Tydzień „Wspaniałe stulecie Imperium Osmańskiego” - do wygrania: „Matka sułtanów” |
Zadziwiająca droga pięknej dziewczyny z małej greckiej wyspy do sułtańskiego seraju… Spełnia się przepowiednia szalonej wróżki…
Zadanie konkursowe
By mieć szansę na wygranie książki Matka sułtanów należy w dniu 24 kwietnia 2017 r. do godziny 24.00 poprawnie odpowiedzieć na pytanie:
- Czyim synem był Ahmed I?
Odpowiedzi należy przesyłać na adres: konkursy@historia.org.pl. Ponadto by wziąć udział w konkursie zapisz się do naszego newslettera i koniecznie potwierdź rejestrację klikając w przychodzącego linka (rzadko, ale czasem trafia do ofert/spamu). Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Szczegóły znajdziesz w ramce na dole strony.
Wyniki opublikowane zostaną na tej stronie.
TUTAJ możesz zobaczyć wszystkie aktualnie trwające konkursy, które organizujemy.
Nagrody
Książka Matka sułtanów, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
O książce
„Gdyby przed wojną zapytało się gdańszczan, kto, ich zdaniem, należy do najbardziej znanych pisarzy rodem z Gdańska, wówczas wielu z nich wymieniłoby w czołówce Johannesa Trojana. W ich żywej pamięci pozostawał przede wszystkim jako dziennikarz i autor żartobliwych wierszy, które cieszyły się ogromną popularnością. Ale to, że pisywał też o swoim rodzinnym mieście, nie było faktem powszechnie znanym. Dziś już mało kto o tym wie. A szkoda, bo te fragmenty jego twórczości stanowią perełki piśmiennictwa o dziewiętnastowiecznym Gdańsku” (Peter Oliver Loew).Losy najpotężniejszej kobiety Imperium Osmańskiego.
Kiedy czternastoletnia Afro wsiadała nocą na łódkę, by wraz ze swym ukochanym, janczarem Alim, uciec z Wyspy Młynów, nawet przez myśl jej nie przeszło, że los uczyni ją jedną z najsławniejszych, najznamienitszych kobiet Imperium Osmańskiego, żoną padyszacha, matką dwóch sułtanów i absolutną władczynią seraju.
Jako sułtanka Kösem, ukochana żona Ahmeda I, matka Murada IV i Ibrahima I oraz babka Mehmeda IV, przez lata rządziła w świecie mężczyzn, knując intrygi, manipulując i przekupując bądź usuwając swych przeciwników. By osiągnąć swój cel – utrzymać władzę – nie wahała się nawet popełnić najcięższej zbrodni. A jednocześnie z własnego majątku wspomagała biednych, finansowała budowę okrętów wojennych, wyposażała ubogie dziewczęta, by mogły wyjść za mąż.
W swej fascynującej książce Reşad Ekrem Koçu przedstawia barwne, zaskakujące dzieje prostej, ubogiej Greczynki, która osiągnęła w życiu wszystko – zdobyła wielką miłość, niewyobrażalne bogactwo, szacunek poddanych – i umarła jako znienawidzona morderczyni.
Konkursów podczas Tygodnia tematycznego „Wspaniałe stulecie Imperium Osmańskiego” szukajcie od poniedziałku 24 kwietnia do niedzieli 30 kwietnia 2017 na historia.org.pl