r.
Cena: 49,90 zł

 


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

2 komentarze

  1. Zeb pisze:

    Błąd macie na stronie, konkurs dotyczy M. Koprowskiego a nie M. Koporowskiego:)

  2. Krystian pisze:

    Kiedy ogloszenie wyników?

Zostaw własny komentarz