Najlepsze książki o wspaniałym stuleciu Imperium Osmańskiego


Na naszym rynku pojawia się coraz więcej książek poświęconych tematyce Imperium Osmańskiego. Nie ma co ukrywać, to wielka zasługa popularnego serialu Wspaniałe stulecie. Sprawdźcie, co warto przeczytać chcąc przybliżyć sobie ten ciekawy temat

Sułtanka Kösem. Władza i intrygi w haremie

Historia życia sułtanki Kösem, bohaterki tureckiego serialu „Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kösem”, zaczerpnięta
z dokumentów archiwalnych i źródeł historycznych, zarówno osmańskich, jak i zachodnioeuropejskich.
Przyjmując styl gawędy historycznej, autorka z całą szczerością szkicuje portret kontrowersyjnej sułtanki i zakreśla tło jej epoki.
Ukazuje historię dynastii osmańskiej, kulturę i życie osmańskiego dworu w XVII wieku. Poszerza kontekst niedostępny europejskim badaczom, cytuje noty dyplomatyczne, listy oraz ówczesne kroniki.
Kösem przebywa drogę od statusu niewolnicy do pozycji sułtańskiej faworyty, a następnie otrzymuje tytuł Walide Sultan – Sułtanki Matki – i staje się najpotężniejszą kobietą na osmańskim dworze. To jedyna kobieta w historii dynastii, która dzierży sułtańską władzę, będąc nieoficjalną regentką swych synów.

Sulejman II Wspaniały i jego czasy. Złota epoka muzułmańskiej Porty

Konfrontacja między chrześcijańską Europą a światem islamu przez kilkanaście stuleci decydowała o układzie sił w skali globalnej, dziś także jest aktualna. Były czasy dominacji islamu, teraz Zachód ze swoją potęgą ekonomiczną i techniczną rozdaje karty w strategicznej grze. Osmański padyszch Sulejman II (1520-1566) był jednym z najwybitniejszych władców ery nowożytnej. Jego panowanie odcisnęło piętno na olbrzymim terytorium Europy i Azji, ponieważ za sprawą wielu zwycięskich kampanii wojennych, był on władcą imperium liczącego 14 mln 702 tys. kilometrów kwadratowych. Władca ten zagarnął Węgry, kraje północnej Afryki, obiegł Wiedeń.

Sulejman dał się też poznać jako reformator armii, administracji i finansów. W publikacji znaleźć można barwne tło obyczajowe epoki na styku kultur Wschodu i Zachodu - nie brakuje ciekawostek o życiu osobistym władcy. Prawie pół wieku panowania Sulejmana II to nie tylko podboje, największy osmański zdobywca był także najlepszym spośród Osmanów prawodawcą, niezłym poetą i mecenasem wszelkich sztuk. Jego panowanie to szczytowy rozwój Imperium Osmańskiego i „złoty wiek” w literaturze, sztuce i architekturze.

 

Aleksandra

Opowieść, która stała się kanwą i inspiracją dla serialu Wspaniałe stulecie.

Ta opowieść zapiera dech w piersi. Jest jak baśń z Tysiąca i jednej nocy, a jednak zdarzyła się naprawdę.

Pierwsza połowa XVI wieku. Aleksandra Lisowska, młoda dziewczyna z Rohatyna, porwana przez Tatarów niemal sprzed ołtarza i wzięta w jasyr, trafia na dwór Sulejmana Wspaniałego, jednego z najpotężniejszych władców Imperium Osmańskiego. Przyjmuje imię Hürrem (Roksolana to przydomek wskazujący na przynależność do narodu ruskiego). Sułtan po prostu traci dla niej głowę i postanawia się z nią ożenić…

 

Matka sułtanów

Zadziwiająca droga pięknej dziewczyny z małej greckiej wyspy do sułtańskiego seraju…
Kiedy czternastoletnia Afro wraz ze swym ukochanym uciekała z Wyspy Młynów, nawet przez myśl jej nie przeszło, że los uczyni ją jedną z najsławniejszych kobiet Imperium Osmańskiego, żoną padyszacha, matką dwóch sułtanów i absolutną władczynią seraju.

Przez lata rządziła w świecie mężczyzn, knując intrygi, manipulując i przekupując bądź usuwając swych przeciwników. By osiągnąć swój cel - utrzymać władzę - nie wahała się nawet popełnić najcięższej zbrodni. A jednocześnie z własnego majątku wspomagała biednych, finansowała budowę okrętów wojennych, wyposażała ubogie dziewczęta, by mogły wyjść za mąż.

W swej fascynującej książce Reşad Ekrem Koçu przedstawia barwne dzieje prostej, ubogiej Greczynki, która osiągnęła w życiu wszystko - zdobyła wielką miłość, niewyobrażalne bogactwo, szacunek poddanych - i umarła jako znienawidzona morderczyni.

Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie

Sułtanka Kösem. Księga 2. Czarna królowa

Anastazja, Mahpeyker – Najdroższy Księżyc, Czarna Królowa, wreszcie sułtanka Kösem – to imiona zjawiskowo pięknej Greczynki o buntowniczej duszy porwanej z rodzinnego domu. Gdy po wielu perypetiach jako piętnastolatka trafiła jako prezent do haremu sułtana Ahmeda I, praprawnuka Sulejmana Wspaniałego, miała być jedną z jego wielu nałożnic. Została jednak najbardziej wpływową kobietą w historii imperium otomańskiego, wybitną władczynią, żoną, matką i babką kolejnych władców Turcji.

Żeby utrzymać się przy władzy i zachować życie, niewinna Anastazja musiała nauczyć się rozgrywać pałacowe intrygi, zdobywać przewagę nad innymi kobietami i wpływać na decyzje mężczyzn. Żyła dzięki uczuciu jakim darzył ją sułtan i każdego dnia mogła przez niego zginąć. Już jako Kösem – Czarna Królowa sama często uciekała się do środków ostatecznych.

„Sułtanka Kösem” to pulsująca erotyzmem, pasjonująca opowieść o wspaniałych czasach i silnych kobietach, które musiały walczyć o swoją godność i miejsce w hierarchii. Demet Altınyeleklioğlu tchnęła nowe życie w historyczne postaci, przybliżając całemu światu burzliwe dzieje Turcji i jej bogatą kulturę

 

Cień sułtana

Jest rok 1566. Sulejman Prawodawca wyrusza na kolejną wyprawę przeciwko Habsburgom. Kampania ma być ukoronowaniem jego rządów, ostatecznym zwycięstwem Imperium Osmańskiego nad chrześcijańską Europą. Na drodze staje mu Nikola Subicz Żriński, dowódca niewielkiej twierdzy Szigetvar.

Niespodziewanie jednak sułtan Sulejman umiera, a wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu postanawia zataić ten fakt przed wojskiem, aby nie dopuścić do rozpadu Imperium Osmańskiego…

Napisana z rozmachem, niezwykle plastyczna, porywająca opowieść. Udane połączenie historii i fikcji literackiej, w której na tle wielkiej polityki, intryg, spisków, zdrad, zamachów i brutalnej walki o władzę rozgrywają się ludzkie dramaty: miłość przeplata się z lękiem, a z uśpienia budzą się demony uczuć z przeszłości.

Sulejman Wspaniały i jego wspaniałe stulecie

Sulejman Wspaniały, osmański sułtan okryty największą chwałą, napełniał trwogą Europę przez blisko pół stulecia. W kilka lat poprowadził swoją armię, najpotężniejszą na świecie, aż pod bramy Wiednia, stał się panem Morza Śródziemnego i zdobył Bagdad. W obliczu tego groźnego wojownika, który poczytywał za swój obowiązek ciągłe rozszerzanie granic świata islamu, chrześcijaństwo nie potrafiło się zjednoczyć: Karol V musiał złożyć podpis na poniżającym traktacie konstantynopolitańskim, podczas gdy Franciszek I, Król Bardzo Chrześcijański, stał się wspólnikiem Wielkiego Turka.

Sulejman – „Cień Boga na ziemi”, lecz także zręczny polityk i wszechmocny despota – twardą ręką prowadził sprawy państwowe z pomocą wielkich wezyrów. Poszerzył granice imperium jak żaden inny osmański sułtan, lecz w historii Turcji zapisał się przede wszystkim jako Prawodawca. W tym imperium obejmującym ziemie trzech kontynentów, liczącym ponad 30 milionów mieszkańców niemal wszystkich ras i religii, nie było dziedzicznej arystokracji. Znakomicie zorganizowana administracja państwowa znajdowała się w rękach zislamizowanych chrześcijan, których elita osiągała zaszczyty i bogactwo. Kwitnące finanse, sprawna gospodarka kierowana autorytarną ręką: właśnie za panowania Sulejmana Imperium Osmańskie przeżywało okres największej świetności. Miasta i wioski prężnie rozwijały się gospodarczo i demograficznie. A przede wszystkim rozrastał się Stambuł – największe miasto ówczesnego świata, gdzie dokonywał się prawdziwy renesans sztuki i literatury – sławna stolica, goszcząca Seraj z jego pałacowymi intrygami.

 

Imperium Osmańskie we władzy kobiet. Dzieje Anastazji-Kösem

 

Kontynuacja znakomitej publikacji o Sulejmanie Wspaniałym: losy kobiety, która według historyków uratowała imperium tureckie. W kulturze islamu i kultury Wschodu liczyli się przede wszystkim mężczyźni i ten stan rzeczy nie zmienił się po dziś dzień. Tak było także w Imperium Osmańskim. Jeśli kobiecie udało się zaistnieć na dworze sułtana, to przede wszystkim jako żonie i matce, czasem babce nieletniego władcy, rolą kobiety było dostarczanie przyjemności w łożu i rodzenie dzieci. Ale nie zawsze tak było, zdarzało się bowiem, że wpływ kobiet na mężczyzn, rządy i kraj był tak wielki, że w pewnym okresie w dziejach imperium można mówić nawet o „rządach sułtanek”, kiedy dama nosząca tytuł Sultan valide – matka sułtana była najważniejszą i najpotężniejszą kobietą nie tylko w haremie, czy w pałacu, ale w całym państwie. Rządy kobiet naprawdę zaczęły się już za rządów Sulejmana Wspaniałego. Do historii przeszły szczególnie Roksolana, która przybrała imię Hürren, Safije oraz Anastazja, która przyjęła imię Kösem. Losy tej ostatniej są rzeczywiście fascynujące, aczkolwiek jej życie nie było usłane różami, ani pełne szczęścia, pomimo przepychu i klejnotów, którymi je w pewnym okresie życia otaczano.

 

Saga Tajemnice dworu sułtana

Saga, która stała się inspiracją dla twórców serialu Wspaniałe stulecie.

Miłość, władza i intrygi. Za każdym, nawet najsilniejszym mężczyzną musi stać kobieta, która będzie wiedziała, jak nim pokierować.

Hürrem. Księga I i II

Początek XVI wieku. Kilkuletnia córka ruskiego duchownego zostaje porwana podczas barbarzyńskiej napaści na wioskę. Co zaskakujące, porywacz Aleksandry okazuje się jej wybawcą, który zastępuje jej ojca. Życie u boku tatarskiego olbrzyma nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla dorastającej piękności. Wkrótce Aleksandra trafia do pałacu chana krymskiego i z miejsca zdobywa serce sułtanki Guldane. Staruszka przepowiada Rusince wielką przyszłość. Aleksandra wyrusza na drogę swojego przeznaczenia. Wysłana jako prezent od chana krymskiego dla osmańskiego sułtana Sulejmana trafia do haremu potężnego władcy imperium. Ruska odaliska przyjmuje imię Rusłana i tygodniami wyczekuje spotkania z sułtanem. Jej marzeniem jest zdobyć nie tylko serce Sulejmana, ale także władzę i potęgę. Oczarowany rudowłosą odaliską Sulejman nadaje jej imię Hürrem. Tak rozpoczyna się historia kobiety, która nie cofnie się przed niczym, by zostać zapamiętaną.

Mihrimah. Księga III i IV

Mihrimah, córka Sulejmana i pięknej Hürrem, ma świadomość, że jej uroda, spryt, a przede wszystkim miłość ojca dają jej wpływy, o jakich inni mogą tylko marzyć. Wie o tym także Hürrem i nie cofnie się przed niczym, by używając córki, zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom. Mihrimah jednak bardziej od dworskich intryg interesuje nowo odkryty świat za oceanem. A także pewien bardzo przystojny, choć śmiertelnie niebezpieczny marynarz.

Nurbanu. Księga V i VI

Jeśli którejkolwiek kobiety osmański dwór może bać się bardziej niż groźnej Hürrem, to z pewnością jest nią jej synowa, wybranka księcia Selima – Nurbanu. W przeciwieństwie do odaliski jedyną namiętnością Nurbanu jest bowiem władza. Młoda kobieta nie cofnie się przed niczym, by ją zdobyć. Nawet jeśli oznacza to wypowiedzenie otwartej wojny potężnej teściowej. Wydaje się, że Hürrem znalazła wreszcie godną siebie rywalkę…

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz