Ministerstwo Kultury odzyskało kolejny obraz zrabowany przez Niemców


Minister kultury Piotr Gliński zaprezentował dziś kolejny obraz, który udało się odzyskać przez jego resort. Tym razem do Polski wraca pejzaż marynistyczny Simona de Vliegera „Wzburzone morze z okrętami”, który zaginął podczas II wojny światowej. Dzieło trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dzieło zaginione

Simon de Vliegera „Wzburzone morze z okrętami”

Obraz de Vliegera przed wojną stanowił element jednej z prywatnych kolekcji prywatnych. Podczas wojny dzieło zostało zrabowane przez Niemców w okresie powstania warszawskiego, a następnie wywiezione do Oldenburga pod Hamburgiem.

Po wojnie pejzaż został uznany za jedną ze strat wojennych. Obraz został także zarejestrowany w bazie danych dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w bazie Interpolu Stolen Works of Art.

Powrót do kraju

Do maja 2016 r. losy zabytku nie były znane. Zmiana nastąpiła, gdy przedstawiciel londyńskiej firmy The Art Loss Register poprosił MKiDN o weryfikację obrazu, który znalazł się w ofercie jednego z niemieckich domów aukcyjnych. Po interwencji polskiego ministerstwa dzieło zostało wycofane z aukcji. Następnie dokonano jego oględzin, które potwierdziły jego tożsamość. Po polubownie zakończonych negocjacjach z posiadaczem obrazu doprowadzono do jego zwrotu.

MKiDN odzyskuje dzieła utracone

MKiDN od lat skutecznie odzyskuje obiekty kultury, które zostały zagrabione z Polski. W ciągu ostatnich lat udało się ustalić i doprowadzić do zwrotu ponad 300 cennych dzieł. Wśród nich znalazły się m.in. obrazy: Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami i Portret mężczyzny w renesansowym stroju, Juliana Fałata Przed Polowaniem w Rytwianach i Naganka na polowaniu w Nieświeżu, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej Murzynka, Józefa Brandta Czaty, Francesco Guardiego Schody pałacowe, Jacoba Jordaensa Św. Iwo wspomaga biednych oraz Leopolda Löfflera Dziewczynka z kanarkiem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Tylko tak dalej.

Zostaw własny komentarz